Jak grać w squasha?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Gra w squasha odbywa się na zamkniętym korcie, ale zamiast siatki (jak w tenisie) występuje ściana frontowa. W grze biorą udział wszystkie ściany, podłogę najczęściej stanowi parkiet, zaś ścianę tylną w większości przypadków ściana szklana. Ta niezwykle szybka i dynamiczna gra wymaga od zawodników dobrej kondycji fizycznej, refleksu oraz wcześniejszego przygotowania. Do squasha potrzebna jest specjalna rakieta i piłeczka, a także odpowiednie buty.

Wybór rakiety

Głównymi cechami każdego modelu są:

  • waga,
  • wyważenie,
  • sztywność ramy.

Testując poszczególne modele, warto zwrócić uwagę na:

  • drgania rakiety w momencie odbicia piłeczki,
  • łatwość manewrowania rakietą (gra nie może być męcząca),
  • stopień przenoszenia siły odbicia na piłeczkę.

Wybór piłeczki

Wybór jest dość szeroki - zależy głównie od warunków zewnętrznych i poziomu gry zawodnika. Piłki do squasha różnią się sprężystością odbicia i wielkością; są oznaczone kolorowymi kropkami. Przed rozpoczęciem gry, piłkę trzeba rozgrzać (można to zrobić poprzez mocne uderzanie jej o ścianę lub delikatne rolowanie pod butem), aby nabrała odpowiedniej temperatury i lepiej się odbijała w czasie meczu.

Wybór butów

Najodpowiedniejsze są buty sportowe z podeszwą niepozostawiającą śladów na podłodze (najlepiej w jasnym kolorze). W większości klubów ma to istotne znaczenie - gracze w złym obuwiu nie mają wstępu na kort. Buty powinny być lekkie i wygodne, dobrze dopasowane do stopy. Ważna jest również wysokość podeszwy - im niższa, tym mniejsze prawdopodobieństwo zwichnięcia kostki. Większość modeli butów do squasha posiada wbudowane w podeszwy systemy amortyzujące i zmniejszające przeciążenia stóp.

Podstawowe zasady gry 

Według obowiązujących zasad, gra w każdym secie toczy się do 11 punktów - przy stanie 10:10 jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę.

1. Mecz zaczyna się od losowania serwu, poprzez kręcenie rakietą. Jeden z graczy wybiera stronę, którą rakieta upadnie na podłogę (widać ją po logo znajdującym się na końcu rakiety).

2. Zwycięzca losowania wybiera pole serwisowe i zmienia je po każdym zdobytym punkcie, aż do momentu utraty serwisu. Wówczas przeciwnik wybiera stronę, z której chce zacząć grę, itd.

3. Aby serw był prawidłowy:

  • w momencie uderzenia piłki, serwujący musi dotykać częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, nie dotykając żadną jej częścią linii tego pola;
  • serwujący uderza piłkę bezpośrednio na ścianę przednią, pomiędzy linię serwisu (środkowa linia na ścianie przedniej) i linię autu (górna linia);
  • pierwsze odbicie piłki na podłodze musi mieć miejsce w ćwiartce kortu przeciwległej polu serwującego. Piłka nie może dotknąć ani linii krótkiej, ani linii połowy kortu (z wyjątkiem sytuacji, w której odbierający uderza piłkę z woleja).

4. Po prawidłowym serwisie, zawodnicy na zmianę uderzają w piłkę do chwili, aż jednemu z nich nie uda się wykonać prawidłowego uderzenia.

5. Odbierający serw może stać w dowolnym miejscu, ale nie może swoim ustawieniem przeszkadzać serwującemu.

Gra w squasha poprawia kondycję i wzmacnia mięśnie, szczególnie ud, pośladków i rąk. W trakcie godzinnego meczu można spalić prawie 900 kalorii - więcej niż podczas biegania. Regularne uprawianie tej dyscypliny zmniejsza również problemy z sercem i pozwala rozładować stres.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady