Jak usunąć wirus CryptoLocker

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

CryptoLocker to jeden z nowych groźnych wirusów. Jego działanie polega na tym, że szyfruje on wszystkie Twoje pliki na dysku twardym, a następnie żąda od Ciebie zapłaty okupu za ich odkodowanie w czasie 96 godzin.

Jak uniknąć zarażenia wirusem

Wirus prawdopodobnie rozpowszechnia się głównie za pośrednictwem poczty elektronicznej w wiadomościach, które udają informację przesłaną przez firmę kurierską o statusie przesyłki. Samo otwarcie wiadomości nie jest niebezpieczne, problemem jest za to załączony do niej plik ZIP. Archiwum ZIP zawiera m.in. plik, który udaje plik PDF poprzez zastosowanie podwójnego rozszerzenia .pdf.exe - system operacyjny często ukrywa znane rozszerzenia plików i użytkownik może ulec przekonaniu, że jest to plik PDF. Podwójne kliknięcie na pliku powoduje jego uruchomienie i instalację wirusa na komputerze.

Uważaj na przesyłane do Ciebie pliki, a w szczególności od nieznanych nadawców lub też zawarte w niespodziewanych wiadomościach. Zdecydowanie nie uruchamiaj takich plików na komputerze, a jeżeli masz wątpliwości co do rodzaju pliku, to łatwo to sprawdzić naciskając prawy klawisz myszy i wybierając "Właściwości".

Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim powinieneś na bieżąco wykonywać kopię zapasową Twoich plików i z pewnością jest to kolejny argument, żeby to robić regularnie. Inne powody tworzenia kopii zapasowych możesz poznać w poradzie Backup - po co robić kopię zapasową swoich plików?

Ponadto koniecznie powinieneś korzystać z programu antywirusowego, który odpowiednio wcześniej wykryje, czy masz do czynienia z wirusem i zablokuje jego instalację. Jeżeli szkoda Tobie pieniędzy na program antywirusowy, to nie zapominaj, że dostępnych jest mnóstwo darmowych programów antywirusowych.

Co zrobić jeżeli wirus CryptoLocker zaatakował Twój komputer?

Jeżeli już wiesz, że Twój komputer został zaatakowany przez wirus, powinieneś jak najszybciej odłączyć się od Internetu i wyłączyć komputer: w ten sposób może udać się Tobie ocalić większość Twoich plików przed infekcją. Możesz wtedy na spokojnie sprawdzić jakie masz kopie zapasowe i skopiować swoje pliki z dysku twardego podłączając go do innego komputera (ale nie uruchamiając z niego systemu i zachowując niezbędną ostrożność).

Sam wirus można usunąć z komputera za pomocą aktualnego programu antywirusowego lub jednego z narzędzi dostępnych w internecie, np. Cryptoprevent

Jeżeli masz aktualną kopię zapasową swoich plików, to możesz być spokojny i zdecydować się nawet na całkowite wyczyszczenie twardego dysku i ponowną instalację systemu.

Jeżeli jednak nie dysponujesz kopią zapasową, to zapłata okupu moze być jedynym sposobem na odzyskanie plików. Pamiętaj, że możesz go zapłacić także po upływie wspomnianych 96 godzin, jednakże cena wzrośnie wtedy dwukrotnie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Zobacz kalkulatory

Najnowsze porady