Jak przygotować się do zakupu mieszkania

Kamil_Deresz  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Możliwości finansowe

Mimo wielkich chęci, bardzo rzadko możemy sobie pozwolić na zakup, jaki sobie wymarzyliśmy. Dlatego trzeba się poważnie zastanowić nad możliwościami finansowymi. Najczęściej kupujemy nieruchomości za swoje oszczędności, które powiększamy o kredyt. Mimo, że aktualnie można w Polsce kupić mieszkanie z MDM, czyli programem wsparcia dla młodych, to pozwala uzyskać to tylko część środków. Na podstawie zebranych środków trzeba wyznaczyć bezpieczną granicę.

 

Definiujemy potrzeby

Gdy już wiemy, ile możemy wydać, możemy zacząć szukać mieszkania. Skupmy się na naszych potrzebach. Czegoś innego będzie szukał singiel, młode małżeństwo, lub rodzina z dwojgiem dzieci. Trzeba też pamiętać o zainteresowaniach, planach na przyszłość lub dojazdem do pracy.

 

Odpowiednie mieszkanie

Gdy już wiemy za ile i co potrzebujemy, trzeba zacząć wybierać odpowiedni układ oraz wymiary, które pasować będą do naszego gustu. Ważny jest mimo wszystko widok za oknem oraz kierunek padania promieni słonecznych. Niektórym przeszkadza wpadające rankiem do pokoju słońcem, inni je lubią. Nie można zapomnieć o wyposażeniu mieszkania w balkon, piwnicę, miejsce postojowe.

 

Zakup mieszkania

Jeżeli już się zdecydujemy, warto jeszcze poprzekomarzać się ze sprzedawcą i nie informować go o naszej decyzji. Negocjowanie warunków często przynosi bowiem wymierne korzyści. Statystycznie klientowi udaje się opuścić cenę mieszkania o 4%, czyli z reguły jest to kilkanaście tysięcy złotych, które można wykorzystać na remont. Trzeba też pamiętać o licznych kosztach transakcyjnych: notariusz, czynności cywilnoprawne oraz wiele innych kosztów bankowych, które są większe w przypadku kupowania na kredyt.

 

Odbiór

 

Zawsze przy odbiorze kluczy sprawdzamy liczniki. Jeśli odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim, trzeba wykonać jeszcze odbiór techniczny. Potrzebna jest do niego duża wiedza techniczna, więc najlepiej wynająć do tego celu fachowca.

Polecane strony

Mieszkania w Polsce
Serwis poświęcony nowym inwestycjom mieszkaniowym

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady