Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Agent ubezpieczeniowy pomaga osobom ubezpieczającym się w wyborze najlepszej polisy. Poniżej znajdują się wskazówki, jak rozpocząć wykonywać ten zawód.

Czym zajmuje się agent ubezpieczeniowy?

Ze względu na szeroki wachlarz usług oferowanych przez firmy ubezpieczeniowe, zajęcia agentów mogą różnić się w zależności od specjalizacji. Głównym obowiązkiem agenta ubezpieczeniowego jest sprzedaż polis. Agent może sprzedawać następujące ubezpieczenia:

  • na życie,
  • komunikacyjne,
  • turystyczne,
  • emerytalne,
  • majątkowe,
  • firm,
  • mienia,
  • odpowiedzialności cywilnej w związku z wykonywaniem zawodu.

Jakie cechy powinien posiadać agent ubezpieczeniowy?

Agent musi być osobą komunikatywną, mającą dar przekonywania. Musi wytrwale poszukiwać nowych klientów i cały czas wierzyć we własne możliwości. Ponadto, agent ubezpieczeniowy powinien być zorganizowany i samodzielny, gdyż jest to praca nienormowana. Zawód ten (jak każdy inny) ma swoje plusy i minusy - przede wszystkim trzeba umieć planować sobie pracę i być przedsiębiorczym.

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

Agentem może zostać osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub spółka prawa handlowego (oprócz spółki cywilnej), która podpisała umowę agencyjną z jednym lub kilkoma zakładami i została wpisana do rejestru agentów ubezpieczeniowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kandydat na agenta musi posiadać co najmniej średnie wykształcenie i nie może być karany za przestępstwa umyślne.

Aby zostać agentem ubezpieczeniowym, trzeba zarejestrować taką działalność. W tym celu należy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do rejestru przedsiębiorców w KRS. Po uzyskaniu zaświadczenia, należy wystąpić do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego o nadanie numeru REGON, następnie zgłosić się do ZUS, Urzędu Skarbowego, a na koniec założyć konto w banku.

Będąc już zarejestrowanym przedsiębiorcą, należy zgłosić się do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego lub multiagencji w celu odbycia szkolenia i podpisania umowy.

Szkolenie i egzamin

Istnieją dwa rodzaje szkoleń: podstawowe i uzupełniające. Szkolenie podstawowe przeznaczone jest dla osób rozpoczynających karierę agenta ubezpieczeniowego - trwa 152 godziny. Szkolenie to pozwala zdobyć ogólne informacje o rynku ubezpieczeniowym i innych zagadnieniach wynikających ze specyfiki zakładu ubezpieczeń organizującego szkolenie.

Szkolenie uzupełniające przeznaczone jest dla osób, które brały już udział w szkoleniu podstawowym i chcą podpisać umowę z kolejnym zakładem ubezpieczeń - trwa 48 godzin. Na szkoleniu można uzyskać informacje na temat działalności zakładu ubezpieczeń, na rzecz którego będą wykonywane czynności agencyjne.

Licencja agenta ubezpieczeniowego

Wniosek o licencję składa się za pośrednictwem towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy do niego dołączyć m.in.: świadectwa dojrzałości, aktualne zaświadczenie o niekaralności. Po otrzymaniu licencji można rozpocząć wykonywanie działalności.

Podstawa prawna:

Ustaw z dnia 22 maja 2003 roku o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. Nr 124, poz. 1151 z późn. zm.).

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 lipca 2005 roku w sprawie minimalnego zakresu szkolenia osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych oraz zakresu obowiązujących tematów egzaminu i trybu jego przeprowadzania (Dz.U. Nr 125, poz. 1053).

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: