Lęk przed zmianą - jak sobie z nim radzić?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Zmiany są nieodzownym składnikiem życia każdego z nas - po prostu nie da się ich uniknąć. Z biegiem czasu zmieniają się nasze potrzeby, marzenia, a nawet cechy charakteru. Każda zmiana (nowa szkoła, utrata pracy, przeprowadzka, rozwód) kończy coś starego i jest początkiem czegoś nowego.

Lęk przed zmianąNajtrudniejsze są przełomy dotyczące tego, co ma dla nas największą wartość, a więc: zdrowia, relacji międzyludzkich oraz pieniędzy. Dotkliwe zmiany odbierają nam sens życia, bezpieczeństwo emocjonalne lub finansowe; krzyżują plany i rujnują przyszłość. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak nie bać się tego, co nowe.

 

Jak pokonać lęk przed zmianą?

1. Zbierz niezbędne informacje na temat nowej sytuacji.

Dzięki temu zwiększy się Twoje poczucie pewności wobec zmiany. Nie polegaj wyłącznie na tym, co mówią inni; nie ulegaj stereotypom; szukaj obiektywnych źródeł informacji. Musisz pamiętać, że życie to ciągły proces zmian, często nieuniknionych. Kiedy zrozumiesz przyczynę zaistniałej sytuacji, będziesz mógł odpowiednio przygotować się do zmiany i szybciej z nią oswoić.

2. Szukaj sensu w tym, co przydarza Ci się w życiu.

Stojąc przed życiową zmianą, spróbuj dostrzec w niej dobre dla siebie rzeczy. Najlepszym sposobem na odnalezienie w nowej sytuacji możliwości własnego rozwoju jest sporządzenie bardzo prostego wykresu: na środku kartki dużymi literami zapisz zmianę, przed którą stoisz i dorysowując wokół niej strzałki - wypisz wszystkie korzyści, jakie przychodzą Ci do głowy (np.: nowe doświadczenie, rozwijanie zainteresowań, nawiązanie ciekawej znajomości, zyskanie dodatkowego czasu wolnego, itp.). Traktuj zmianę nie jako ogromne wyzwanie i trudności, ale jako szansę na coś lepszego.

3. Zaufaj swoim możliwościom.

Myśl pozytywnie na temat świata, innych ludzi oraz samego siebie. Żyjąc w przekonaniu, że: "Świat jest niesprawiedliwy", "Wszyscy są przeciwko mnie", "Inni specjalnie robią mi na złość", będziesz stale przeżywał smutek i żal, będziesz miał poczucie krzywdy i bezradności, nie będziesz potrafił zaadaptować się do nowej sytuacji. Zacznij więc mówić: "Wszystko będzie dobrze", " Jestem silny i poradzę sobie z tym". Podejmuj samodzielne decyzje i ciesz się z możliwości kierowania własnym życiem.

Zmiany w życiu są nieuniknione, dlatego musisz nauczyć się nie tylko je akceptować, ale też zamieniać je w coś pozytywnego. Wszystko, co nowe może wzbogacić Twoje życie: wzmocnić psychicznie, polepszyć samoocenę, poprawić relację z bliskimi, zwiększyć kompetencje i przynieść wiele innych znaczących dla Twojego rozwoju oraz dobrobytu korzyści.

To, jak przetrwasz każdą zmianę zależy w największej mierze od tego, jak pokierujesz swoim nastawieniem - jeśli odniesiesz się do niej przyjaźnie, na pewno wiele Ci zaoferuje. Czerp więc radość z tego, co Cię spotyka.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~shafak | 2014-01-22 10:12
Oj, ten proces trwa nawet latami, ponieważ mało kto ma odwagę na poważne zmiany, które mogą mieć wyraźny wpływ na dalsze życie. Osobiście polecam lekturę tekstu o bardzo odważnej kobiecie: http://www.szkolenia.blog.gowork.pl/badzmy-odwazni/

Najnowsze porady