Jak szybko i sprawnie przeprowadzić sprawę rozwodową?

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 1)

Rozwody są często bolesne i skomplikowane. Z tego powodu bardzo istotne jest, by sprawa rozwodowa została przeprowadzona możliwie szybko i sprawnie. To w dużym stopniu zależy od naszej postawy. W przypadku sprawy rozwodowej pomoże nam radca prawny. Warto zwrócić się do niego po porady prawne. Świadomość prawna oraz gotowość do kompromisu może pomóc nam uniknąć przeciągających się sądowych batalii.

Spróbuj dojść do porozumienia z małżonkiem w najistotniejszych kwestiach

 

Chociaż w niektórych przypadkach może być to bardzo trudne lub nawet niemożliwe, warto spróbować porozumieć się z małżonkiem i ustalić z nim najważniejsze kwestie zanim zajmie się nimi sąd. Warto spróbować samemu dojść do porozumienia w takich sprawach jak kwestia opieki nad dziećmi, alimentów, podział majątku czy użytkowanie wspólnego mieszkania. Nawet jeśli wiemy, że będzie to trudne, warto porozmawiać, by określić, co można ustalić, a które kwestie pozostają sporne.

 

Dzięki osiągnięciu częściowego chociażby porozumienia nie tylko korzystniej wypadniemy przed sądem, ale i unikniemy długotrwałego procesu dowodowego. Przeciąganie konfliktu przed sądem może być dla nas bardzo obciążające z psychologicznego punktu widzenia, nie tylko otwierać stare rany, ale i powodować nowe urazy.

Gdy posiadamy małoletnie dzieci...

 

Sprawa rozwodowa dodatkowo się komplikuje, gdy w grę wchodzą małoletnie dzieci. Warto zadbać o to, by utrzymywać poprawne stosunki, które nie będą komplikowały kontaktów z dziećmi. Zawsze, gdy w grę wchodzi ustalenie praw do opieki czy alimenty, sąd przesłucha co najmniej jednego świadka powołanego przez powoda.

 

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez?

 

Jeżeli naszym priorytetem jest jak najszybsze przeprowadzenie całej procedury, najlepszym rozwiązaniem jest rozwód bez orzekania o winie. Należy pamiętać jednak o tym, że orzeczenie winy współmałżonka będzie miało ogromny wpływ na kwestie takie jak: prawo do opieki nad dziećmi, alimenty czy podział majątku, dlatego też powinniśmy się dobrze zastanowić nad najlepszym rozwiązaniem. Każdy przypadek jest analizowany przez sąd indywidualnie, jednak poważnymi przesłankami do tego są sytuacje takie jak: agresywne zachowanie, przemoc, nadużywanie alkoholu, zdrada czy zaniedbywanie podstawowych potrzeb rodziny.

 

Rozprawa rozwodowa w przypadku niestawienia się jednej ze stron

 

Należy pamiętać o tym, że rozprawa rozwodowa odbędzie się nawet, jeśli jedna ze stron się na nią nie stawi. Rezygnując z udziału w rozprawie bez ważnego powodu możemy jedynie pogorszyć swoją sytuację. W uzasadnionych przypadkach usprawiedliwiona nieobecność na rozprawie (np. ze względu na stan zdrowia) może być przyczyną zawieszenia postępowania. Opuszczenie rozprawy rozwodowej bez usprawiedliwienia może nawet prowadzić do nałożenia kary grzywny, dlatego też lepiej w ten sposób nie pogarszać swojej sytuacji.

Polecane strony

Kancelaria Radcy Prawnego Warszawa - Edyta Sikorska Gałecka
Kompleksowe usługi prawne z zakresu prawa rodzinnego.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady