Pożyczka przez Internet - na co uważać?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W Internecie możemy kupić niemalże wszystko, nawet pożyczkę. Łatwość i szybkość jej uzyskania sprawia, że chętnie i coraz częściej po nią sięgamy. Niestety, w praktyce wszystko może wyglądać całkiem inaczej, niż byśmy sobie życzyli. Na co szczególnie powinniśmy uważać, decydując się na taką formę pożyczki? Oto wskazówki.

Decydując się na pożyczkę przez Internet, zawieramy umowę na odległość. Zgodnie z Ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny, posługiwanie się środkami porozumiewania na odległość w celu złożenia propozycji zawarcia umowy, nie może odbywać się na koszt konsumenta.

Zawierając na odległość umowę o usługi finansowe, mamy prawo odstąpić od niej bez podania przyczyn. Powinniśmy złożyć stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy bądź od dnia potwierdzenia informacji, jeśli jest to termin późniejszy. Niedopuszczalne jest zastrzeżenie, że wolno nam odstąpić od umowy za zapłatą określonej sumy (odstępnego).

Pożyczkodawca musi bezwzględnie poinformować nas (pożyczkobiorców) o warunkach udzielenia pożyczki, najpóźniej w chwili złożenia mu propozycji zawarcia umowy. Najważniejszą, z naszego punktu widzenia, jest informacja dotycząca kosztów udzielanej pożyczki - często pożyczkodawcy próbują to zataić. Dodatkowo powinniśmy otrzymać rzetelną informację o terminie i sposobie świadczenia usługi, prawie oraz sposobie odstąpienia od umowy, w tym także o karach umownych, kosztach rozmów telefonicznych i prawie wypowiedzenia umowy.

Pod promowanym hasłem "Pożyczka przez Internet" kryje się wiele pożyczek parabankowych, których warunki często są zbliżone są do warunków tradycyjnych pożyczek. Wiele z tych firm zgadza się jedynie na wysłanie wniosku poprzez Internet, natomiast zasady udzielenia samej pożyczki pozostają bez zmian.

Na szczęście nie wszystkie parabanki stosują takie praktyki - niektóre z nich pożyczają pieniądze na całkiem atrakcyjnych warunkach, zwłaszcza tym osobom które już korzystały z pożyczki przez Internet. Z tą atrakcyjnością wiąże się przede wszystkim niższe oprocentowanie (dla pożyczek prywatnych rzadko przekracza 20-25% w skali roku) oraz brak kosztów związanych z obsługą domową. Oznacza to, że pożyczki prywatne są tańsze od wielu kredytów gotówkowych. Warto przy okazji dodać, że zamiast gotówki, otrzymujemy pieniądze prosto na konto bankowe, zaś spłaty kolejnych rat odbywają się przelewem internetowym.

Z pożyczkami prywatnymi może wiązać się konieczność zabezpieczenia wnioskowanej kwoty - najczęściej jest to weksel lub zastaw (w sporadycznych przypadkach). Czasem jednak warto znieść te wszystkie formalności, gdyż ostatecznie można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Jeśli chodzi o błyskawiczne pożyczki przez Internet, wystarczy tylko zalogować się na stronie placówki finansowej, wypełnić odpowiedni formularz i zatwierdzić operację jednorazowym hasłem sms lub kodem wygenerowanym przez token. W przypadku błyskawicznych pożyczek zaskakiwać mogą odsetki, które często są znacznie wyższe niż w tradycyjnych bankach, a na dodatek - za każdy dzień zwłoki spłaty, będziemy musieli płacić wręcz irracjonalne kwoty. Przy zawieraniu tego typu transakcji, powinniśmy dokładnie analizować warunki umowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 2 marca 2000 roku o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. z 2000 r., Nr 22, poz. 271 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (Dz.U. z 2011 r., Nr 126, poz. 715 z późn. zm., dalej "nowa ustawa").

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory