Na czym polega windykacja?

Kampanie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Windykacja długów to proces, w którym wierzyciel stara się za pomocą różnych powiadomień, skłonić dłużnika do zwrócenia wszystkich długów. W przeciwieństwie do komornika, windykator nie zajmuje się więc odzyskiwaniem długu, lecz nakłanianiem dłużnika do pójścia na współpracę i oddania choć części uzyskanych bezprawnie środków.

Kiedy windykator może się z nami skontaktować?

Jeśli jesteśmy dłużnikami, windykator kontaktuje się z nami zaraz po zakończeniu fiaska polubownego odzyskania bezprawnie przetrzymywanych przez nas środków. W tym właśnie różni się on od komornika. Wierzyciel od razu po fiasku dobrowolnego oddania pieniędzy[ będzie się kontaktował z firmą windykacyjną. Z komornikiem dopiero wtedy, gdy zwrócenie pieniędzy zostanie orzeczone przez Sąd.

 

Proces windykacji od strony technicznej

 

Pierwszym krokiem wykonanym przez firmę windykacyjną, będzie oczywiście sprawdzenie, czy dług faktycznie istnieje. Jeśli tak rzeczywiście jest, ważną kwestią będzie czas zalegania ze wspomnianym długiem. Jeśli będzie on krótszy niż 60 dni, wtedy najprawdopodobniej firma windykacyjna zadzwoni do dłużnika, by zapytać się, dlaczego spóźnia się on z regulacją płatności.

 

Jeśli do płatności nadal nie doszło, wtedy rozpoczyna się jej kolejny etap. Polega on na wysyłaniu stosownych powiadomień, najczęściej w formie telefonów, maili i korespondencji pocztowej. Na tym etapie windykator może zdecydować się również na wpisanie danego dłużnika do rejestru dłużników, co znacznie utrudni mu funkcjonowanie w zakresie np. zaciągania pożyczek, bądź kredytów.

 

Na samym końcu całego procesu firma zajmująca się windykacją dolicza odsetki karne. Jest to najczęściej kilkanaście procent wartości całego długu. Warto również dodać, że kolejnym krokiem jest wysłanie do dłużnika faktury od firmy zajmującej się windykacją. Dlaczego akurat do niego? Ponieważ w myśl znowelizowanych przepisów prawnych wynagrodzenie firm windykacyjnych jest spłacane z rachunku dłużnika.

Polecane strony

Kancelaria Radcy Prawnego Piotr Furtak
Świadczenie wysokiej jakości pomocy prawnej oraz reprezentowanie przed sądami oraz instytucjami pozasądowymi na terenie Krakowa, Nowego Sącza i w okolicy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady