Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie na Euro 2012?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Podczas Euro 2012 cena wynajmu mieszkania przewyższy normalną nawet kilkakrotnie. Oddanie własnego lokum na czas rozgrywek piłkarskich kibicom wiąże sie ze sporymi korzyściami finansowymi, ale też pewnym niebezpieczeństwem. Każdy właściciel mieszkania życzyłby sobie, aby powróciło ono do niego w pierwotnej formie. Poniżej piszemy, jak zabezpieczyć się przed stratami.

Ogłoszenie

Aby wynająć mieszkanie na Euro 2012, najprościej zamieścić ogłoszenie w Internecie - dla kibiców dostępne są specjalne strony, m.in.: euronoclegi.com, meet-poland.pl, 2012life.eu. Bezpieczniejszym jednak rozwiązaniem jest zlecenie przeprowadzenia transakcji wyspecjalizowanej firmie działającej na rynku nieruchomości.

Cena wynajmu

Najważniejszym elementem, obok opisu mieszkania jest cena. Oczywiście nie ma co przesadzać ze stawkami, bo to tylko odstraszy potencjalnych lokatorów - rozsądne wydają się ceny na poziomie 2-3-krotnie wyższym niż standardowo. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że poszczególni kibice będą przebywać w jednym mieście nie dłużej niż 1-2 tygodnie. Oznacza to, że w ciągu miesiąca mieszkanie będzie mogła wynajmować więcej niż jedna grupa kibiców.

Dla gości często wynajem prywatnego mieszkania jest alternatywą do noclegów w hotelach. Dlatego oprócz spania warto zaproponować coś jeszcze, np.: wyżywienie, z którego wielu kibiców na pewno chętnie skorzysta (oczywiście za niewielką dodatkową opłatą).

Umowa i kaucja

Dla własnego bezpieczeństwa należy podpisać umowę z kibicami. Dokument powinien zawierać opis stanu, w jakim aktualnie znajduje się mieszkanie, wysokość czynszu i kaucji (kibice wpłacają pieniądze na konto właściciela), a także okres najmu - w razie jakichkolwiek problemów z lokatorami, wynajmujący będzie mógł podeprzeć się umową.

Ubezpieczenie

Chcąc zabezpieczyć się przed ewentualnym zniszczeniem bądź okradzeniem mieszkania, właściciel powinien skorzystać z pomocy towarzystwa ubezpieczeniowego. W ofercie można znaleźć ciekawe pakiety ubezpieczeń - jeśli wartość mieszkania przewyższa 300 tysięcy zł, można zapłacić jedynie 200-300 zł.

Rzeczy osobiste

Na czas wynajmu mieszkania, warto usunąć z niego wszystkie osobiste i drogocenne rzeczy. Dla lokatorów należy przygotować czystą pościel i ręczniki, a także bezproblemowy dostęp do pozostawionego sprzętu RTV i AGD (jeśli przewiduje to umowa).

Sąsiedzi

Warto uprzedzić sąsiadów o zamiarze wynajęcia własnego mieszkania na czas Euro 2012. Po pierwsze - mogą być narażeni na zakłócanie ciszy nocnej, a po drugie - będą cały czas kontrolować sytuację.

Opodatkowanie przychodu

Nie należy zapominać o opodatkowaniu przychodu z wynajmu mieszkania. Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą wybrać:

  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%)

lub

  • zasady ogólne (stawki progresywne 18% i 32%).

W przypadku ryczałtu podstawą do obliczenia podatku jest przychód, a chęć skorzystania z tej formy opodatkowania trzeba zgłosić w urzędzie skarbowym do 20-go dnia następującego po otrzymaniu pierwszego czynszu. Jeśli zaś chodzi o zasady ogólne - podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. Wyboru tej formy opodatkowania nie trzeba zgłaszać, wystarczy jedynie uwzględnić w rocznym rozliczeniu PIT. Osobom planującym wynajmować mieszkanie tylko na czas Euro 2012, korzystniej będzie rozliczyć się w formie ryczałtu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady