Alergie - kalendarz pylenia

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 1)

Jeśli należysz do grupy osób cierpiących na alergię wziewną, powinieneś wiedzieć kiedy pylą rośliny i trawy. Taka wiedza pozwoli Ci odpowiednio przygotować się do sezonu, w którym występuje największe stężenie uczulających pyłków.

Większość roślin pyli na wiosnę, lecz niektóre pyłki roślin zaczynają być aktywne już w lutym, a nawet wcześniej. Poniżej przedstawiamy kalendarz pylenia.

Styczeń

To początek okresu pylenia leszczyny, olchy i grzybów zwłaszcza aspergillusa. W styczniu występuje także słabe natężenie kurzu.

Luty

W lutym obserwuje się silne natężenie pyłków leszczyny, olchy i aspergillusa. W połowie miesiąca zaczyna pylić również brzoza.

Marzec

Kończy się pylenie leszczyny, a zaczynają być aktywne pyłki grabu, topoli i dębu. Coraz silniej pylą: brzoza i wierzba. Poza tym rozpoczyna się niebezpieczny okres dla osób uczulonych na jad pszczół. Marzec to również czas średniego natężenia aspergillusa.

Kwiecień

To koniec pylenia olchy. W tym czasie najintensywniej pylą: wierzba, brzoza, grab, topola i dąb. W powietrzu zaczynają unosić się pyłki traw. Pylenie rozpoczyna także cladosporium. Nadal można zaobserwować średnią aktywność aspergillusa, ale też silne natężenie jadu pszczół i nieco słabe jadu os.

Maj

Swoje pylenie kończą: wierzba, brzoza, grab, topola i dąb oraz trawy. Zaczyna się natomiast pylenie żyta i pokrzywy, a także grzybów: cladosporium i alternarii. W dalszym ciągu występuje słabe natężenie jadu os.

Czerwiec

To początek pylenia lipy, a także czas wzmożonej aktywności żyta i wszystkich grzybów. W czerwcu najintensywniej pylą trawy.

Lipiec

Obserwuje się intensywne natężenie pyłków grzybów oraz jadu pszczół. Silnie pylą także pokrzywa i lipa, słabiej natomiast żyto i trawy.

Sierpień

Podobnie jak w lipcu, najaktywniejsze są: grzyby i pokrzywy oraz jad pszczół i os. Z kolei swoje pylenie kończą trawy i lipa.

Wrzesień

To koniec pylenia pokrzywy. Mniejszą aktywność wykazują także pyłki grzybów.

Październik

Nie pylą już żadne drzewa, ale w powietrzu nadal unoszą się pyłki grzybów, a także jad pszczół i os.

Listopad

Zanika jad os i przestają pylić grzyby, z wyjątkiem aspergillusa.

Grudzień

Kończy się pylenie aspergillusa.

Znajomość stężenia pyłku roślin pozwoli Ci zorganizować czas tak, aby ekspozycja na alergeny była jak najmniejsza. Pamiętaj też, że nieleczone uczulenia mogą okazać się bardzo niebezpieczne, jeśli dojdzie do obrzęku dróg oddechowych. Dlatego powinieneś wiedzieć, jaka roślina jest przyczyną Twojej alergii i kiedy pyli. To najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed powikłaniami uczulenia oraz zmniejszenie występujących przy tym dolegliwości. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady