Jak samemu farbować włosy?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Farbowanie włosów to nic trudnego. Robiąc to jednak samodzielnie, można popełnić wiele błędów. Przedstawiamy wskazówki, które pozwolą ich uniknąć.

Po pierwsze - wybór koloru

Wybór farb na rynku jest bardzo duży i czasem trudno zdecydować się na ten jeden, jedyny kolor. Jeśli jest to początek przygody z koloryzacją włosów, warto wybrać farbę do 24 myć - będzie ona stopniowo tracić kolor podczas mycia włosów. Jeśli uzyskany kolor się spodoba, następnym razem będzie można wybrać trwałą farbę. Trzeba pamiętać, że ciemne włosy samemu jest bardzo trudno rozjaśnić - lepiej robić to stopniowo, ale dojść do naprawdę zadowalającego efektu, niż próbować radykalnie zmienić odcień włosów jednym tylko farbowaniem. Rezultat może być co najmniej zaskakujący.

Kolor farby należy dobierać nie tylko pod względem upodobań. Ważny jest również wiek kobiety (młodsze powinny wybierać żywe i mocne kolory, a starsze - bardziej stonowane) i rodzaj karnacji (do ciepłej pasuje złocisty blond, miodowy, miedziany i czekoladowy, a do zimnej - popielaty blond, rubin, mahoń, wiśnia, ciemny brąz i czarny).

Po drugie - próba uczuleniowa

Jeśli włosy będą farbowane domowym sposobem po raz pierwszy, koniecznie trzeba wykonać próbę uczuleniową - najlepiej na dwa dni przed planowanym farbowaniem. Zwykle etap ten wygląda tak, że niewielką ilość preparatu nanosi się na skórę, np.: w zgięciu łokcia, a po pewnym czasie (podanym w instrukcji) spłukuje wodą. Jeśli po 48 godzinach nie pojawi się w tym miejscu zaczerwienienie, można śmiało nakładać mieszankę na włosy. W przeciwnym razie, warto kupić farbę innego producenta i ponowić próbę uczuleniową.

Po trzecie - nakładanie farby

Do farbowania włosów trzeba się odpowiednio przygotować. Oto, co należy zrobić:

  • założyć starą bluzkę albo zdjąć górną cześć garderoby,
  • okryć ramiona nieużywanym ręcznikiem,
  • założyć rękawiczki ochronne (dołączone do opakowania).

Farbę należy nakładać partiami, począwszy od czubka głowy, a skończywszy przy karku. Na włosy pokryte mieszanką, można nałożyć foliowy woreczek lub specjalny czepek.

Czas farbowania jest zawsze określony w ulotce produktu i należy go ściśle przestrzegać. Składniki niektórych farb nabierają właściwego koloru dopiero po określonym czasie - zbyt szybkie spłukanie mieszanki nie daje gwarancji uzyskania koloru takiego, jak zakłada producent. Po upływie zalecanego czasu, należy dokładnie spłukać włosy - trzeba robić to tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta. Na koniec wciera się we włosy odżywkę, która zwykle dołączona jest do opakowania.

Jeśli efekt farbowania jest niezadowalający, najlepiej wybrać sie po ratunek do fryzjera. Gdy np.: odcień wyszedł zbyt ciemny, specjalista będzie mógł rozjaśnić włosy pasemkami. Czasem po takim samodzielnym farbowaniu, potrzebny jest zabieg dekoloryzacji i ponownego farbowania włosów.

Dodatkowe wskazówki:

  1. Aby nie zafarbować sobie skóry u nasady włosów, warto przed nałożeniem farby posmarować ją kremem lub wazeliną. Jeśli mimo to skóra będzie brudna, można ją wyczyścić za pomocą soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Ważne, aby powstałe zabrudzenie usunąć jak najszybciej.
  2. Przed użyciem farby, należy dokładnie przeczytać dołączoną do opakowania ulotkę. Może się okazać np.: że farba nie pokrywa w pełni siwych włosów.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~ddd | 2013-04-23 11:59
Ja chyba kupiłam dziś felerną farbę. Zawsze woda po zafarbowaniu po 2 płukaniach i jednym myciu była zupełnie czysta. Dziś zafarbowałam włosy Castingiem i myję już 6 raz włosy, a woda dalej mocno kolorowa. Odpuściłam sobie, bo widzę, że mogłabym tak do wieczora myc włosy i dalej farba będzie schodzić. Pierwszy raz coś takiego mi się przytrafiło ... Ktoś też tak miał?

Zobacz kalkulatory