Zalety i wady prowadzenia działalności gospodarczej (spółki osobowe) w Niemczech

mittal  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 1)

Plusy działalności gospodarczej w Niemczech:

- niższy VAT (w Niemczech nazywa się on podatkiem obrotowym)- wynosi 16%, niższa stawka m.in. na artykuły spożywcze z wyjątkiem gastronomii i napojów, książki, czasopisma wynosi 7%,

- stopa podatkowa przy niskich dochodach wynosi poniżej 17% i wraz z rosnącymi dochodami zbliża się do 17% (liczone według współczynnika obowiązującego w Berlinie). Dochód poniżej 24.500 € nie jest opodatkowany podatkiem od działalności gospodarczej.


Minusy działalności gospodarczej w Niemczech:

- wyższe składki zdrowotne - składki emerytalno-rentowe - 19%, składka zdrowotna - 13%, ubezpieczenie na wypadek wymaganej opieki - ok. 1,7% (w zależności od ubezpieczenia), ubezpieczenie od bezrobocia - 6,5%, ubezpieczenie od wypadku - ok. 1,3% (nieobowiązkowe).

- obowiązkowa przynależność do Izby Przemysłowo-Handlowej lub Izby Rzemieślniczej i związane z tym składki (np. w Izbie Przemysłowo-Handlowej w przypadku podmiotów nie podlegających wpisowi do rejestru handlowego przy 5000 euro zysku nie zapłacimy nic, natomiast już przy 100.000 euro zysku zapłacimy 200 euro składki, przy spółkach podlegających wpisowi zapłacimy analogicznie 125 euro i 200 euro ).

Przy założeniu działalności gospodarczej w Niemczech pomoże Ci Izba Przemysłowo - Handlowa.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Adrian24 | 2010-05-30 19:05
mam zalozona firme w niemczech jestem obecnie w polsce wyjechalem w okresie kryzysu finansowego teraz w polsce jest mi majac rodzine na utrzymaniu sam dorabiajac ciezko zarobic na wyjazd do niemiec by ja zamknac co mam zrobic czy moge to zrobic nie wyjezdzajac bardzo prosze o odpowiedz

Oferta finansowa

Skorzystaj online z szerokiej oferty produktów finansowych z renomowanych instytucji.

Najnowsze porady