Twoje dłonie w Twoich rękach, czyli kilka zasad zimowej pielęgnacji

Sfera  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Przebywanie na zmianę w ogrzewanych pomieszczeniach oraz na zimnym powietrzu powoduje, że skóra dłoni traci naturalne nawilżenie. Oprócz szkodliwych czynników atmosferycznych, na ich kondycję mają wpływ również wykonywane przez nas prace domowe, takie jak sprzątanie. Środki chemiczne, których używamy podczas sprzątania i mycia naczyń podrażniają i wysuszają skórę. Staje się zaczerwieniona, szorstka, może nawet pękać. 

Gładkość na wyciągnięcie ręki

Zimą codzienna pielęgnacja dłoni to rzecz, o której nie możemy zapominać. Podstawą jest stosowanie dobrych kremów. Wybierając je zwróćmy szczególną uwagę na skład. Olej jojoba, kokosowy, z awokado, arganowy czy masło shea – te składniki odżywią naszą skórę. Dobrze sprawdzą się kremy z mocznikiem, który silnie nawilża i zmiękcza skórę. Możemy sięgnąć również po maść z witaminą A, którą za parę złotych dostaniemy w każdej aptece. Krem stosujmy kilkakrotnie podczas dnia i koniecznie po każdym myciu rąk, nośmy go w torebce, trzymajmy przy nocnej szafce, w łazience. 

Naturalna pomoc

Ukojeniem dla przesuszonej skóry są także odżywcze maseczki. Wiele z nich możemy przygotować same – wbrew pozorom nie jest trudne, ani nie zajmie nam wiele czasu, a co najważniejsze – potrzebne składniki znajdziemy w kuchni. Przykładowo, do wykonania maseczki możemy wykorzystać miód, cytrynę oraz oliwę z oliwek. Podgrzejmy oliwę, dodajmy kilka kropel cytryny oraz miód, a następnie powstałą masą nasmarujemy dłonie i owińmy folią spożywczą, by składniki mogły wniknąć głęboko w skórę. Maseczkę pozostawmy na minimum 15 minut, potem ją zmyjmy. Skóra będzie gładka i nawilżona. Możemy wykorzystać również samą oliwę – przed pójściem spać wetrzyjmy ją w dłonie, wykonując 10-minutowy masaż. 

Z domowej apteczki

Substancje odżywcze z kremów i maseczek będą się lepiej wchłaniać, gdy co jakiś czas wykonamy peeling. Jeśli chcemy przygotować go domowym sposobem, połączmy cukier z oliwą i delikatnie wcierajmy przez kilka minut w skórę. Peeling warto robić raz w tygodniu, jednak jeśli nasza skóra jest bardzo przesuszona, zrezygnujmy z niego dopóki jej kondycja się nie poprawi. W przeciwnym wypadku, zamiast pomóc, podrażni skórę jeszcze bardziej.

Ochrona przede wszystkim

Odpowiednia pielęgnacja to również zabezpieczanie dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Powinniśmy szczególnie uważać na niekorzystny wpływ środków chemicznych, których używamy podczas prac domowych. Wybierajmy te produkty, które są bezzapachowe – choć kwiatowe czy owocowe zapachy kuszą, takie środki potrafią silnie uczulić. Pamiętajmy również, by zawsze podczas sprzątania zakładać rękawice ochronne. Środki czyszczące niszczą barierę ochronną, sprawiając, że skóra staje się podatna na uszkodzenia. – Ciekawym rozwiązaniem są rękawice nasączane kremem rumiankowym, które nie tylko chronią, ale i pielęgnują dłonie  – mówi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda  –  Osoby skłonne do uczuleń mogą sięgnąć natomiast po rękawice nie zawierające latexu, np. nitrylowe, które można prać w pralce – są dzięki temu wyjątkowo higieniczne.

Zadbane, czyli piękne

O założeniu rękawiczek musimy pamiętać również przed każdym wyjściem z domu na chłodne powietrze. Jeśli zdarzy nam się jednak odmrożenie dłoni, pamiętajmy, by nie wkładać ich pod strumień gorącej wody. Rozgrzejmy je najpierw w letniej wodzie, by zmiana temperatury nie była zbyt drastyczna. Tą samą zasadą kierujmy się również podczas mycia rąk – używajmy zawsze letniej wody – bardzo gorąca i bardzo zimna nie służy delikatnej skórze. Pamiętajmy również, by dłonie dokładnie osuszyć po ich umyciu. Jeśli poświęcimy im trochę uwagi, obchodząc się z nimi troskliwie, będziemy mogły cieszyć się gładkimi, pięknymi dłońmi przez długie lata.

 

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: