Jak pierwszy raz zorganizować święta wielkanocne?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, którego symbolem stały się palma, baranek i jajka. Wielu z nas zapewne kojarzy się także z żurkiem, mazurkiem i wielkanocną babką.

Wielkanoc

Święta spędzamy zazwyczaj w gronie najbliższych przy suto zastawionym  stole. Żeby święta się udały, trzeba to jednak wcześniej dobrze, zwłaszcza jeśli organizujemy po raz pierwszy.

Zanim zabierzesz się za jakiekolwiek przygotowania określ swoje możliwości finansowe, biorąc pod uwagę miejsce organizacji przyjęcia, czas trwania, liczbę gości oraz skład menu. Oczywiście taniej wyniosą Ciebie święta zorganizowane we własnym domu niż w drogim, ekskluzywnym lokalu, ale za to będziesz musiał wszystko sam przygotować i czuwać nad prawidłowym przebiegiem uroczystości.

Zaproszenie gości

Goście powinni zostać zaproszeni przez Ciebie osobiście lub ewentualnie przez telefon. Absolutnie nie wypada informować o tym drogą sms. Godzina rozpoczęcia spotkania powinna być konkretna i mniej więcej o takiej goście powinni się zjawić. Aby być pewnym co do ostatecznej liczby gości można poprosić ich o potwierdzenie przybycia na przyjęcie.

Jeśli masz taką pewność, możesz zacząć ustalać menu i spisywać listę zakupów. Lepiej nie porywać się na serwowanie wyszukanych potraw, których nigdy nie przyrządzałeś lub też nie próbowałeś ich samemu. Dania powinny być starannie dobrane, a w kuchni powinien panować porządek - zawsze ktoś może do niej zajrzeć, aby zaproponować nam pomoc.

Powitanie gości

Na godzinę przed przybyciem pierwszych gości powinieneś być już gotowy do ich powitania. Każdego gościa z osobna wita gospodarz przyjęcia, więc każdego z nich musisz przyjąć osobiście. Jeżeli otrzymasz kwiaty, natychmiast wstaw je do wazonu. W przypadku prezentów - otwieraj je przy gościu, oglądaj i dziękuj z zadowoleniem.

Nie wszyscy przyjdą o jednakowej porze, dlatego Ci którzy przybyli wcześniej powinni mieć wskazane miejsce do siedzenia (chociażby tymczasowe) i otrzymać propozycję napicia się np. kawy albo soku. Kolejni przychodzący goście powinni zostać przedstawieni przez Ciebie tym obecnym, jeśli się nie znają.

Rozmieszczenie gości przy stole

Na świątecznym przyjęciu nie ma szczególnej zasady co do zajmowania miejsc przy stole. Goście siadają tam gdzie chcą i gdzie im najwygodniej. Oczywiście takie miejsca powinny mieć zagwarantowane zwłaszcza osoby najstarsze. Można się też postarać, aby panie i panowie siedzieli na przemian. Jeśli zaś chodzi o pary (narzeczonych, małżonków) - nie należy ich na siłę rozdzielać.

Wielkanocne menu

Tradycyjnie na wielkanocnym śniadaniu nie powinno zabraknąć pieczonej szynki ze świeżo startym chrzanem, jajek z sosem tatarskim i żurku z białą kiełbasą. Obiad powinien składać się z trzech dań czyli przystawki, zupy i dania głównego. Nie należy przesadzać z przyprawami, lepiej postawić je na stole i pozwolić gościom doprawić zupę według uznania niż spotkać z odmową jej zjedzenia. Jeśli dobrze znasz upodobania gości np. Twoich rodziców, rodzeństwa czy przyjaciół, możesz się postarać o przyrządzenie ich ulubionych potraw. Będzie to miły gest z Twojej strony i jednocześnie będziesz mieć pewność, że dania będą im smakowały. Powinieneś zadbać o to, aby goście najedli się do syta, ale bez przesady. Nie można namawiać ich do jedzenia ponad miarę ani też obrażać się, jeśli zjedzą mniej niż przyszykowałeś.

Pamiętaj też, aby do zup nie podawać alkoholu. Zmrożona wódka najlepiej pasuje do przystawek i dania głównego, podobnie jak wytrawne wino. Schłodzone wino białe podawaj do ryb i dań jajecznych, natomiast wino czerwone do mięs i dań grzybowych. Pierwszy toast wznosi gospodarz, kolejne mogą należeć do gości. Desery warto urozmaicić likierem lub półsłodkim winem. Goście, którzy nie piją alkoholu na pewno będą mieli ochotę na soki albo filiżankę kawy. Warto mieć przygotowane kostki lodu, plasterki cytryny a także cukier i mleczko do kawy.

Oprócz gości pijących alkohol mogą znaleźć się tacy, którzy palą papierosy. I o nich też trzeba pamiętać, organizując im miejsce, w którym mogą zapalić nie przeszkadzając innym gościom. W tym miejscu możesz przygotować siedziska i popielniczki.

Nakrycie stołu

Stół powinien być okryty świątecznym obrusem i pasującą do niego zastawą. Nie musi to być luksusowy serwis, wystarczy jeśli dobierzesz gustowne naczynia. Podczas świąt wielkanocnych Twoje mieszkanie powinny ozdabiać wiosenne, żywe kwiaty ustawione w wazonach; do takich należą m.in. żonkile, tulipany i szafirki. Można postawić wazon na stole, jeśli masz wolną przestrzeń. Pamiętaj jednak, że stół to przede wszystkim miejsce dla potraw, ponadto goście muszą się nawzajem widzieć. To samo dotyczy oświetlenia nad stołem, zwłaszcza podczas świątecznej kolacji. Goście muszą widzieć, co jedzą, dlatego warto doświetlić wnętrze mieszkania świecami, które stworzą niepowtarzalny klimat.

Nie zapomnij o dzieciach

Również najmłodsi goście powinni być zadowoleni z przyjęcia. Jeśli dysponujesz odpowiednim miejscem, warto ustawić dzieciom osobny stolik i na nim serwować pyszne dania oraz napoje. Na stole powinny znaleźć się potrawy podobne do tych ze stołu dla dorosłych, ale podane w zabawniejszej formie (dotyczy np.: potraw z jajek i sałatek). Do picia najlepsze będą herbatki i soki owocowe. Aby dzieci nie spędziły całej uroczystości siedząc przy stole, warto zapewnić im ciekawe gry i zabawy.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady