Interpretacja wyników cytologii

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości intymnych, powinnaś regularne wykonywać badania ginekologiczne. Jednym z najważniejszych jest cytologia.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Głównym celem badania jest pobranie materiału komórkowego za pomocą specjalnej szczoteczki - możesz odczuwać wtedy lekki dyskomfort, lecz na ogół jest to badanie całkowicie bezbolesne. Pobrana próbka trafia następnie do laboratoryjnej analizy.

Cytologia może być przeprowadzana u kobiet w każdym wieku, również u dziewic i ciężarnych. Gdy już ustalisz termin wizyty, przez 2 poprzedzające go dni wstrzymaj się od współżycia, nie stosuj też irygacji oraz globulek dopochwowych.

Jak interpretować wyniki?

Wyniki cytologiczne podawane są w dwóch skalach:

Według klasyfikacji Papanicolau (metoda przestarzała i coraz rzadziej stosowana)

I - wszystko w porządku, jesteś zdrowa. Następną cytologię zrób za rok.

II - stan zapalny (przebyty lub aktualny) - skonsultuj się z ginekologiem.

III - zmiany w pochwie, dzieje się coś niepokojącego - koniecznie skonsultuj się z lekarzem i przeprowadź dalsze badania, które pomogą ustalić, czy to tylko stan zapalny czy początek nowotworu.

IV - świadczy o obecności komórek rakowych - koniecznie wykonaj dalsze badania, które wykażą rodzaj zmian.

V - zaawansowane zmiany nowotworowe - musisz podjąć odpowiednie leczenie.

Zgodnie z systemem Bethesda (metoda nowoczesna, opisowa - pozwala na dokładniejszą ocenę wyników)

Wynik prawidłowy - wszystko w porządku, jesteś zdrowa. Następną cytologię zrób za rok.

Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - to również dobry wynik, a stan zapalny powinien ustąpić samoistnie. Następną cytologię zrób za rok.

Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - powinnaś wyleczyć infekcję. Zgłoś się do ginekologa.

AGUS/ASCUS - wynik nieprawidłowy. Świadczy o stanie zapalnym, ale w próbce (tzw. rozmazie) nie ma komórek nowotworowych. Musisz wyleczyć infekcję, a później zrobić kolejną, kontrolną cytologię.

Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy. W pobranej próbce widoczne są pojedyncze komórki, z których mogą powstać nowotwory, ale może to być również stan zapalny. Zgłoś się do ginekologa, aby przeprowadzić leczenie a w razie potrzeby dodatkowe badania.

Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy. W pobranej próbce występują liczne komórki, z których mogą powstać nowotwory. Koniecznie zgłoś się do lekarza w celu wykonania dalszych badań lub biopsji.

Informacje podane w artykule mają jedynie charakter orientacyjny i nie zastąpią wizyty u ginekologa. Wyniki badań powinnaś zawsze skonsultować z lekarzem. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~cyganeczka | 2013-09-30 22:00
kilka tygodni temu mialm cytologie, bylam strasznie zdenerwowoana, wiec badanie troche bolalo, choc nie powinno... wynik sredni, 2 grupa, dodatkowo okazalo sie, ze mam bardzo malo bakterii lactobacillus, wiec ginekolog zalecil kuracje probiotykiem ginekologicznym, ktory dostarczy tych bakterii, kupilam lactovaginal, bo ma tylko 7dniowe leczenie i wlasnie koncze kuracje, mam nadzieje ze jest juz lepiej:)

Najnowsze porady