Jak rozpoznać kłamstwo

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Nie masz pewności, że Twój rozmówca mówi prawdę? Zobacz na co zwrócić uwagę, aby wykryć kłamstwo.

Jak Twój rozmówca zachowuje się kiedy mówi prawdę

KłamstwoJeżeli dobrze znasz swojego rozmówcę, wyłapanie kłamstwa może przyjść bardzo łatwo. To dlatego dzieciom tak trudno oszukać własnych rodziców. Nie zawsze jednak jest to takie proste, a podstawą jest wyłapanie różnic pomiędzy zachowaniem Twojego rozmówcy kiedy mówi prawdę, a jego zachowaniem kiedy kłamie.

W trakcie rozmowy spróbuj zadać pytania, na które dobrze znasz odpowiedź i będziesz mógł zobaczyć jak zachowuje się Twój rozmówca kiedy udziela prawdziwych odpowiedzi. W ten sposób łatwiej wyłapiesz prawdziwe znaczenie kolejnych wskazówek.

Kłamstwo wymalowane na twarzy

Czasami wystarczy jedno spojrzenie, aby domyślić się, że ktoś nie mówi prawdy. Twarz człowieka potrafi powiedzieć bardzo wiele i chyba nikt nie potrafi w pełni zapanować nad swoją mimiką. Czy wyraz twarzy jest spójny z tym, co mówi Twój rozmówca? Czy dostrzegasz oznaki napięcia? 

Kontakt wzrokowy

Osoby, które kłamią, albo unikają kontaktu wzrokowego, albo wręcz przeciwnie: utrzymują przesadnie długi kontakt wzrokowy starając się uwiarygodnić swoje kłamstwo. Zwróć uwagę na różnice w stosunku do normalnego zachowania.

Nerwowość i pocenie

Kłamstwo wiąże się zazwyczaj ze stresem i poddenerwowaniem osoby, która mija się z prawdą. Twój rozmówca się poci? A może bez wyraźnego powodu jest zdenerwowany? Zwróć uwagę na dziwne zachowanie, gwałtowne ruchy, nerwowe tiki, trzęsące się ręce i upuszczanie wszystkiego. Stres może powodować np. zasychanie w ustach, częste oblizywanie się, drżący głos.

Język ciała potrafi zdradzić prawdę. Osoby, które kłamią ,często dotykają swojego nosa, przyczesują ręką włosy, ciągle coś poprawiają i pocierają. Mówiąc kłamstwo trudno siedzieć prosto i zachować tą samą pozycję przez dłuższy czas.

Niespójne fakty

Dla osoby wymyślającej kłamstwo prawdziwym wyzwaniem staje się wymyślanie i spamiętanie wszystkich szczegółów. Wykorzystaj to: przerywaj w połowie, proś o powtórzenie, zwracaj uwagę na różnice w podawanych szczegółach oraz brak logiki i spójności. Pytaj o dodatkowe szczegóły i wracaj do nich po jakimś czasie, żeby przekonać się, czy odpowiedź będzie ta sama. Rozbieżności mogą świadczyć o kłamstwie, ale zachowaj odrobinę wyrozumiałości dla zawodności ludzkiej pamięci.

Podczas rozmowy zwróć także uwagę na przerwy w trakcie mówienia: zbyt częste i nienaturalne mogą być związane z koniecznością zmyślania faktów na pokrycie swoich kłamstw.

"Szczerze mówiąc"

Częste podkreślanie rozmówcy, że mówi prawdę zarówno wprost jak i poprzez różne zwroty w rodzaju "szczerze mówiąc", "musisz mi uwierzyć", "naprawdę" i inne może świadczyć, że coś jest nie tak w tym co słyszysz.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~fifi niezapominajka | 2013-10-08 18:44
haha
~edzio | 2013-10-08 18:43
yhmmmmmmm

Najnowsze porady