Jak wygląda wizyta u seksuologa?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wizyta u seksuologa przypomina spotkanie z lekarzem - podczas standardowego wywiadu padają pytania dotyczące ogólnego samopoczucia i ewentualnych dolegliwości oraz anatomicznych szczegółów. Terapeuta może zlecić badania laboratoryjne, które pomogą w określeniu przyczyn niektórych dysfunkcji seksualnych.

Podczas wywiadu seksuolog przeprowadza:

  1. "Analizę techniczną" - pyta pacjenta o funkcjonowanie organów płciowych. Sprawy, o których należy wspomnieć terapeucie to m.in.: bóle, infekcje, nadwrażliwość, suchość pochwy, przedwczesny wytrysk, wady anatomiczne. Warto mieć przy sobie wyniki badań hormonalnych.
  2. Oględziny - w przypadku stwierdzonych fizycznych dysfunkcji lub zdarzeń, lekarz może skontrolować organy poniżej pępka, aby lepiej zdiagnozować dolegliwość. Najpierw powinien jednak dokładnie wyjaśnić, na czym będzie polegało badanie i w jakim celu jest wykonywane. Pacjent musi wyrazić zgodę na przeprowadzenie takiego badania i w każdym momencie może je przerwać.
  3. Rozmowę o seksie - terapeuta będzie chciał wiedzieć jak często, długo i chętnie pacjent uprawia seks. Dla lekarza jest to niezwykle ważne, dlatego na pytania trzeba odpowiadać szczerze i przedstawić pełen obraz sytuacji. Nie należy się wstydzić seksuologa - warto potraktować go tak, jak np.: ginekologa czy księdza. Rozmowa objęta jest tajemnicą.

Po zebraniu wstępnego wywiadu, seksuolog może skierować pacjenta na specjalistyczne badanie medyczne, zwłaszcza w przypadku podejrzenia specyficznych dysfunkcji. Po ich wykluczeniu lub zdiagnozowaniu, podczas kolejnych spotkań seksuolog podejmuje konkretne kroki zmierzające do wyleczenia pacjenta.

Dysponując wszystkim wynikami badań oraz pełnym obrazem problemów pacjenta, lekarz może zaproponować następujące działania naprawcze:

  • leki hormonalne, uspokajające, przeciwdepresyjne lub polepszające dokrwienie;
  • ćwiczenia mięśni Kegla, rozluźniające, usprawniające, itp.;
  • zmianę pozycji, scenerii, czasu bądź przyzwyczajeń seksualnych;
  • terapię partnerską w celu wyjaśnienia konfliktów i dysfunkcji życia intymnego.

Terapia może mieć różnorodny przebieg - mogą to być spotkania indywidualne, choć czasem potrzebne są sesje wspólnie z partnerem. Seksuolog doradzi najlepszą technikę uprawiania miłości lub zaleci indywidualne ćwiczenia zmierzające do usunięcia problemu. Na pewno nie skończy się na jednej wizycie - specjalista, w zależności od reakcji pacjenta na leczenie, będzie modyfikował porady i wzbogacał je o kolejne elementy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ważna jest relacja między pacjentem a seksuologiem - brak zaufania do osoby prowadzącej leczenie może obniżyć jego skuteczność albo całkowicie je uniemożliwić. Jeśli nie uda się nawiązać pozytywnej relacji, warto poszukać innego specjalisty.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: