Czym kierowac się przy wyborze monitoringu
Na rynku jest wiele firm oferujących usługi związane z montażem systemów monitoringu. Nowe technologie, coraz to lepsze urządzenia do monitorowania, obsługi czy alarmowania. Zanim dokonasz wyboru odpowiedniego rozwiązania warto dobrze się zastanowić nad tym jakie czynniki są kluczowe i na co klienci najczęściej zwracają uwagę.
Własne zapotrzebowanie
Oczywiście wszystko zależy od zapotrzebowania i wymagań. Istotne jest aby wcześniej stworzyć plan monitoringu uwzględniając przy tym: ilość i rodzaj sprzętu, okablowanie, położenie rejestratora, zasilanie itd. Specjalista z GeekNet opisuje dostępne technologie oraz jaki sprzęt będzie konieczny do poprawnej instalacji monitoringu.
Systemy monitoringu
Najpopularniejszą technologią jest AHD, bazującą na rozwiązaniach jakie stosowane są w systemie analogowym. Urządzenia wyposażone w tego typu technologię umożliwiają przesyłanie obrazu o dużej rozdzielczości, dokładnie jest jakość HD i FullHD. Przy wykorzystaniu kabla koncentrycznego obraz przesyłany jest na odległość blisko 500 metrów, również w przypadku skrętki i transformatorów wideo odległość jest podobna (Oczywiście mowa tutaj o dobrej jakości kabli i transformatorów). Warto wiedzieć, że rozwiązanie to można stosować na istniejącym już systemie analogowym bez większych przeróbek dotyczących okablowania. Po wymianie kamer na AHD można cieszyć się większa rozdzielczością i jakością obrazu. Ta technologia cieszy się sporym zainteresowaniem, w szczególności wpływ na to ma atrakcyjna cena i świetna jakość obrazu.
System IP znacząco różni się od rozwiązania AHD. Jest to technologia, która przesyła obraz wyłącznie sygnałem cyfrowym. Połączenie pomiędzy kamerą, a rejestratorem jest za pośrednictwem kabla Ethernet (skrętki). Kamera działająca w tej technologii posiada swoje IP, własną stronę www, na której dostępny jest podgląd online z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu. Technologia IP przesyła obraz o znacznie większej rozdzielczości i jakości obrazu niż w analogu czy AHD, ale jak wiadomo urządzenia IP są dużo droższe.
Analog - Jest to najstarsza technologia umożliwiająca przesyłanie i zapis obrazu. Rozdzielczość i jakość obrazu jest znacznie słabsza od pozostałych rozwiązaniach. W dzisiejszych czasach nie montuje się już analogu.
Rejestrator
To główny i zarazem najważniejszy element monitoringu, który przeznaczony jest do zapisu i przetwarzania obrazu, a także umożliwia wyświetlanie obrazu na odpowiednim sprzętu typu: telewizor, monitor czy za pośrednictwem sieci na komputerze czy na smartfonie. Wybór rejestratora jest dosyć trudny. Kilka czynników, które powinien spełniać dobry rejestrator:
-
Konfigurację TCP/IP umożliwiającą podgląd w sieci internetowej.
-
Wyjście HDMI - znacząco poprawia jakość wyświetlanego obrazu np. na telewizorze.
-
2x porty USB - Możliwość podpięcia myszy za pośrednictwem, której będziemy mogli obsługiwać urządzenie, a także podpięcie np. Pendriva w celu zapisu fragmentu filmu.
-
Tryb zapisu - Możliwość ustawienia detekcji ruchu.
-
Odpowiednia ilość wyjść i wejść - 4 / 8 / 16 - w zależności od zapotrzebowania.
Kamery
W zależności od preferencji i zapotrzebowania dzielimy kamery zewnętrzne i wewnętrzne. Również w zależności od zastosowania dzielimy na obrotowe, kopułkowe, kompaktowe i tubowe. W przypadku monitoringu domowego najczęściej stosowane są kamery z regulowaną ogniskową, co oznacza, że szerokość i ostrość obrazu możemy ustawić indywidualnie, w zależności od własnych potrzeb. Większość kamer wyposażona jest w odpowiednie diody podczerwone, które oświetlają teren gdy jest ciemno. Kamery przełączają się w tryb nocny automatycznie, gdy poziom światła jest niewystarczający do odpowiedniego rejestrowania obrazu. Warto dodać, że kamera będąca w trybie nocnym rejestruje obraz w kolorze czarno-biały, a czułość kamery wyrażona jest w Luxach i jeśli chcemy uzyskać jak najlepszą jakość obrazu w nocy, to wartość parametru powinna być jak najmniejsza.
Dysk HDD
Jest możliwość zakupu dysku wraz z rejestratorem (w zestawie). Urządzenie 3,5” o wtyku SATA. W zależności od ilości kamer powinno dobrać się odpowiedni dysk. Na przykład dysk 500GB w przypadku 4 kamer AHD, które nagrywają ciągle wystarczy na około 1 miesiąc. Oczywiście wszystko zależy od konfiguracji w rejestratorze. Na to jak szybko dysk zostanie zapełniony wpływ ma kilka czynników: Nagrywanie ciągłe czy detekcja na ruch, rodzaj kompresji obrazu, rozdzielczość obrazu, ilość klatek na sekundę. Zaleca się wybór dysku o oznaczeniu WD - Jest to dysk przeznaczony do ciągłej pracy więc idealnie sprawdza się w monitoringu.
Okablowanie
W przypadku gdy zdecydujemy się na konkretny model rejestratora i kamer, to warto zastanowić się nad sposobem połączenia sprzętu ze sobą. Najlepiej sprawdzają się kable koncentryczne, jak wiadomo im lepsze parametry spełnia kabel, tym jakość i odległość przesyłu obrazu będzie większa. Na rynku jest sporo rodzajów kabli, które różnią się od siebie jakością, materiałem i zastosowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest wybór kabla koncentrycznego połączonego z przewodem zasilającym (dwużyłowym). Do takiego połączenia potrzebne będą dodatkowe akcesoria takie jak: wtyczki typu F oraz wtyki BNC. Natomiast na kabel zasilający najlepiej zastosować wtyk DC. Również możliwe jest połączenie kamer z rejestratorem za pośrednictwem kabla Ethernet (skrętki) - zaleca się użycie kabla UTP. W tym przypadku potrzebnę będą akcesoria takie jak: konwerter video i wtyk DC. Na jednym kablu internetowym możliwe jest podłączenie 3 kamer. Trzy pary kabli przesyłają obraz, a czwarta para dostarcza zasilanie. Natomiast jeśli chodzi o kamery IP połączenie możliwe jest tylko za pomocą kabla internetowego i możliwe jest podpięcie tylko jednej kamery. Dlatego w przypadku, gdy planujemy kilka kamer IP koniecznością będzie przeprowadzenie kabli do każdego urządzenia z osobna. Do tego rozwiązania potrzebne bedą wtyczki RJ-45.
Zasilanie
Na każdej kamerze jest inforamcja, jaka energia jest potrzebna do funkcjonowanie sprzętu. W przypadku gdy system monitoringu liczy 8 kamer zaleca się użycie dwóch zasilaczy około 5A. Jeśli kamery są w niedalekiej odległości od rejestratora, to najczęściej montuję się zasilanie kamer obok rejestratora. W przypadku gdy kamery są znacznie oddalone od rejestratora zaleca się użycie zasilania bezpośredniego (obok kamery) - zapobiegnie to przed zbyt małym dopływem prądu do urządzenia, co zagwarantuję właściwe działanie sprzętu.
Podgląd online
Możliwość obserwowania obrazu z kamer to podstawa nowoczesnych systemów monitoringu. W większości przypadków nie ma problemu z możliwością podglądu na urządzeniach. Jeśli mamy sieć internetową ze statycznym adresem IP, wystarczy tylko przekierować odpowiednie porty w routerze. Jakie są to porty? Należy sprawdzić w ustawieniach internetowych rejestratora, zazwyczaj są to porty 80 oraz 8000. Oczywiście koniecznością jest aby rejestrator był podpięty kablem internetowym i posiadał skonfigurowane ustawienia internetowe: IP, maskę i bramę domyślną. Po dokonaniu odpowiednich zmian w ustawieniach możliwy jest podgląd obrazu w sieci zewnętrznej pod adresem IP, który wpisaliśmy w ustawieniach oraz podgląd w sieci zewnętrznej pod adresem zewnętrznym IP. Producenci oferują aplikacje zarówno na telefon jak i komputer umożliwiające podgląd obrazu przez internet z dowolnego miejsca. Również możliwe jest przeglądanie nagrań zapisanych na dysku.
Przed wyborem odpowiedniego sprzętu warto dobrze się zastanowić, przeanalizować zapotrzebowanie i dostępne rozwiązania. Warto wydać pieniądze mądrze.
Polecane strony
- GeekNet
- Instalacje i montaż monitoringu - GeekNet
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam