Jak powinno wyglądać błogosławieństwo?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Błogosławieństwo Pary Młodej to doniosła i bardzo wzruszająca chwila. Najczęściej rytuał ten odbywa się w domu Panny Młodej, tuż prze wyjazdem do kościoła. Rodzice nie muszą wypowiadać ściśle określonych, wyuczonych na pamięć tekstów - najważniejsze jest, aby słowa błogosławieństwa były szczere i płynęły prosto z serca.

Jak zatem powinno wyglądać błogosławieństwo? Oto podpowiedź:

Przed przystąpieniem do błogosławieństwa należy postawić na stole krzyż, święty obrazek, wodę święconą i kropidło oraz zapalić świece. Pobłogosławić można również wianek i wiązankę ślubną - wszystko zależy od zwyczajów panujących w danej rodzinie.

Następnie Pan Młody lub Panna Młoda proszą rodziców o udzielenie im błogosławieństwa wypowiadając przykładowe słowa "Kochani rodzice, serdecznie prosimy abyście pobłogosławili nam na nową drogę życia. Jesteśmy bowiem przekonani, że bez Waszego błogosławieństwa nie dostąpimy także błogosławieństwa Bożego".

Zgodnie z tradycją, przed przystąpieniem do rodzicielskiego błogosławieństwa, Młodzi powinni uklęknąć - obecnie zdarza się jednak coraz częściej, że zamiast klękać Para Młoda stoi przed rodzicami.

Najstarszy z rodziców żegna się i wypowiada słowa "W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" a pozostali odpowiadają "Amen".

Udzielanie błogosławieństwa Młodym to ogromny stres dla rodziców, dlatego najlepiej przygotować sobie gotową formułkę i zapisać ją na ozdobnej karcie. Bardzo dużo tekstów na tę okoliczność można znaleźć w Internecie. Oto jeden z nich:

"Musicie być silni miłością,

która wszystko znosi,

wszystkiemu wierzy,

wszystko przetrzyma.

Tą miłością, która nigdy nie zawiedzie"

Jan Paweł II

Do błogosławieństwa mogą przyłączyć się także inne, równie ważne dla Pana Młodego i Panny Młodej osoby, np.: rodzeństwo, dziadkowie czy rodzice chrzestni.

Po wypowiedzeniu błogosławieństwa rodzice wykonują znak krzyża nad głowami Pary Młodej, sięgają po krzyż i podają go narzeczonym, którzy powinni ucałować krucyfiks. Następnie rodzice skrapiają Młodych odrobiną wody święconej.

Bardzo ładnym gestem ze strony Młodych jest podziękowanie rodzicom, oczywiście za udzielenie błogosławieństwa, ale przede wszystkim za rodzicielską miłość i ogromny trud włożony w wychowanie.

Teraz nie pozostaje już nic innego, jak wyruszyć do kościoła i w obliczu Boga stać się żoną i mężem. 

Błogosławieństwo jest symbolem akceptacji związku Młodych przez ich rodziców, ale też gestem "oddania" syna/córki - osobie, z którą od tej pory będzie tworzył/-ła nową, odrębną rodzinę.

Błogosławieństwa raczej nie udziela się, jeśli narzeczeni decydują się wyłącznie na ślub cywilny a to z bardzo prostej przyczyny - podczas rytuału wykorzystywane są symbole religijne.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: