Kody QR - co to jest i jak z tego korzystać

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Kody QR to popularne znaki graficzne zawierające zakodowaną informację - do czego mogą służyć i jak z nich korzystać?

Kody QR (ang. Quick Response Codes - kody szybkiej odpowiedzi) to dwukolorowe graficzne kody zawierające zakodowane informacje. W pewnym sensie idea jest podobna do popularnych kodów kreskowych, które pozwalają na łatwy zapis i odczyt danych przez elektroniczne skanery. Kody QR dzięki dwuwymiarowej budowie pozwalają na zakodowanie o wiele dłuższych i bardziej złożonych informacji.

Przykładowo poniższy kod QR zawiera adres fanpage Poradopedia.pl:

Kody QR nie tylko mogą przechowywać dowolne informacje tekstowe, ale też obsługują wiele różnych alfabetów, m.in. alfabet arabski, grecki, hebrajski oraz cyrylicę.

Sama budowa kodu QR pozwala także na łatwiejsze skanowanie niż kodu kreskowego - np. łatwiej zeskanować go pod różnymi kątami, z większej odległości lub też w ruchu.

Kody QR wykorzystywane są przede wszystkim z myślą o telefonach komórkowych i tabletach - jest to prosty sposób na szybkie przekazanie informacji do telefonu, np. adresu strony internetowej, wykorzystując dowolny nośnik, na którym można wydrukować kod QR.

Z kodami QR możemy często spotkać sie na ulicach miast, ponieważ są one szeroko wykorzystywane przez branżę reklamową - znajdziesz je m.in. na plakatach, ulotkach, w magazynach i gazetach. Stanowią 

Kody QR można odczytać za pomocą specjalnych aplikacji, które zazwyczah musisz zainstalować na swoim urządzeniu samodzielnie. W przypadku smartfonów z systemem Android jedną z lepszych darmowych aplikacji jest QR Droid, a w przypadku iPhone można skorzystać z aplikacji Scan.

Istnieje także wiele aplikacji, które wykorzystują kody QR i posiadają własne czytniki.

Zastosowanie

1) Adresy stron internetowych

Najpopularniejsze wykorzystanie kodów QR to przekazywanie adresów stron internetowych - właśnie to zazwyczaj odczyta Twój telefon z plakatów reklamowych. Pozwala to na łatwe otwarcie nawet długiego i skomplikowanego adresu w przeglądarce w telefonie.

2) Dane kontaktowe i wizytówki

Możliwości jednak jest o wiele więcej. Ciekawym zastosowaniem kodu QR jest tworzenie wizytówki - można wygenerować kod QR zawierający pełne dane kontaktowe, które większość urządzeń będzie w stanie od razu zapisać w Twojej książce kontaktowej. Tak wygenerowany kod QR jest świetnym uzupełnieniem tradycyjnej papierowej wizytówki, który pozwala na wczytanie i zapisanie w książce adresowej. Taka wizytówka nie tylko zrobi wrażenie, ale też będzie bardzo praktyczna w użyciu (po co przepisywać z wizytówki czy też męczyć się z innymi formami skanowania jej zawartości).

3) Dane do przelewów i mobilne płatności

Kody QR są także wykorzystywane do dokonywania płatności. W taki sposób wykorzystują je banki we współpracy z różnymi podmiotami, które na wystawianych przez siebie fakturach zamieszczają kod QR zawierający wszystkie informacje niezbędne do dokonania przelewu. Korzystając z aplikacji Twojego banku możesz zrealizować taki przelew poprzez proste zeskanowanie kodu.

Dostępne są także rozwiazania, które pozwalają na kupowanie przedmiotów poprzez zeskanowanie ich kodów (bez obaw, zawsze konieczne jest potwierdzenie po skanowaniu) - głośne były akcje np. sklepu Tesco pozwalające na zrobienie zakupów spożywczych poprzez skanowanie kodów na dużym plakacie imitującym sklepowe półki.

4) Zakodowana wiadomość SMS

Innym zastosowaniem jest przekazywanie treści SMS wraz z docelowym numerem telefonu. Po wczytaniu kodu telefon tworzy SMS o odczytanej treści i przygotowuje go do wysyłki na wskazany w kodzie numer telefonu. Na szczęście nie wysyła samodzielnie, a czeka na nasze potwierdzenie. Jak można się domyślić tego typu kody także najczęściej wykorzystywane są w reklamach, często płatnych usług SMS.

Prostsze postaci kodów QR zawierają po prostu numer teleofnu (aplikacja przejdzie automatycznie do wyboru numeru czekając na potwierdzenie wybierania) lub tekst.

5) Dowolny tekst 

Ponieważ kody QR są bardzo pojemne można ich także użyć do przekazywania dowolnych informacji nawet o znacznej długości i zakodować w ten sposób wiadomość lub dane, które mogą być wykorzystywane przez różne aplikacje.

Jak wygenerować własny kod QR?

Jeżeli chciałbyś wygenerować własny kod QR np. ze swoimi danymi kontaktowymi, które chciałbyś wydrukować na swojej wizytówce lub załączać w swoich wiadomościach, możesz skorzystać z wielu dostępnych za darmo generatorów kodów QR.

Generatory pozwalają zazwyczaj określić rodzaj informacji (adres strony, adres email, wiadomość SMS, wizytówka, inne) i wielkość kodu. Po wygenerowaniu możemy pobrać kod w postaci pliku graficznego lub też skorzystać z kodu, który można np. wkleić na stronę WWW.

Adresy przykładowych generatorów kodów QR znajdują się na końcu porady.

Polecane strony

Generator kodów QR on-line
Prosty generator kodów do podstawowych rodzajów informacji.
Visualead
Zaawansowany edytor kodów QR z wieloma różnymi rodzajami wiadomości.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady