Zakup tabletu - czym się kierować

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Tablet staje się coraz bardziej powszechnym urządzeniem, co związane jest z wygodą jego użytkowania, mobilnością i stosunkowo niską ceną. Przeczytaj na co powinieneś zwrócić uwagę wybierając model dla siebie.

Tablet

System operacyjny

Większość sprzedawanych tabletów działa na jednym z trzech systemów operacyjnych: iOS (iPady firmy Apple), Google Android oraz Microsoft Windows. Największą popularnością, a także największą ofertą, cieszą się obecnie tablety oparte na systemie Android. Warto jednak zdawać sobie sprawę z podstawowych różnic:

  • iPad (Apple iOS) - oferuje wysoką jakość wykonania, bardzo dobre parametry techniczne, intuicyjny i łatwy w obsłudze interfejs oraz bardzo dużą ofertę aplikacji, które w najlepszym stopniu dostosowane są do tabletu. Jego wady to stosunkowo małe możliwości personalizacji, wysoka cena oraz większe koszty zakupu aplikacji.
  • Google Android - tablety oparte o system Android oferowane są przez wielu producentów, dzięki czemu jest duży wybór po przystępnych cenach. Android daje duże możliwości personalizacji oraz dostęp do bardzo wielu aplikacji po przystępnych cenach, aczkolwiek ich dostosowanie do tabletów jest trochę gorsze niż w przypadku iPadów. Wadą jest to, że ze względu na dużą liczbę różnych urządzeń łatwo trafić na kiepskiej jakości tablet, które może bardzo wolno działać i często się psuć.
  • Microsoft Windows - tablety oparte są o powszechnie znane środowisko Windows i od notebooków różnią się właściwie głównie wielkością i ogólnie pojętą mobilnością. Tablety oferowane przez Microsoft są niestety bardzo drogie i mało jest typowo "tabletowych" aplikacji, które dodatkowo zazwyczaj kosztują więcej. 

Wielkość ekranu

Wielkość ekranu w dużej mierze jest kwestią preferencji, ale dobrze jest wziąć pod uwagę to, w jaki sposób faktycznie będziesz zazwyczaj korzystał z urządzenia.

Tablety o przekątnej 7 cali są w pełni wystarczające dla większości zastosowań, dodatkowo są tańsze i bardziej poręczne od urządzeń z większymi ekranami. Mniejszy ekran jest także mniej podatny na uszkodzenia, które mogą powstać w wyniku upuszczenia lub niewłaściwego przenoszenia urządzenia (np. większe urządzenie łatwiej będzie złamać niosąc je w plecaku i przeciskając się przez tłum).

W sensie wygody użytkowania większy ekran zapewnia lepsze wrażenia z użytkowania, ale z drugiej strony może być bardziej męczący i trudniejszy w użytkowaniu - w odróżnieniu od komputerów zazwyczaj będziesz trzymał go w rękach (a parę gram przez dłuższy czas robi swoją różnicę) i obsługiwał rękoma.

Mniejszy ekran (7-8 cali) - wskazany jest dla dzieci oraz w przypadku, kiedy urządzenie często będzie wykorzystywane w ruchu i przenoszone w warunkach, w których może dojść do przypadkowego uszkodzenia.

Większy ekran (>8 cali) - wskazany jest dla osób, które nie obawiają się o uszkodzenie tabletu, zależy im na dużym ekranie i nie przeszkadza im mniejsza mobilność i poręczność. Polecane są także w sytuacji, kiedy chcesz niejako zastąpić komputer tabletem.

Tylko Wi-Fi czy modem 3G?

Tablet jest urządzeniem z którego trudno jest korzystać bez połączenia z Internetem. Większość urządzeń umożliwia połączenie za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub poprzez modem 3G. W tym pierwszym wypadku konieczny jest dostęp do sieci bezprzewodowej, np. Twojej wlasnej w domu lub korzystanie z hotspotów dostępnych w centrach handlowych, kawiarniach oraz innych miejscach. Jeżeli chcesz mieć połączenie niezależnie od miejsca, to konieczny jest modem 3G oraz korzystanie z płatnych usług transmisji danych u operatora telefonii komórkowej (abonament lub na kartę). W praktyce tablety z wbudowanym modemem 3G są droższe od tych, które umożliwiają połącznie tylko za pomocą Wi-Fi.

Jeżeli tablet będzie używany głównie w domu lub w pracy, to modem 3G oraz abonament na internet mogą być niepotrzebnym wydatkiem, a połączenie przez Wi-Fi w pełni wystarczy. Możesz także kupić tablet, który umożliwia podłączenie modemu 3G za pomocą gniazda USB, dzięki czemu będziesz mógł ewentualnie dokupić taki modem później, jeżeli jednak okaże się potrzebny. Sporadycznie wychodząc z tabletem z domu można skorzystać z połączenia za pośrednictwem telefonu (jeżeli Twój telefon posiada funkcję tworzenia hotspotu).

Jakość materiałów

Duże znaczenie ma rodzaj oraz jakość materiałów z których zbudowany jest tablet, ponieważ jest to urządzenie używane bardzo intensywnie, zazwyczaj trzymane w rękach i często przenoszone. Kiepska jakość materiałów może sprawić, że tablet pęknie przy pierwszym upadku (co musi się zdarzyć prędzej czy później), ekran może łatwo ulec trwałemu porysowaniu, a obudowa szybko zyska pęknięcia i brzydkie wytarcia.

Jak widać jakość materiałów to nie tylko kwestia estetyki, ale też ryzyko, że tablet szybko przestanie w ogóle nadawać się do użytku. Jest to tym ważniejsze, jeżeli tablet ma być używany przez dzieci, od których trudno wymagać większej dbałości i ostrożności.

Najważniejszy jest ekran, który powinien być ze wzmocnionego szkła (najpopularniejsze jest tzw. gorilla glass) o bardzo wysokiej odporności na uderzenia i zarysowania. Najgorsze są plastikowe ekrany bardzo podatne na wszelkiego rodzaju zarysowania i pękające przy byle uderzeniu.

Dobrze, żeby obudowa była z dobrej jakości plastiku lub aluminium. Najgorszy jest twardy plastik podatny na pęknięcia i zarysowania.  Zwróć uwagę na jakość materiałów i opis dostarczony przez producenta, niestety jest to skorelowane z ceną, ale nie warto oszczędzać i ryzykować, że wydasz pieniądze na urządzenie, które szybko przestanie działać.

Dostępna pamięć wewnętrzna

Ilość potrzebnej pamięci wewnętrznej w tabletach jest o wiele mniejsza niż ta, do której zdążyłeś zapewne przywyknąć korzystając z komputera. Zazwyczaj jest to 8-16GB, aczkolwiek są urządzenia które mają tylko 4GB, a także takie z 64GB. Ilość pamięci znajduje odzwierciedlenie w cenie urządzenia i warto szukać takich urządzeń, które umożliwiają rozszerzenie dostępnej pamięci za pomocą kart SD. Z jednej strony może to się okazać tańsze, a z drugiej może się także okazać, że nasze potrzeby są większe niż to co sobie wcześniej założyliśmy. Jeżeli kupujesz urządzenie bez możliwości rozszerzenia pamięci za pomocą karty SD, to nie decyduj się na tablet z pamięcią mniejszą niż 16GB.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady