Premium SMS - co powinieneś wiedzieć o płaceniu SMS i rezygnacji z usług

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Za pomocą telefonu komórkowego masz dostęp do wielu usług, które można zamawiać oraz opłacać za pomocą SMS-ów, MMS-ów i usług głosowych specjalne. Są one powszechnie używane w konkursach, loteriach, głosowaniach, sondach, serwisach informacyjnych czy przy realizowaniu płatności. W Internecie za pomocą Premium SMS udostępniane są gry Java, dzwonki, tapety, logo, itp.

Premium SMS - co powinieneś wiedzieć?

Premium SMS nie są wliczane do abonamentu i nie są objęte pakietami bezpłatnych SMS-ów. Opłata za usługi Premium SMS dotyczy wyłącznie usług dostępnych w ramach specjalnego zakresu numerów. Opłata za wysłanie jednej wiadomości tekstowej SMS jest jednakowa dla wszystkich użytkowników telefonów komórkowych i nie zależy od używanego planu taryfowego. SMS-y o podwyższonej płatności mają numery cztero- i pięciocyfrowe zaczynające się od cyfry 7 lub 9.

Cenę SMS Premium możesz w łatwy sposób sprawdzić dzięki ujednoliconym zasadom przypisywania ceny do danego numeru. W przypadku najczęściej używanych numerów rozpoczynających się od cyfry 7, np.: 7123 - druga cyfra odpowiada za koszt wysłania SMS-a. W tym przypadku zapłacisz 1 zł netto (czyli 1,23 zł z VAT).

W przypadku numerów SMS Premium zaczynających się od cyfry 9, cena opisywana jest przez drugą i trzecią cyfrę - i tak dla numeru 910XX będzie to koszt 10 zł netto.

Część usług jest oferowana w subskrypcji lub prenumeracie. Opłata w takim przypadku jest naliczana zgodnie z konstrukcją serwisu i może być doliczana do rachunku za dzień, tydzień lub miesiąc korzystania lub też za jednorazowe dostarczenie odpowiedniego świadczenia. W przypadku kosztu usługi Premium powinieneś również sprawdzić, czy płacisz tylko za wiadomości wychodzące, czy też za te, które otrzymujesz.

Na naszym kalkulatorze obliczysz rzeczywisty koszt SMS Premium i MMS Premium.  

Przestrzegając kilku prostych zasad, uchronisz się przed płaceniem za niechciane wiadomości:

  1. Nie przystępuj do żadnej gry, zanim nie poznasz jej regulaminu, a w szczególności nie dowiesz się w jaki sposób można się z niej wypisać.
  2. Nigdy nie bierz udziału w konkursach i loteriach, w których będziesz musiał zapłacić również za SMS-y przychodzące - z reguły to kosztowna usługa.
  3. Zwracaj szczególną uwagę na usługi, z których korzystasz w Internecie. Wielu usługodawców celowo ukrywa lub podaje nieprawdziwe informacje o koszcie SMS-a, którego musisz wysłać żeby np.: poznać swój wynik testu IQ czy podarować komuś elektroniczną kartkę.

Rezygnacja z usług

Jeśli sam nie chcesz korzystać z tego rodzaju usług lub uważasz, że będzie to dużą pokusą dla Twoich dzieci, poproś operatora sieci komórkowej o zablokowanie takiej możliwości. Jeśli natomiast chcesz subskrybować treści informacyjne, korzystasz z serwisów społecznościowych, czy też bierzesz udział w konkursach i loteriach SMS, sięgnij najpierw po ich regulamin, w którym organizator jest zobowiązany umieścić informację o możliwości rezygnacji z takich usług - może to być wysłanie wiadomości o określonej treści, np.: STOP pod bezpłatny numer telefonu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady