Jak wytłumaczyć dziecku mnożenie i dzielenie?

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 1)

Matematyka jest trudną nauką a zrozumienie jej wymaga sporo czasu, dlatego dziecko powinno zapoznawać się z liczbami od najmłodszych lat. O ile dodawanie i odejmowanie jest dość łatwe do opanowania, to mnożenie i dzielenie już niekoniecznie. Dziecko może uczyć się tych działań na różne sposoby, wyskorzytując przy tym dostępne przedmioty albo własne ręce.

Tabliczka mnożenia

Chyba najskuteczniejszą metodą jest uczenie się mnożenia i dzielenia na pamięć. W tym celu należy kupić albo wydrukować z Internetu tabliczkę mnożenia i ćwiczyć razem z dzieckiem. Warto uczyć się po trochu, ale codziennie np.: po 3-4 działania. Zawsze po zakończeniu nauki powinniśmy przepytać dziecko na głos. Następnego dnia zaczynamy od powtórki materiału z poprzedniego dnia i dodajemy kilka kolejnych działań. Najważniejsza w nauce tabliczki mnożenia jest systematyczność.

Z przyswojonego materiału warto robić sprawdziany, np.: piszemy na kartce w jednym słupku działania a w drugim wyniki (w pomieszanej kolejności) i prosimy dziecko o połączenie działań z prawidłowymi wynikami.

Sposób na "9"

Poniższe techniki pozwalają dość szybko i skutecznie przyswoić mnożenie przez 9. Dziecko wyciąga przed siebie obie dłonie grzbietem ku górze, trzymając palce wyprostowane.

Metoda nr 1

Jeśli dziecko chce pomnożyć 9x3, to zgina trzeci palec od lewej strony. Palce po lewej stronie od zgiętego palca wskazują ilość dziesiątek (czyli 2) a palce znajdujące sie po prawej stronie zgietego palca wskazują ilość jedności (czyli 7). Tak więc wynik mnożenia wynosi 27.

W przypadku mnożenia 9x9, dziecko zgina dziewiąty palec od lewej strony. Palce po lewej stronie od zgiętego palca to ilość dziesiątek (8) a palce po prawej stronie zgiętego palca to ilość jedności (1). Wynik działania wynosi 81.

Metoda nr 2

Jeśli dziecko chce pomnożyć 9x3, to:

od 3 odejmuje 1, otrzymuje 2 (ilość dziesiątek);

żeby otrzymać 10, musi do 3 dodać 7 (ilość jedności);

Wynik działania wynosi 27.

 

A jeśli chce pomnożyć 9x9, to:

od 9 odejmuje 1, otrzymuje 8 (ilość dziesiątek);

a żeby otrzymać 10, musi do 9 dodać 1 (ilość jedności);

Wynik działania wynosi 81.

Pamiętajmy, że najpierw od drugiej liczby w działaniu trzeba odjąć liczbę 1 a potem dodać do drugiej liczby w działaniu dodać taką liczbę, żeby otrzymać 10.

Zabawa z kalkulatorem

Jeżeli pokażemy dziecku znak mnożenia i dzielenia na kalkulatorze, to będzie mogło samo wykonywać działania. Mówmy mu jakie liczby ma pomnożyć albo podzielić przez siebie a ono niech podaje nam wyniki na głos. Z początku będzie to tylko zabawa, ale właśnie w taki sposób dziecko jest w stanie dużo i na długo zapamiętać.

Wykorzystując ten sposób można pobawić się z dzieckiem w sklep. Do zabawy najlepiej wykorzystać książki, kredki, pierścionki, itp. - po kilka rzeczy z każdego asortymentu. Każdą grupę wyceniamy osobno i na małych karteczkach piszemy ceny, np.: książki po 10 zł/szt., pierścionki po 5 zł/szt. a kredki po 3 zł każda. Dziecko w tej zabawie pełni funkcję sprzedawcy a my kupującego i jeśli zażyczymy sobie np.: 3 pierścionki, to dziecko będzie musiało wykonać działanie 3x5; jeśli kupimy 2 książki - to pomnoży 2x10, itd. Zabawa i nauka w jednym!

Programy do nauki mnożenia i dzielenia

Podążając z duchem czasu, warto zainteresować się programami komputerowymi, dzięki którym nauka staje się przyjemniejsza. W Internecie można znaleźć wiele darmowych programów do nauki mnożenia i dzielenia, przeznaczonych dla dzieci, np.:

HEXelon Tabliczka Mnożenia i Dzielenia 4.0

Jest to całkowicie darmowy program dla najmłodszych, który służy do nauki tabliczki mnożenia poprzez zabawę. Zawiera dużo elementów graficznych i dźwiękowych, które pomagają dziecku w nauce. Do najważniejszych funkcji tego programu należą m.in.: komunikacja z dzieckiem głosem lektora, możliwość powtarzania działań, korekta błędnych odpowiedzi czy wystawianie ocen. Program pobudza zmysł wzroku i słuchu a podwyższone tempo zadawania pytań sprzyja skutecznemu i szybkiemu przyswajaniu wiedzy.

Tabliczka Mnożenia Na Wesoło 1.0

Ten darmowy program przeznaczony dla dzieci, uczy mnożenia i dzielenia na wesoło. Ciekawe funkcje programu nie pozwalają nudzić się dziecku i sprawiają, że nauka staje się przyjemną zabawą. W programie dostępne są różne stopnie zaawansowania, co pozwala dostosować zadania do wieku i indywidualnych możliwości dziecka.

Możemy też poszukać w Internecie ciekawych stron, na których dziecko oprócz gier będzie mogło rozwiązywać zadania i testy z zakresu mnożenia i dzielenia. Do takich serwisów należą m.in.: http://www.superkid.pl/, http://www.matematykadladzieci.pl/, http://www.matzoo.pl/.

Pamiętajmy o tym, żeby towarzyszyć dziecku podczas nauki - grajmy i ćwiczmy razem z nim. Nasze wsparcie a także pochwały za dobrze wykonane zadania są dla niego bardzo ważne.    

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~rafal | 2012-09-21 08:47
najlepiej wykuć tabliczke na blache wtedy nie ma zadnych problemów
ja tez kiedys sie tak uczyłem i mysleze to naj. lepszy sposób.....
~Karolina | 2012-06-12 11:55
Dziecku trzeba wszystko ładnie rozpisać, wyraźnie i krok po kroku tak aby wszystko miało czarno na białym. Najważniejsze wzory warto zapisać na kolorowo jakimś cienkopisem, nie polecam flamastrów bo robią kleksy.
~Lilka | 2011-06-30 14:56
Dobrze jest przede wszystkim dziecku rozpisać na kartce z bloku jak wygląda podstawowy wzór i jak to najłatwiej liczyć pisemnie :) ja jak uczyłam mojego syna to zaznaczałam mu na różne kolory jedności, dzięsiątki itp... są też inne sposoby na liczenie w pamięci. Ale jeśli dziecka ma problemy z liczeniem w pamięci można spróbować inaczej. Wystarczy czysta kartka papieru, długopis i kolorowe zakreślacze. A wy jakie macie metody?

Najnowsze porady