Backup - po co robić kopię zapasową swoich plików?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Awaria komputera, działanie wirusa lub nasze błędne i nieświadome działania mogą łatwo doprowadzić do utraty naszych osobistych plików.

Najprościej ujmując kopie zapasowe potrzebne nam są po to, aby nie rozpaczać po stracie ważnych dla nas plików. 

Powiedzenia "nie docenisz dopóki nie stracisz" albo "Polak mądry po szkodzie" mogą okazać się dla nas boleśnie prawdziwe, jeżeli w żaden sposób nie zadbamy o właściwe zabezpieczenie istotnych dla nas danych.

Utracone pliki

Dlaczego robić kopię zapasową

Kopia zapasowa jest potrzebna, ponieważ nasze dane nigdy nie są do końca bezpieczne. Wśród najważniejszych powodów można wymienić:

  • dyski twarde oraz inne urządzenia ulegają awariom,
  • możemy zostać okradzeni lub zgubić urządzenie z naszymi danymi (telefon, notebook, dysk twardy)
  • możemy stracić dane w wyniku swojego błędu lub pomyłki innych osób - na przykład przypadkowo kasując dane lub nadpisując je,
  • utrata danych spowodowana działaniem wirusów komputerowych,
  • inne zdarzenia losowe: przypadkowe upuszczenie komputera, wylanie kawy, skutek działania mrozu, piorun który spali nam komputer, pożar itp. itd.

Wbrew pozorom powyższe wypadki zdarzają się bardzo często, a odzyskanie danych jest bardzo kosztowne albo wręcz niemożliwe. Tworzenie kopii zapasowych znacznie obniża ryzyko utraty danych.

Na czym polega backup

Backup to utworzenie kopii naszych plików i ustawień na bezpiecznym nośniku. Nośnikiem może być oddzielny twardy dysk, płyty CD/DVD lub inne urządzenia - najważniejsze jest, aby kopia była utworzona na innym nośniku niż ten, z którego na codzień korzystamy (na którym znajdują się pliki, które backupujemy).

Utworzenie kopii zapasowej nie jest jednorazową czynnością - backup powinniśmy wykonywać regularnie, aby posiadać zachowaną kopię wszystkich plików, które na bieżąco wchodzą w nasze posiadanie.

Kopia zapasowa nie musi obejmować całej zawartości naszego dysku twardego czy telefonu - wystarczy zachowanie kopii najważniejszych dla nas plików i katalogów, takich jak zdjęcia z wakacji, dokumenty Word i Excel, adresy ulubionych stron czy ściągnięta poczta elektroniczna.

Na rynku dostępnych jest mnóstwo programów - zarówno komercyjnych jak i bezpłatnych, które czynią cały proces tworzenia kopii zapasowych banalnie prostym. Za pomocą oprogramowania można dokładnie zaznaczyć które katalogi powinny zostać objęte backupem oraz ustawić jego częstotliwość, dzięki czemu cały proces zostaje zautomatyzowany. Programy te jednocześnie pozwalają na oszczędność miejsca (poprzez zastosowanie np. kopii różnicowych lub inkrementalnych), a także na bardzo proste odtworzenie danych w momencie, kiedy utracimy nasze pliki.


Warto uświadomić sobie, że backup ważny jest nie tylko w firmach czy instytucjach państwowych, ale także w domu. Wszyscy coraz więcej korzystamy z komputerów przechowując na nich zdjęcia z wakacji, filmy z pierwszymi krokami naszego dziecka czy elektroniczne wersje różnych dokumentów. Naiwnością jest polegać na przekonaniu, że z naszym komputerem będzie wszystko w porządku.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~myszka | 2010-11-30 16:48
od niedawna posiadam komputer i nie potrafie zrobić kopii zapasowej.
~Kashub [~]o | 2009-03-27 20:23
Ludzie dzielą się na tych, co robią kopie zapasowe i na tych, co będą je robić ;)