Jak dziękować i dlaczego to jest ważne

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Umiejętność dziękowania jest jedną z najważniejszych zasad relacji międzyludzkich, o czym niestety często zapominamy. Efektem tego może być rozluźnienie lub nawet zerwanie stosunków przyjacielskich, rodzinnych czy partnerskich.

Dziękuję - podziękowania

Jak dziękować?

Dziękowanie to pewnego rodzaju sztuka, podobnie jak umiejętność właściwego zachowania się. Możesz dziękować różnym osobom za różne rzeczy, np.:   

  • rodzicom za wsparcie i pomoc w różnych dziedzinach życia;
  • dzieciom za dobre zachowanie w domu i szkole;
  • partnerowi za to, że nigdy Cię nie zawiódł;
  • przyjaciołom za to, że są zawsze gdy ich potrzebujesz;
  • pracownikom za to, że starannie i na czas wykonują powierzone przez Ciebie zadania;
  • losowi za to, że: jesteś zdrowy i sprawny fizycznie, masz wspaniałą rodzinę, spełniasz się zawodowo, ukończyłeś studia wyższe, możesz zwiedzać świat, itp.
  • Bogu za dar życia i wszelkie otrzymane łaski.

Dziękując, pamiętaj o następujących zasadach:

1. Bądź szczery

Za pomocą gestów i mimiki twarzy możesz wyrazić najsilniejsze emocje, np.: złość, nienawiść, agresję, strach, ale też radość i wdzięczność. Postępuj ostrożnie, gdyż bardzo łatwo przekroczyć niewidzialną granicę i choćbyś starał się być grzecznym i uprzejmym, to nie oszukasz nikogo - zdradzi Cię mowa ciała. Pamiętaj, aby zachować harmonię między komunikacją werbalną i niewerbalną. Tylko wtedy udowodnisz rozmówcy, że słowa wdzięczności traktujesz poważnie.

2. Dziękuj wyraźnie i dobitnie

Nie mów szeptem i nie mamrocz pod nosem, bo dziękowanie to szlachetny gest świadczący o Tobie jak najlepiej. Dziękując, wyrażaj się jasno i dobitnie, najlepiej wobec większej liczby osób, aby Twoja wdzięczność została jeszcze lepiej przyjęta. Jeśli wypowiadane zdanie okrasisz uśmiechem, będzie ono dodatkowo podkreślało wyrazistość Twoich podziękowań.

3. Patrz w oczy temu, komu wyrażasz podziękowanie

W oczach można wyczytać myśli drugiego człowieka. Dlatego powinieneś nawiązać kontakt wzrokowy z osobą, której dziękujesz (nie dłużej jednak niż przez 2-3 sekundy). Pamiętaj też, że hipnotyzowanie lub świdrowanie kogoś wzrokiem jest dużym nietaktem i może być odebrane jako objaw złego wychowania.

4. Używaj imion ludzi, którym dziękujesz

Oczywiście tylko wtedy, gdy pozwala na to Wasza znajomość, stopień zażyłości i obyczaje. Używanie imienia w takiej sytuacji podkreśla serdeczność i konkretyzuje osobę, której dziękujesz a samo podziękowanie nie wydaje się brzmieć bezosobowo.

Dlaczego dziękowanie jest ważne?

"Dziękczynne myślenie" podnosi poziom poczucia bycia szczęśliwym. Nie oczekuj jednak tego, że poczujesz się świetnie od razu, jak tylko zaczniesz wyrażać głośno swoje podziękowania. Doskonalenie języka wdzięczności to proces, który rozwija się z czasem. Uważaj na przeszkody związanie z docenianiem innych. Jedną z nich jest wiara, że "zasługuję na coś" lub "mam do czegoś prawo", np.: by wymagać od partnera wierności, od dzieci dobrych ocen w szkole, od przyjaciół dyspozycyjności, a od rodziców pomocy finansowej. Takie myślenie to pułapka, która nie pozwala Ci zrozumieć, jak bardzo zależy jesteś od dobrej woli innych ludzi i od relacji z nimi. Dopiero gdy sobie to uświadomisz, pojmiesz czym jest prawdziwa wdzięczność.

Dziękując innym nawet za rzeczy, które są ich obowiązkiem, bądź za które płacimy, wyrażamy szacunek do pracy i wysiłków drugiej osoby, a także sygnalizujemy nasze zadowolenie i spełnienie naszych potrzeb.

Wszyscy potrzebujemy dowodów uznania i wdzięczności od innych ludzi, aby mieć pewność, że postępujemy właściwie i jesteśmy doceniani - zwłaszcza ze strony najbliższych. Jeżeli chcemy liczyć na to ze strony innych, to sami powinniśmy zacząć okazywać to właściwie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady