Podatek liniowy czy na zasadach ogólnych?

Iza_B  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą musi pomyśleć nad wyborem formy opodatkowania PIT. Może skorzystać ze skali podatkowej 18% i 32% obejmujących podatek dochodowy od osób fizycznych lub stawki 19% - czyli podatku liniowego.

Zasady ogólne

Rozliczanie się na zasadach ogólnych to opłacanie podatku dochodowego według skali podatkowej od dochodu, które niesie ze sobą wiele zalet. Najważniejsze z nich to możliwość rozliczania się wspólnie z małżonkiem, ulgi podatkowe czy preferencje dla rodziców samotnie wychowujących dzieci.

Jeśli osiągane dochody nie przekraczają 85 tys. zł. (podstawy obliczenia podatku) podatnik będzie objęty 18% stawką opodatkowania, gdy zaś dochody znacznie wzrosną, wówczas będzie rozliczał się według 32% stawki.

Jest to zatem dobre rozwiązanie dla podatników należących do pierwszego przedziału opodatkowania (18%), przejście na wyższą stawkę (32%) - zdecydowanie świadczyć będzie na korzyść podatku liniowego (19%).

Rozliczając się na zasadach ogólnych podatnik prowadzi Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów, odprowadza miesięczną lub kwartalną zaliczkę na podatek do Urzędu Skarbowego, nie ma obowiązku składania co miesiąc deklaracji podatkowej PIT-5.

Podatek liniowy

Podatek liniowy funkcjonuje od 1 stycznia 2004 roku. Oblicza się go w oparciu o jedną stawkę opodatkowania, czyli wszyscy podatnicy płacą taki sam podatek od dochodów z działalności gospodarczej, który wynosi 19%.

Jego wybór należy zgłosić do Urzędu Skarbowego w odpowiednim oświadczeniu przed rozpoczęciem wykonywania działalności. Jest to atrakcyjna forma opodatkowania głównie dla podatników osiągających wysokie dochody, oscylujące w granicach 90 tys. zł. i więcej - rocznie lub dla tych, którzy nie korzystają z ulg i odliczeń oraz nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem.

Zaliczkę na podatek odprowadza się co miesiąc lub kwartalnie do Urzędu Skarbowego, nie ma koniczności składania miesięcznych deklaracji, jest natomiast możliwość wpłacania zaliczek na podatek w formie uproszczonej, której zasady reguluje Ustawa z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm., art. 44 ust. 6b - 6i).

Przy wyborze właściwej formy opodatkowania należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj i rozmiar działalności, wysokość dochodów i kosztów, sytuację podatnika oraz wynikające korzyści.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady