Jak chronić sprzęt elektroniczny w zimie na mrozie?

Poradopedia.pl  |   |  + 54  |  Ocena: (głosy: 0)

Niskie temperatury mogą zaszkodzić także urządzeniom elektronicznym, a przede wszystkim urządzeniom przenośnym, takim jak telefony komórkowe, odtwarzacze mp3, aparaty cyfrowe czy komputery przenośne.

Zagrożenia wynikają głównie z różnic temperatur na które wystawione są urządzenia. Szczególnie narażone na uszkodzenia są dyski twarde, ekrany LCD i akumulatory.

W przypadku dysku twardego wilgoć znajdująca się w komuterze może na skutek niskiej temperatury zamienić się w kryształki lodu, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia powierzchni dysku twardego.

Ekrany LCD oprócz tego, że mogą pęknąć ze względu na gwałtowną zmianę temperatury mogą także odmówić współpracy ze względu na zbyt niską temperaturę. Początkowo ekrany LCD reagują wolniej, pojawia się efekt smużenia, aż w końcu kompletnie przestają działać.

Problem dotyczący wszystkich urządzeń to para wodna, która osadza się na zimnych urządzeniach wniesionych do temperatury pokojowej. Skraplanie się wilgoci może doprowadzić do zwarcia i nieodwracalnych uszkodzeń.

Innym problemem dotyczącym urządzeń posiadających bardziej złożoną mechanikę (np. obiektywy aparatów cyfrowych) to zamarzający smar, który w skutek zablokowania może trwale uszkodzić elementy urządzenia.

Jak postępować, żeby uniknąć problemów?

  1. Unikaj długotrwałego wystawiania urządzeń na mróz - np. spacerując z notebookiem czy zostawiając go w samochodzie
  2. Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przed mrozem: ciepła torba na notebook, telefon lub odtwarzacz mp3 nie powinien znajdować się na wierzchu tylko w kieszeni, idealnie wewnętrznej kieszeni kurtki.
  3. Przychodząc do domu/biura przed uruchomieniem urządzenia (szczególnie komputera) poczekaj, aż się ogrzeje - ustrzeżesz się zwarcia związanego z gromadzącą się na zimnych elementach wilgocią. Nie próbuj ogrzewać urządzeń "domowymi" sposobami (np. suszarką) - zbyt łatwo o osiągnięcie przeciwnego efektu.
  4. Jeżeli nie jesteś w stanie zapewnić urządzeniu odpowiedniej temperatury na dworze to postaraj się przynajmniej wyjąć akumulator.
  5. Nie zapomnij tworzyć kopii zapasowych danych przechowywanych na urządzeniach!

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 54
~Giter | 2015-10-16 21:47
Super, właśnie takiej porady szukałem, teraz jestem bezpieczny.

Najnowsze porady