Jak wybaczyć i dlaczego warto

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

W codziennym życiu trudno uniknąć sytuacji konfliktowych, niemiłych, przykrych. Efektem takich zdarzeń jest zazwyczaj złość i chęć unikania osoby, która wyrządziła nam krzywdę. Jednak zamiast dusić w sobie negatywne emocje, warto szczerze porozmawiać i zdobyć się na wybaczenie. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak sobie z tym poradzić.

Trudna sztuka wybaczania

Na początek zastanów się, dlaczego czyjeś w ogóle czyjeś zachowanie wprawiło Cię w tak zły nastrój. Najczęściej zbyt pochopnie nazywamy kogoś głupcem, głąbem, idiotą, nie biorąc pod uwagę tego, że mogą w tym wszystkim występować jakiekolwiek okoliczności łagodzące. Przykładowo: ktoś Cię obraził lub co gorsza wyraził swoją opinię przed szerszym gronem - przemyśl Waszą relację, być może sam wcześniej czyniłeś w kierunku tego kogoś niezbyt fortunne uwagi bądź też konsekwentnie zachodziłeś mu za skórę i w końcu nie wytrzymał. A może w życiu tego człowieka wydarzyło się coś bardzo niemiłego, co tylko spotęgowało wybuch gniewu. Przeanalizuj całą sytuację i weź pod uwagę różne możliwości - być może sam też nie pozostajesz bez winy.

Zamiast trwać w konflikcie, spróbuj ocieplić wzajemne stosunki. Porozmawiaj szczerze z drugą stroną, zamiast uciekać w kierunku wyciągania wniosków bazujących często na nieprawdziwych założeniach. Odważnie powiedź temu komuś, w jaki sposób Cię uraził i dlaczego sądzisz, że jego zachowanie było niestosowne lub wręcz karygodne. Jeśli okaże się, że była to próba celowego odegrania się na Tobie, np.: z chęci zemsty, nie powinieneś nosić w sobie żalu czy stresować się z tego powodu. Szczera rozmowa powinna dać Ci do myślenia i sprawić, aby w przyszłości podobne sytuacje nie miały miejsca.

Utrzymywanie żalu i bycie wiecznie na kogoś złym, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście, zdarzają się sytuacje ekstremalne, gdy jedna osoba rani drugą umyślnie i wpływa na jej życie w sposób bardzo negatywny - wówczas trudniej o wybaczenie, ale też jest to możliwe, musi tylko upłynąć więcej czasu. Przede wszystkim powinieneś zrobić to dla siebie, aby nie tracić zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wybaczanie uzdrawia relacje między ludźmi i pomaga wyzbyć się negatywnych uczuć powstałych w wyniku doznanych krzywd. Wybaczaj, ale też pamiętaj o tym czego doświadczyłeś, aby nie dopuścić się takiej samej winy względem innych osób - to powstrzyma Cię przed sytuacjami, których sam nie akceptujesz.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: