Tanie rozmowy i internet podczas wyjazdów za granicę

Poradopedia.pl  |   |  + 3  |  Ocena: (głosy: 0)

Rozmowy przez telefon komórkowy podczas pobytu za granicą lub też korzystanie z mobilnego Internetu może być bardzo kosztowne. Poznaj parę prostych sposobów dzięki którym nie będziesz bał się spojrzeć na rachunek za telefon po powrocie z podróży.

Korzystanie z telefonu komórkowego za granicą jest możliwe dzięki roamingowi. Przed wyjazdem za granicę sprawdź czy usługa roamingu jest aktywna i w razie konieczności aktywuj usługę zgodnie z instrukcjami Twojego operatora. Aktywacja usługi możliwa jest po telefonicznym kontakcie z biurem obsługi, za pośrednictwem strony WWW lub poprzez wysłanie odpowiedniego kodu z telefonu. Sama aktywacja jest bezpłatna, ale już korzystanie z komórki za granicą wiąże się z pewnymi opłatami.

Wybierz najtańszego operatora za granicą

Po przekroczeniu granicy telefon automatycznie wybierze sieć zagranicznego operatora od którego dostaniesz sms-a z informacją o kosztach połączeń. Pamiętaj jednak, że możesz samemu wybrać sieć spośród tych, z którymi współpracuje Twój operator. Po co? Ponieważ ceny połączeń mogą się znacznie różnić pomiędzy nimi i nie zawsze Twój telefon wybierze sieć tańszego operatora. Warto jeszcze przed wyjazdem sprawdzić, który z zagranicznych operatorów oferuje najniższe stawki i po wyjeździe wybrać właśnie tą sieć. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie Twojego operatora w cenniku połączeń roamingowych.

Sprawdź usługi obniżające koszty roamingu

Większość operatorów posiada w swojej ofercie usługi umożliwiające obniżenie kosztów połączeń, SMS i Internetu w roamingu. Przed wyjazdem koniecznie poszukaj ich na stronach internetowych Twojego operatora. Usługi te zazwyczaj są sprzedawane w postaci pakietów minut, SMS lub transferu danych, które będziesz mógł wykorzystać w okresie pobytu za granicą. Pozwalą Ci zaoszczędzić nawet połowę i więcej w stosunku do standardowego cennika. Ich zamówienie jest bardzo proste, często wystarczy wysłanie jednego SMS.

Korzystaj z Hotspotów

Darmowe WiFi - HotspotyJeżeli zależy Tobie na dostępie do Internetu, to weź pod uwagę darmowe sieci WiFi (Hotspoty) jakie można spotkać w wielu publicznych miejscach, np. w kawiarniach, restauracjach, hotelach i muzeach. Lokalizacje sieci możesz sprawdzić np. na stronie www.free-hotspot.com, ale tak naprawdę ich znalezienie na własną rękę nie jest trudne. Zwróć uwagę na naklejki i inne informacje zamieszczone na drzwiach i oknach kawiarni oraz restauracji. Możesz też sprawdzić na swoim telefonie czy nie wyszukuje w pobliżu żadnych sieci. W bardziej popularnych kawiarniach dostęp do WiFi może być ograniczony na hasło, które otrzymasz składając zamówienie. Jeżeli masz wątpliwości możesz zawsze zapytać obsługę.

W przypadku hoteli Internet powinien być dostępny przynajmniej w hotelowym lobby. Nawet jeśli dostęp będzie odpłatny, to zapewne będzie to nieporównywalnie tańsze niż korzystanie z Internetu w roamingu.

Pamiętaj także, że Internet to także możliwość prowadzenia tanich rozmów za pomocą usług takich jak Skype. Znakomita większość smartfonów pozwala na zainstalowanie aplikacji do rozmów przez Internet, dzięki czemu możemy wykonywać połączenia bez dodatkowych opłat lub płacąc bardzo atrakcyjne stawki za minutę rozmowy (w przypadku, gdy będziesz dzwonił na telefony stacjonarne i komórkowe).

Smartfon działa także bez Internetu

Smartfony często pełnią rolę przewodnika i mapy podczas podróży, przy czym często zapominamy, że wiele aplikacji może działać bez konieczności łączenia się z Internetem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że popularne Google Maps na telefonach Android dają możliwość korzystania z nich bez połączenia z Internetem. Jak korzystać z map offline w Google Maps przeczytasz w naszej poradzie.

Wśród aplikacji dostępnych na smartfony można znaleźć wiele zazwyczaj darmowych przewodników i map najpopularniejszych miejsc turystycznych (m.in. schematy metra) - zainstaluj je przed podróżą, to nie będziesz musiał łączyć się z Internetem aby z nich skorzystać.

Kup kartę zagranicznego operatora

Karta SIMJednym z najlepszych pomysłów na tanie korzystanie z telefonu komórkowego za granicą jest kupno karty prepaid jednego z operatorów działających w kraju, do którego przyjechaliśmy. Nie wszędzie jest to takie proste - w niektórych krajach karty mogą być dostępne tylko w sklepach i punktach obsługi operatorów telekomunikacyjnych. Na pewno warto zainteresować się tematem przed podróżą, co pozwoli nam na porównanie dostępnych ofert przez Internet. Dodatkowo wiele firm świadczy usługi pozwalające na zamówienie karty i dostarczenie jej do domu w kraju lub w inne wskazane miejsce, np. do hotelu lub na lotnisko.

Na swoim krajowym numerze telefonu możesz  pozostawić wiadomość na sekretarce pod jakim numerem telefonu i w jakim okresie czasu jesteś dostępny. Możesz także ustawić przekierowanie połączeń głosowych na numer zagraniczny - nie jest to tanie, natomiast zazwyczaj tańsze niż zwykłe odebranie telefonu w roamingu.

Przekierowanie rozmów czy nagranie wiadomości na sekretarce nie jest w stanie jednak poradzić sobie z wiadomościami przesyłanymi na Twój numer telefonu, dlatego podczas pobytu za granicą warto mieć dwa telefony. Do tego lepszego, na którym chcesz korzystać z Internetu, wkładasz zagraniczną kartę SIM, a w drugim trzymasz swoją własną (krajową) kartę. Prosty telefon (ale już np. z baterią trzymającą cały tydzień!) można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Taki zapasowy telefon przyda Ci się także na wypadek awarii podstawowego telefonu lub wyczerpania się baterii.

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście telefon na dwie karty SIM, tzw. dual SIM - co pozwala na jednoczesne korzystanie z krajowego numeru i wykonywanie połączeń poprzez zagraniczną kartę.Niestety tego typu telefonów nie jest zbyt wiele i nie należą one do najtańszych.

Pamiętaj przed wyjazdem

  1. Pakiety minut, SMS czy internetowe nie działają za granicą, chyba że Twój operator wyraźnie to zaznaczył
  2. Sprawdź, która zagraniczna sieć współpracująca z Twoim operatorem w roamingu będzie najtańsza
  3. Poszukaj u Twojego operatora pakietów obniżających koszty roamingu
  4. Internetu w roamingu jest bardzo drogi - korzystaj z Hotspotów lub kart prepaid lokalnych operatorów
  5. Sprawdź jakie karty prepaid są dostępne w kraju do którego się wybierasz i rozważ zamówienie karty do domu lub zakup na miejscu,
  6. Zainstaluj na telefonie aplikacje z potrzebnymi przewodnikami i mapami, które nie wymagają połączenia do Internetu.

Operator jest zobowiązany udzielić Ci informacji o fakcie korzystania w danej chwili z usługi transmisji danych oraz jej kosztach. Dodatkowo, powinien Ci zaoferować limity cenowe dla przesyłu danych, tzw. "cut off limits".  

Według przepisów obowiązujących od 1 lipca 2012 roku, obowiązek informacyjny o cenach usług został rozszerzony i obecnie dotyczy nie tylko państw członkowskich, ale też z poza Unii Europejskiej. To oznacza, że gdziekolwiek za granicę wyjedziesz, będziesz informowany przez swojego operatora o kosztach poszczególnych usług.

Od kilku lat Unia Europejska ustawicznie redukuje stawki roamingowe, które stopniowo mają być redukowane do 2014 roku. W dalszych latach Komisja Europejska chciałaby zrównać ceny za zagraniczne i krajowe połączenia komórkowe w całej Unii.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 3
~Tomasz | 2013-12-06 12:29
Hej!
Po co płacić, najlepiej skorzystać z funkcji audio na CZATerii ;) darmo i dobrze :)
~WOjtek | 2013-09-04 23:03
Wygodnym programem jest Youth HotSpot- free WiFi, przydaje się podczas podróży bo umożliwia darmowe połączenie się z APN na terenie całych Niemiec.

Najnowsze porady