Jak efektywnie pracować w domu?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Praca w domu wymaga bardzo dobrej organizacji a kontrolowanie własnych zachowań i nawyków uczy nas samodyscypliny. Każdy dzień warto zacząć od wczesnej pobudki i energetycznego śniadania. Codziennie ubieramy się tak, jakbyśmy wychodzili na zewnątrz; praca w domu nie zwalnia nas z obowiązku dbania o właściwy wygląd i higienę. Zaczynamy pracę o wyznaczonej godzinie i realizujemy po kolei określone cele. Warto ułożyć sobie plan dnia wypisując poszczególne czynności w punktach - po jakimś czasie wejdą nam w nawyk i nie będziemy musieli korzystać z kartki. Zadania związane z wyjściem z domu staramy się w miarę możliwości załatwić jednego dnia, jeśli więc np.: mamy do załatwienia pilną sprawę w banku, przy okazji załatwiamy odwlekane sprawy w innych instytucjach.

Pracując w domu powinniśmy mieć osobny pokój lub inne miejsce do pracy, gdzie w ciszy i spokoju będziemy mogli wykonywać zawodowe obowiązki. Pokój zamykamy na drzwi, aby pozostali domownicy wiedzieli, że jesteśmy zajęci i nie można nam przeszkadzać. Zwłaszcza dzieci powinny mieć świadomość, że nie jesteśmy do ich dyspozycji przez cały dzień, tylko dlatego że pracujemy w domu. Miejsce do pracy musi być dobrze oświetlone, wyposażone w biurko i wygodne krzesło. Na biurku powinien być zachowany porządek a wszystkie zbędne lub rozpraszające nas przedmioty należy schować do szuflad bądź szafek.

Praca w domu daje nam możliwość wykonywania zadań krócej lub też dłużej niż planowaliśmy. Jeśli w ciągu dnia nie zrealizowaliśmy zamierzonych celów, zawsze możemy dokończyć je wieczorem lub w nocy (tylko gdy są bardzo pilne). Najlepiej jednak wytyczyć sobie pewne granice czasowe i konsekwentnie się ich trzymać. Jeśli planowaliśmy skończyć pracę np.: o 16.00 to tak zróbmy, ewentualnie poświęćmy max. 15 minut dodatkowego czasu. Zdecydowanie lepiej wcześniej wstać, skończyć o czasie a resztę dnia poświęcić rodzinie lub na odpoczynek. Średnio co godzinę należy robić krótkie ok. 10 minutowe przerwy, chociażby po to, aby wstać od biurka, wyjrzeć przez okno, wyjść na balkon, przewietrzyć mieszkanie czy wykonać kilka ćwiczeń. Po trzech krótkich przerwach powinna nastąpić dłuższa - ok. 1-1,5 godzinna (jeśli zamierzamy pracować przez cały dzień). Jest ona potrzebna na ugotowanie obiadu, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania czy odebranie dzieci z przedszkola/szkoły. Dłuższa przerwa pozwoli zregenerować umysł i sprawi, że z większą energią dokończymy zadanie.

Zaletą pracy w domu jest to, że:

  • w każdym momencie możemy zrobić sobie przerwę na odpoczynek, posiłek lub czynności domowe,
  • nie tracimy czasu ani pieniędzy na dojazdy do pracy,
  • nic się nie stanie, jeśli zaśpimy.

Ale praca w domu ma też swoje wady, bo:

  • trudniej nam się skupić na pracy, zwłaszcza gdy w domu są dzieci lub zwierzęta,
  • zewsząd czyhają na nas pokusy w postaci wygodnej kanapy, telewizora, książek i innych,
  • nie mamy kolegów, z którymi moglibyśmy poplotkować podczas przerwy,
  • czasem się zaniedbujemy myśląc: nie wychodzę z domu więc nie muszę się ubierać, malować, itp. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: