Korzyści z posiadania karty kredytowej

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Korzystanie z karty kredytowej niesie ze sobą wiele korzyści, z których w wielu wypadkach możemy korzystać zupełnie za darmo. Wbrew nazwie korzystanie z karty kredytowej ma sens także wtedy, kiedy nie chcemy korzystać z żadnego oprocentowanego kredytu.

Karta kredytowa

Oferta banków w zakresie kart kredytowych jest zróżnicowana, jednak w większości z nich spotkasz  wymienione niżej korzyści. Ich odpłatność zależy od banku, ale także od tego co wynegocjujesz z bankiem oraz na jak duże wydatki pokrywasz kartą kredytową.

Wybierz najlepszą kartę kredytową dla Ciebie i zamów przez Internet

Sprawdź Karty kredytowe oferowane przez banki w Polsce

1. Wygodne zakupy

Podstawową zaletą kart kredytowych jest łatwość płacenia za zakupy: nie musisz nosić ze sobą znacznej ilości gotówki, ani szukać bankomatu, kiedy okaże się, że masz jej za mało przy sobie. Pieniędzy nie musisz mieć nawet na swoim koncie bankowym, ponieważ płatności kartą kredytową realizowane są do przyznanego limitu niezależnego od Twojego rachunku bankowego. Płatności możesz dokonywać nie tylko na miejscu za pomocą terminala, ale także przez telefon oraz przy płatnościach w sklepach internetowych na całym świecie.

2. Darmowy kredyt na prawie 2 miesiące

Płacenie kartą kredytową nie jest równoznaczne z zaciąganiem oprocentowanego kredytu. Płatności dokonywane kartą kredytową rozliczane są co miesiąc na wyciągu i jeżeli właściciel karty ureguluje całą kwotę należności za okres, którego dotyczy wyciąg, to od tej kwoty nie są naliczane żadne odsetki. W ten sposób w zależności od banku otrzymujemy do 2 miesięcy nieoprocentowanego kredytu - liczonego jako czas od dokonania transakcji kartą do terminu płatności wskazanego na wyciągu.

Co więcej: w wielu bankach możliwe jest opłacanie kartą kredytową domowych rachunków, np. za prąd, gaz czy wodę.

3. Kredyt od ręki

Nie musisz spłacać całości zadłużenia na karcie wskaznego w wyciągu - w razie potrzeby możesz w prosty sposób skorzystać z kredytu. Najmniej korzystnym (zazwyczaj wysoko oprocentowanym) wariantem jest spłata tylko części kwoty wskazanej na wyciągu (zazwyczaj nie mniej niż 5%), a wtedy automatycznie od reszty zadłużenia będzie naliczać się oprocentowanie.

Wiele banków obecnie oferuje jednak o wiele korzystniejsze rozwiązanie jakim jest rozłożenie części lub całości zadłużenia na raty: ustalając z góry okres spłaty (nawet do kilku lat) możesz uzyskać znacznie niższe oprocentowanie, a kolejne raty będą rozliczane na kolejnych wyciągach karty kredytowej.

Często taka usługa dostępna jest bez konieczności telefonowania do banku: kwotę i okres spłaty możesz ustawić samemu poprzez stronę internetową banku. Oprocentowanie w tym wypadku jest na poziomie typowym dla kredytów gotówkowych i odnawialnych.

4. Dodatkowe ubezpieczenia

Karty kredytowe oferują dodatkowe ubezpieczenie dokonywanych zakupów. Często można spotkać się z ubezpieczeniem zakupionych produktów od kradzieży, gwarancją najniższej ceny oraz innymi. O zaletach płatności kartami kredytowymi mogli przekonać się klienci upadłych biur podróży: w przypadku płatności kartami nie musieli się martwić o zwrot pieniędzy za wykupione wycieczki.

Często w ramach karty znajdziesz ubezpieczenia podróżneassistance. Jest to np. ubezpieczenie utraconego bagażu, opóźnienia odlotu, kosztów leczenia za granicą i wiele innych.

5. Możliwość zakupów w Internecie

Co prawda wiele sklepów oferuje możliwość skorzystania tzw. przelewów elektronicznych, ale nie jest to możliwe w przypadku większości zagranicznych sklepów i usług. W takim wypadku karta kredytowa staje się wręcz koniecznością. Bez karty kredytowej korzystanie z wielu usług cyfrowych jest bardzo problematyczne - wspomnieć tylko sklep AppStore z aplikacjami na iPhone czy sklep Google Play z aplikacjami na Android

6. Programy rabatowe

Z większością kart związane są bogate programy rabatowe, które dają nam prawo do dużych obniżek przy płatności kartą kredytową. Warto zwrócić uwagę na ofertę poszczególnych banków w tym zakresie i korzystać z nich w szczególności w gorących okresach, np. w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie lub też szukając wycieczek.

7. Programy lojalnościowe

Karty kredytowe wydawane są także w ramach różnych programów lojalnościowych umożliwiających dodatkowe korzyści i nagrody za korzystanie z karty kredytowej. Większość z nich polega po prostu na zbieraniu punktów za każdą wydaną złotówkę, które następnie możesz wymienić ma oferowane w programi produkty i usługi. Są jednak takie karty, które automatycznie dają Tobie prawo do korzystania z różnych produktów i usług bez żadnych opłat lub też na zasadzie wyłączności.

W ten sposób funkcjonuje wiele programów, które działają także bez powiązania z kartą kredytową - są to np. programy lojalnościowe linii lotnicznych, stacji benzynowych, sieci handlowych i inne. Jeżeli korzystasz już z takiego programu warto go połączyć z kartą kredytową.

8. Udogodnienia i bezpieczeństwo w podróży

Korzyści z posiadania karty kredytowej można docenić także w podróży. Podstawowa zaleta to wielość punktów akceptujących płatności kartami kredytowymi, a także fakt, że nie musisz martwić się o zakup w kantorze lokalnej waluty. Wszystkie transakcje zostaną automatycznie przeliczone na złotówki po kursie z danego dnia, zazwyczaj jest to korzystniejszy kurs niż w kantorze, a dodatkowo nie musisz martwić się co zrobić z walutą pozostałą po podróży.

Wiele kart posiada pakiet ubezpieczeń podróżnych począwszy od ubezpieczenia zdrowotnego, OC i na wypadek nieszczęśliwych wypadków. Płacąć kartą za bilet lotniczy możesz ubiegać się od odszkodowanie za opóźnienia samolotu czy bagażu. W bankach można spotkać także np. usługę awaryjnego dostarczenia gotówki w przypadku kiedy karta zostanie utracona.

Karta kredytowa może także istotnie ułatwić wynajem samochodu, który w przypadku gotówki może wiązać się z koniecznością wpłacenia znacznego depozytu. Karta kredytowa daje tutaj możliwość wniesienia zabezpieczenia np. w postaci blokady środków.

9. Płacisz nawet kiedy nie działa terminal / połączenie

Większość kart kredytowych to karty wypukłe (wypukły numer karty, termin ważności i nazwisko posiadacza), co pozwala na dokonywanie płatności nawet w sytuacji kiedy nie działa terminal. Płatność można dokonać wtedy za pomocą tzw. imprintera, zwanego popularnie żelazkiem. Polega to na tym, że sprzedawca robi "odbitkę" Twojej karty kredytowej na specjalnym druku z kwotą transakcji, na której podpisujesz się potwierdzając zakup.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady