Jak walczyć z lenistwem?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

„Na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały dzień …”. Z pewnością niejeden z nas mógłby wcielić się w postać tytułowego bohatera wiersza Jana Brzechwy. Lenistwo to nic innego, jak apatyczny stan ducha powodujący zaniechanie pewnego działania i przesadna skłonność do odpoczynku. Ale co poradzić, kiedy nic się nie chce?

 

Stop wymówkom!

 

Na początek należy przestać szukać wymówek za każdym razem, gdy trzeba coś zrobić i przyjąć do siebie, że nie we wszystkim można być idealnym - nie sztuką jest działać, będąc w świetnej formie. Nie można ciągle szukać wmawiać sobie „i tak nie zdążę”, „i tak się wszystkiego nie nauczę”, „po co mam wstawać, jak i tak nigdzie dzisiaj nie wychodzę”, itp. Najważniejsze, by stawić czoła lenistwu i starać się je pokonać.

 

Plan działania

 

Warto wyznaczyć cele i realizować je od razu, bez robienia jakichkolwiek przerw. W przypadku uczenia się do sprawdzianu czy egzaminu, najlepiej podzielić cały materiał na części i skupić się na jego wykonaniu. Warto też zapewnić sobie spokój - rozpraszając się, umysł nie będzie pracował tak efektywnie jak powinien. Kończąc jedno zadanie, należy się uśmiechnąć i powiedzieć na głos: „Dobra robota, jeszcze trochę a zrealizuję resztę zadań”. Trzeba pamiętać, że te największe sukcesy składają się z małych osiągnięć.

 

Dobrym sposobem na lenistwo jest ustalenie kilku długoterminowych celów, najlepiej wysokich i naprawdę inspirujących. Może to być np.: oszczędzanie pieniędzy na zakup nowego samochodu czy spełnienie marzeń o posiadaniu własnej kawiarni.

 

System kar i nagród

 

W walce z lenistwem powinna pomóc dobra motywacja, np.: „Chcę coś bardzo zrobić i zrobię to, a później sobie odpocznę albo pozwolę na jakąś przyjemność”. Takie rozumowanie bardzo motywuje do pracy, warto nagradzać się po zakończeniu choćby najmniejszego zadania. Wykonując coś, czego nigdy wcześniej nie udawało się zakończyć lub nawet rozpocząć warto w nagrodę wybrać się na kilku minutowy spacer, zjeść coś dobrego czy podarować sobie jakąś inną przyjemność (coś, co się bardzo lubi). Takie postępowanie to dobry trening dla umysłu - dzięki nagrodom chętnie podejmuje się pracy. Po pewnym czasie ludzka podświadomość zaczyna rozumieć, że aby dostać to co się lubi trzeba podjąć wysiłek. Niektórzy karzą się za błędnie wykonane zadanie - to zła metoda, ponieważ kara wzmacnia tylko negatywne odczucia i powoduje, że w przyszłości nie chce się nic robić ze względu na poniesienie ewentualnej porażki. System kar i nagród wymaga pewnej uczciwości - nie można oszukiwać samego siebie.

 

Aby pokonać lenistwo, trzeba znaleźć powód dla którego warto podjąć się wykonania określonej czynności. Grunt to się nie poddawać i nie zastanawiać nad tym, jak  pójdzie - czy jest to coś łatwego, czy wręcz przeciwnie. Dla chcącego nie ma nic trudnego - dzięki temu pozostanie o wiele mniej rzeczy do zrobienia.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady