Wielkanoc - świąteczna ściąga

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Wielkanoc, czyli Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę po pierwszej kościelnej pełni Księżyca (Paschalna pełnia Księżyca), przypadającej po 21 marca. W tym roku Wielkanoc wypada 31 marca.

Wielkanoc

Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt katolickich oraz niektóre zwyczaje:

Tłusty Czwartek

W kalendarzu chrześcijańskim to ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany również jako Zapusty. Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. 

Śledzik (Ostatki) 

Ostatnie dni karnawału od Tłustego Czwartku, kończące się zawsze we wtorek.

Środa Popielcowa

W kalendarzu chrześcijańskim jest to pierwszy dzień Wielkiego Postu. Dzień pokuty, przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy post, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.

Niedziela Palmowa

Święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim, przypadające 7 dni przed Wielkanocą - rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia w kościołach święci się palemki. Symboliczne uderzenie domowników kolorową "rózgą" zapewni im szczęście przez cały rok. A palma wetknięta za obraz lub wstawiona do wazonu ochroni dom przed nieszczęściem i złośliwymi sąsiadami.

Wielki Czwartek

Święto ruchome w kalendarzu chrześcijańskim. Przypada w Wielkim Tygodniu, 3 dni przed Wielkanocą. Obchodzone jest przez różne wyznania chrześcijańskie, na pamiątkę ustanowienia sakramentów: Kapłaństwa i Eucharystii.

Wielki Piątek

Drugi dzień Triduum Paschalnego, upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Wielki Piątek jest dniem zadumy, skupienia, powagi oraz wzmożonej pobożności i gorliwości praktyk religijnych. W tym dniu obowiązuje ścisły post. Odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Wielka Sobota

Przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania - należy do Triduum Paschalnego. Od wczesnych godzin porannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie, ale też okazja do skorzystania z Sakramentu Pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się koszyczek z jedzeniem.  

Niedziela Wielkanocna (Wielka Niedziela, Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego)

Pierwszy dzień świąt wielkanocnych i ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się od mszy rezurekcyjnej, odprawianej we wczesnych godzinach porannych. Po odmówieniu modlitwy przy Grobie Pańskim, kapłan oznajmia radosną nowinę zmartwychwstania, po czym rozpoczyna się procesja z Hostią, monstrancją i figurą Chrystusa. Po trzykrotnym obejściu kościoła i odśpiewaniu hymnu " Ciebie Boże Chwalimy", udzielane jest błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i rozpoczyna się uroczysta Msza Święta.

Po mszy rezurekcyjnej wierni udają się do swoich domów na uroczyste śniadanie, poprzedzone składaniem sobie życzeń. Stół wielkanocny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany pisankami, kurczaczkami, baziami lub świeżymi kwiatami. Tego uroczystego poranka spożywa się przede wszystkim święconkę, ale na stole nie może zabraknąć również tradycyjnego żuru, mięs, wędlin, faszerowanych jajek i oczywiście drożdżowej babki oraz mazurków. Dzieci najbardziej ucieszą się z czekoladowych zajączków, kurczaczków i baranków.

Poniedziałek Wielkanocny (Lany Poniedziałek, Śmigus-Dyngus)

Drugi dzień świąt Wielkanocy. Tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby, również nieznajome. Śmigus-Dyngus to tradycja, która nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, powiązanych z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia. Na południu Polski, w poniedziałkowy ranek, gospodarze kropią wodą święconą swoje pola.

Przeczytaj również poradę Jak pierwszy raz zorganizować święta wielkanocne?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: