9 Powodów Dlaczego Warto Uczyć Się Języka Szwedzkiego

Poradzimy  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Chcesz nauczyć się języka obcego? Nie wiesz jaki wybrać. Przedstawiamy 9 powodów, dla których warto uczyć się języka szwedzkiego. Kraje skandynawskie cieszą się najwyższym tempem rozwoju gospodarczego, a ich mieszkańcy to ludzie żyjący na wysokim poziomie i zadowoleni z życia, może chciałbyś do nich dołączyć. Jakie są powody, dla których warto uczyć się jednego z języków skandynawskich - a konkretnie szwedzkiego? Oto lista ośmiu z nich.

O języku słów kilka

Językiem tym posługuje się obecnie około 10 milionów osób zamieszkujących Szwecję, Estonię, Norwegię i Finlandię. Doskonałą “bazą” do nauki języka Alfreda Nobla jest znajomość języka niemieckiego - są one do siebie podobne w znacznym stopniu. Co ciekawe, jeśli nauczysz się dobrze władać językiem, porozumiesz się także z osobą mówiącą po norwesku.


Dużo podobieństwo do innych języków skandynawskich

To dobra podstawa do nauki pozostałych języków skandynawskich. Są one do siebie dość podobne ze względu na fizyczną bliskość krajów skandynawskich oraz ich pewną izolację od reszty świata, a także z powodu wspólnej historii tych państw. Biegle posługując się językiem szwedzkim porozumiesz się więc z Duńczykami i Norwegami.


Znajdziesz świetnie płatną pracę

Szwecja należy do krajów o najlepszej na świecie sytuacji gospodarczej, to kraj innowacji i nieograniczonych możliwości. Jeśli nauczysz się biegle języka szwedzkiego, świat stanie przed Tobą otworem, a Twoja kariera zawodowa nabierze rozpędu. Szwedzi chętnie zatrudniają Polaków postrzegając ich jako pracowitych i świetnie wykwalifikowanych pracowników. Zarobki są kilkukrotnie wyższe od tych, na które możesz liczyć w Polsce. Przykładowo: pracownik budowlany zarabia 8,5 euro netto (ok. 34 zł) na godzinę, a mechanik - 9 euro (36 zł). Jeszcze lepsze warunki mają specjaliści z branży IT - programista może liczyć na wynagrodzenie sięgające 3 - 5 tysięcy euro. Jest więc o co walczyć.

Nawiązesz kontakty biznesowe

Szwedzi chętnie współpracują z polskimi firmami, które ceni się za wysokiej jakości produkty. Na takiej współpracy możesz naprawę dobrze zarobić. Jeśli jednak już dziś prowadzisz negocjacje handlowe, potrzebujesz tłumaczenia skorzystaj z usług tłumacza języka szwedzkiego. 

Wzbogacisz swoje CV

Znajomość tego języka będzie atutem także na polskim rynku pracy, dzięki temu wyróżnisz się spośród innych podczas rekrutacji wielu firmach, które współpracują ze skandynawskimi przedsiębiorcami.

Wielkie marki

To kolebka przedsiębiorczości i wielkich marek takich jak Scania, Volvo, SAAB, Skanska, Duka, no i oczywiście kochana przez Polaków IKEA.

Kto fika w pracy?

Nie mamy na myśli rzecz jasna narażania się na gniew szefa - fika to przerwa na kawę. W ciągu każdego dnia pracy będziesz mógł skorzystać nawet z kilku takich przerw, dzięki którym odpoczniesz od obowiązków, zrelaksujesz się i nabierzesz nowej energii. Warte naśladowania, prawda?


Język szwedzki nie jest taki trudny

Choć języki skandynawskie uchodzą za najtrudniejsze do opanowania, to język szwedzki odbiega od tej opinii - czasowniki nie odmieniają się przez osoby, gramatyka jest podobna do gramatyki stosowanej w języku angielskim, a słownictwo jest bardzo bliskie do niemieckiego. Jeśli więc porozumiewasz się w języku angielskim i/lub niemieckim, to nauka okaże się jeszcze prostsza. Nie będzie Ci przeszkadzał nawet akcent, który jest różny w poszczególnych językach skandynawskich - Norwegowie niejako “wypluwają” dźwięki, natomiast Duńczycy wymawiają je bardzo gardłowo. Kiedy jednak zdobędziesz podstawy, nauczysz się podchodzić do tej kwestii intuicyjnie.


Kraj różności i równości

Wiemy już, że znajomość języka może Ci przynieść wymierne korzyści w postaci świetnie płatnej pracy, a jego opanowanie nie jest szczególnie kłopotliwe. A kiedy już opanujesz mowę Szwedów, warto ich odwiedzić. Poza przepięknymi krajobrazami, malowniczym wybrzeżem i bogatą historią, kraj ten oferuje niezwykle przychylne podejście dla innych kultur, religii i poglądów, równocześnie stosując w praktyce zasady równości. To kraj feminizmu i wolności w każdej dziedzinie życia. Tu nie ma miejsca dla podziałów na klasy społeczne ani mezaliansów.


Bogata historia i kultura

To kraj o niezwykle fascynującej historii, która miała ogromny wpływ również na kulturę. Pochodzą stąd tak sławni ludzie jak Alfred Nobel (wynalazca dynamitu i fundator Nagrody Nobla), Astrid Lindgren (autorka powieści i książek dla dzieci, np. “Dzieci z Bullerbyn”), Ingrid Bergman (aktorka znana z filmu “Casablanca”) i Greta Garbo.
Jeśli zdobędziesz umiejętność posługiwania się językiem szwedzkim, możesz w oryginale czytać fantastyczne kryminały, z których Szwedzi słyną, lub zgłębić tajemnice Wikingów - fascynujących wojowników, osadników i rabusiów, których podboje owiane są aurą tajemniczości po dziś dzień.


Jeśli powyższy artykuł przekonał Cię, zacznij już dziś.

 

Polecane strony

Language - Link

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady