Mind mapping - jak dobrze robić notatki

Poradopedia.pl  |   |  + 4  |  Ocena: (głosy: 3)

Mapy myśli (ang. mind mapping) to narzędzie, które pomaga nam lepiej myśleć i pamiętać, kreatywnie rozwiązywać problemy i podejmować stosowne działania.

Mapy myśli wyzwalają kreatywność i elastyczność, które są potrzebne do rozwiązywania problemów. Pomagają Tobie spojrzeć na problem z szerszej perspektywy.

Według twórców i praktyków mind mappingu jest to sposób notowania zbliżony do tego w jaki sposób funkcjonuje i pamięta nasz mózg, dzięki czemu jest to bardziej naturalna i skuteczniejsza metoda zarówno wymyślania, notowania czy też analizowania.

Jak wyglądają mapy myśli

Typowa mapa myśli to zbiór słów, symboli, obrazków i kolorów połączonych ze sobą liniami. Każda mapa myśli zaczyna się od centralnego elementu, który stanowi jej temat. Kolejne elementy stanowią rozgałęzienie głównego tematu, od nich odchodzą kolejne elementy itd.

mapa myśli, mind mapping

Dlaczego warto wykorzystywać mapy myśli?

Dzięki mapom myśli unikasz myślenia liniowego i otwierasz się na kreatywność oraz nowe sposoby myślenia. Mapy są bardziej zbliżone do rzeczywistości, ponieważ trudno jest pracować od początku we właściwej kolejności. Dzięki mapom możesz uzyskać pełny obraz problemu nad którym pracujesz. W naturalny sposób mapy podążają za Twoją prawą półkulą mózgu uruchamiając pokłady kreatywności i intuicji. Mapy myśli mają wiele praktycznych zastosowań, przede wszystkim w dziedzinach wymagających kreatywności:

 • zapis "burzy mózgów"
 • wsparcie dla poszukiwania / obmyślania nowych pomysłów
 • tworzenie notatek
 • analiza złożonych tematów i problemów
 • łatwiejsze zapamiętywanie
 • efektywna nauka poprzez notatki i utrwalanie wiedzy
 • planowanie

Mapa myśli w praktyce: jak zacząć

Mapy myśli można tworzyć na zwykłej kartce papieru lub też skorzystać z jednego z wielu programów komputerowych dostępnych na rynku.

Zaczynamy na środku kartki zapisując temat mapy lub też główną myśl, którą chcemy rozwinąć. Wychodząc od środka dodajemy kolejne gałęzie zawierające krótko sformułowane pomysły, działania, tematy i inne kwestie stanowiące rozwinięcie tematu. Należy stosować zwięzły zapis, w czym można wspomóc się używając  symboli, kolorów, strzałek i rysunków. Najważniejsze, aby używać słów i obrazków, które budzą u nas właściwe skojarzenia.

Stosowanie graficznego zapisu pomaga lepiej rozumieć i pamiętać, zachować otwartość na możliwości oraz unikać ograniczeń typowych dla typowego zapisu tekstowego. Nie jest istotna kolejność zapisu i właściwe formułowanie zdań - koncentrujemy się na kluczowych ideach, a mapę możemy w prosty sposób uzupełniać (dorysowując kolejne rozgałęzienia) i modyfikować.

Inna zaleta jest związana z problemem, który często paraliżuje nas tuż przed zajęciem się daną sprawą: od czego zacząć?  W przypadku map myśli możesz zacząć gdziekolwiek - rzucając podstawowy temat i rozpisując go, całość sama nabierze właściwego kształtu.

Praktyczne wskazówki

 • jeżeli korzystasz z kartki papieru - rozłóż ją poziomo, w ten sposób uzyskasz maksymalnie dużo przestrzeni na swoją mapę
 • zostawiaj wolne miejsca pomiędzy kolejnymi pozycjami, tak, abyś mógł wrócić do nich i dodawać do nich kolejne myśli,
 • warto jest stosować właściwe wyróżnienia, np. najważniejsze rzeczy zapisywać większymi literami, pilne rzeczy zapisywać czerwonym kolorem itp.
 • wskazane jest tworzenie map bez dłuższych przerw i rozmyślania nad tym co i jak rozpisać; można ulec w ten sposób myśleniu linearnemu i zabić całą kreatywność i intuicyjność zapisu
 • duże mapy mogą stać się nieczytelne

Poniżej można znaleźć odnośniki do darmowych i komercyjnych programów umożliwiających tworzenie map myśli.

Polecane strony

Freemind
Jeden z najlepszych darmowych programów do tworzenia map myśli oparty na Javie. Działa na większości systemów operacyjnych i umożliwia atrakcyjne udostępnianie map przez WWW.
XMind
Kolejny darmowy program dostępny na Windows, Linux i MacOS. Atrakcyjny wygląd i ciekawe opcje, dostępna także bardziej zaawansowana wersja komercyjna i możliwość współdzielenia map na stronach WWW Xmind.
MindManager
Najbardziej popularny komercyjny program do tworzenia map myśli. Bardzo rozbudowane możliwości i atrakcyjny wygląd map.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 4
~Julka | 2012-06-12 12:11
Mapy myśli są bardzo często niedoceniane, a naprawdę doskonale pomagają w nauce.
~Jacek | 2012-05-12 15:54
XMind fajny, ale większość funkcji poblokowana i trzeba kupić wersję PRO - a to wydatek rzędu 150 zł - i co roku trzeba płacić, bo licencja wygasa po 1 roku.

Freemind jest znany od lat i ma sporo możliwości - jednak odrzucający interfejs z epoki Windows 3.1 nie zachęci wszystkich do korzystania z niego.

Polecam inny zupełnie darmowy program Blumind.
Jest nawet wersja polska: http://blumind.pl/

Zaletą jego jest to, że można eksportować/importować do uznanego formatu FreeMind .mm, a więc zawsze można przenieść swoje mapy do innego programu.
~Gorda | 2012-01-20 11:44
If your <a href="http://e-writer.org/content.php">content writer</a> can help you I think it will be the best way out for this blog
~Lilka | 2011-06-30 14:51
Artykuł merytoryczny i ciekawy :) bardzo mi się podoba!Ja staram się uczyć swoje dzieci robienia map myśli, które bardzo pomagają w nauce. Do tego staramy się zaznaczać w tekście słowa klucze, najważniejsze fragmenty. Dzieciakom to się podoba bo lubią zakreślacze - wygodnie trzyma im się je w dłoni i mają fajnie ściętą końcówkę, dzięki czemu można zakreślać cienko i grubo - zwłaszcza tymi od Stabilo.

Najnowsze porady