Kontrola czynników środowiskowych wpływających na wydajność ważenia

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Niezawodna precyzja wyników ważenia w warunkach laboratoryjnych ma ogromne znaczenie. Trzy najważniejsze czynniki to wybór odpowiedniej wagi o wysokiej dokładności, zrozumienie sposobu jej użycia oraz ograniczenie czynników środowiskowych, które mogą mieć wpływ na wyniki.


Dowiedz się, jak rozpoznawać i ograniczać czynniki zewnętrzne, które mogą negatywnie wpływać na wyniki ważenia.

Niezawodna precyzja wyników ważenia w warunkach laboratoryjnych ma ogromne znaczenie. Trzy najważniejsze czynniki to wybór odpowiedniej wagi o wysokiej dokładności, zrozumienie sposobu jej użycia oraz ograniczenie czynników środowiskowych, które mogą mieć wpływ na wyniki.

 

Czynniki środowiskowe

Aby uzyskać optymalną wydajność, bardzo ważne jest skonfigurowanie i używanie wagi w kontrolowanym i stabilnym środowisku. Identyfikacja czynników środowiskowych, które mogą niekorzystnie wpływać na wyniki ważenia, zaczyna się od listy kontrolnej czynników. Temperatura, wilgotność, przepływ powietrza, ładunki elektrostatyczne i drgania mogą mieć wpływ na próbki i/lub wyniki ważenia. Ponadto niezbędne jest stabilne zasilanie, ponieważ niestabilne napięcie prądu może wpływać na odczyty.

Zmiany temperatury i wilgotności mogą powodować rozszerzanie się i kurczenie materiałów, takich jak metale i kleje. Zmiany są niemal niezauważalne, jednak w zastosowaniach wymagających dużej precyzji mogą stwarzać problemy. W miarę możliwości wagi należy używać w kontrolowanym środowisku o stałej temperaturze i wilgotności otoczenia. W przypadku zmiany warunków otoczenia wagę należy ponownie wyadiustować.

Ponadto wagę należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego oraz modułów grzewczych i chłodzących. Przeciągi mogą powodować niestabilność i negatywnie wpływać na przebieg ważenia. Źródłem ruchu powietrza jest nawiew urządzeń klimatyzacyjnych i grzewczych, wentylatory, okna, zamrażarki kriogeniczne, piece muflowe i drzwi. W źle izolowanym pomieszczeniu mogą być obecne inne, mniej oczywiste źródła przeciągów. Jest to ważna kwestia, ponieważ nawet niewielkie zmiany w obiegu powietrza mogą wpływać na temperaturę w pomieszczeniu. Niektóre wagi są wyposażone w osłony przeciwwiatrowe, które osłaniają szalkę i zapobiegają zakłóceniom powodowanym przez przeciągi. Wagi powinny się znajdować poza torem ewentualnych przeciągów, które mogą pochodzić bezpośrednio z otworów nawiewowych lub wentylatora, albo w pomieszczeniach z więcej niż jednymi drzwiami lub oknami, gdzie może powstać efekt tunelu wiatrowego.

Nagromadzenie ładunków elektrostatycznych również może mieć negatywny wpływ na przebieg ważenia. Ładunki elektrostatyczne mogą wytwarzać siły przyciągające lub odpychające przedmioty, które mogą wpływać na stabilność i prowadzić do niespójnych wyników ważenia. Jest to bardziej problematyczne w przypadku ważenia precyzyjnego przy użyciu wag analitycznych i półmikrowag. Ryzyko związane z ładunkiem elektrostatycznym można ograniczyć, zwiększając wilgotność względną w pomieszczeniu, dostosowując sposób przechowywania próbek, stosowanie pojemników o mniejszej podatności na elektryzowanie (np. szkło na plastik) lub przy użyciu urządzeń zewnętrznych, takich jak jonizator statyczny.

Jednym z największych problemów wśród czynników środowiskowych są drgania. Wagi należy zawsze ustawiać na solidnych i stabilnych powierzchniach roboczych, które mogą być samodzielne lub przymocowane do podłoża. Stół, który przylega do innego stołu lub jest oparty o ścian, zwiększa prawdopodobieństwo powstania drgań. Wibracje mogą być również generowane przez ruch pieszy, urządzenia grzewcze i klimatyzacyjne oraz inne maszyny lub przyrządy, np. wirówki. Najlepiej jest, kiedy stół używany do ważenia nie jest jednocześnie używany do innych czynności.

 

Wagi analityczne i precyzyjne

Po stworzeniu stabilnego środowiska pracy wybierz niezawodną, precyzyjną wagę, która spełni Twoje potrzeby. Firma OHAUS oferuje szeroką gamę wag precyzyjnych i analitycznych odpowiednich do różnych zastosowań laboratoryjnych.

Wagi laboratoryjne OHAUS mają różne funkcje i specyfikacje, aby optymalnie spełniać praktyczne potrzeby. Przed wybraniem modelu urządzenia należy uwzględnić rodzaj ważonych próbek, aplikacje potrzebne do ważenia, oferowane opcje komunikacji oraz bardziej zaawansowane funkcje, które mogą być potrzebne. Ponadto warto wziąć pod uwagę maksymalny zakres ważenia i potrzebny poziom dokładności.

Waga analityczna jest odpowiednia do pomiaru próbek o małej masie, próbek specjalnych lub bardzo precyzyjnych wzorców referencyjnych USP (droga próbka). Wagi analityczne OHAUS umożliwiają pomiar próbek o masie do 320 g z dokładnością odczytu do 0,01 mg. Waga analityczna jest szczególnie wrażliwa na czynniki środowiskowe, dlatego wiele modeli jest wyposażonych w osłonę przeciwwiatrową, która pomaga zadbać o dokładność odczytu. Wagi analityczne są często używane w zastosowaniach chemicznych i farmaceutycznych.

Wagi precyzyjne OHAUS umożliwiają ważenie próbek o masie do 35 kg, oferują szybkie wyniki i dokładność odczytu do 1 mg.

 

Sposób użycia ma kluczowe znaczenie

Po wybraniu wagi odpowiadającej potrzebom i dopilnowaniu, aby stanowisko pracy nie było narażone na niepożądany wpływ warunków zewnętrznych, ostatnim krokiem jest odpowiedni sposób użycia wagi. OHAUS oferuje naszym klientom obszerny i bezpłatny, specjalistyczny poradnik dotyczący ważenia.

Poradnik OHAUS zawiera wiele cennych i wyczerpujących informacji, które pomogą zrozumieć procesy ważenia i różne koncepcje w branży wagowej. Nasz kompleksowy poradnik dotyczący ważenia obejmuje następujące zagadnienia:

  • Jak działa waga elektroniczna
  • Terminologia i pojęcia związane z ważeniem
  • Instalacja i konfiguracja wagi (oraz wyjaśnienie kwalifikacji „IQ/OQ/PQ”)
  • Zrozumienie dokładności i niepewności pomiaru
  • Metrologia pomiaru masy oraz jak zrozumieć wymagania i wybrać odpowiednią wagę
  • Wzorce masy
  • Normy pomiaru masy, w tym  FDA CFR21, oraz takie jak „GMP/GLP”,  i USP

Zamów bezpłatny poradnik dotyczący pomiarów masy OHAUS

https://pl.ohaus.com/pl-PL/About-Us/News/The-OHAUS-Weighing-Guide-Is-Now-Available

       # # #

Informacje o OHAUS Corporation

OHAUS Corporation z siedzibą w Parsippany w stanie New Jersey to firma produkująca szeroką gamę wag, urządzeń i przyrządów laboratoryjnych dostosowanych do potrzeb różnych gałęzi przemysłu w zakresie ważenia, przetwarzania produktów i pomiarów. Jesteśmy światowym liderem w produkcji urządzeń do zastosowań laboratoryjnych, przemysłowych i edukacyjnych, jak również specjalistycznych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, branży farmaceutycznej i jubilerskiej. Wagi laboratoryjne i przemysłowe oraz urządzenia i przyrządy laboratoryjne OHAUS jako producenta posiadającego certyfikat ISO 9001:2008 są precyzyjne, niezawodne i przystępne cenowo, a do tego wsparte wiodącą w branży obsługą klienta.

 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: