Wiosenne zapalenie spojówek

Zdrowie  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

 

Chorobę oczu mogą wywołać między innymi: pyłki drzew, kwiatów, traw, sierść zwierząt, roztocza lub kurz. Przedostając się w głąb oka,  wywołują stan zapalny. Opuchnięcia, przekrwienia, świąd oraz łzawienie to najczęstsze objawy uczulenia, które zazwyczaj nasila się wiosną.  

Wylecz to

Wiosenne zapalenie spojówek pojawia się u osób cierpiących na alergię wziewną. Alergeny podrażniają oczy i błonę śluzową nosa, prowadząc do kataru siennego. Podczas terapii górnych dróg oddechowych leczy się również zapalenie spojówek. Zastosowanie odpowiednich leków sprawia, że objawy całkowicie ustępują.  Na szczególną uwagę zasługują preparaty antyhistaminowe. Zwalczają one skutecznie objawy zapalenia spojówek. Szybko  aktywują się w organizmie przynosząc ulgę, osobom chorym. Działają przez 24h. Jednym z nich jest  lek Zyrtec UCB, dostępny bez recepty. Zawiera substancję zwaną cetyryzyną. Jest to często stosowana substancja antyhistaminowa, której skuteczność poparta jest  licznymi badaniami klinicznymi. Działa poprzez blokowanie obwodowych receptorów histaminowych H1. Stosowanie cetyryzyny w zalecanych dawkach poprawia jakość życia pacjentów z przewlekłym i sezonowym alergicznym zapaleniem spojówek. Szybko usuwa uczucie pieczenia, obcego ciała, kłucia i świądu czy zaburzenia widzenia.

 

 

Poznaj przyczynę

Alergia oczu zazwyczaj dotyka osoby młode oraz dzieci. Szacuje się, że około 5O proc. populacji na całym świecie ma problem z zapaleniem spojówek. Część z nich jednocześnie cierpi z powodu nieżytu nosa. Występują trzy rodzaje alergicznego zapalenia spojówek: ostre, okresowe i przetrwałe. Pierwsze pojawia się nagle, np. po pogłaskaniu psa na którego sierść osoba jest uczulona. Choć dolegliwości są uciążliwe to szybko mijają (po 24 – 48h ustępuje zapalenie spojówek). Kolejne objawia się co roku w określonych miesiącach w trakcie pylenia roślin. Osoby chore na alergie wziewną często doświadczają również zapalenia spojówek. Ostatnie zaś trwa przez cały rok. Spowodowane jest alergenami wewnątrz pochodnymi, czyli pleśnią, roztoczami czy grzybami. Oczy nie są tak podrażniane jak w przypadku alergii okresowej czy ostrej, ale  zapalenie spojówek występuje stale. Objawy mogą się nasilać pod wpływem czynników drażniących takich jak dym papierosowy czy długie przebywanie przed monitorem komputera.

Bądź ostrożny

Najlepszą kuracją na alergiczne zapalenie spojówek jest unikanie kontaktu z alergenem. Jednak to może nie wystarczyć. Warto pamiętać również o kilku podstawowych zasadach. Osoby podatne na choroby oczu powinny unikać przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych. Warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, dzięki niemu oczy nigdy nie będą przesuszone. Picie 2 litrów dziennie (woda niegazowana, herbaty ziołowe i owocowe najlepiej się sprawdzą) wpływa nie tylko na ładną sylwetkę, ale również na spojówki. Nawilżone od wewnątrz nie będą tak podatne na alergie.  Pamiętaj, aby nie pocierać oczu, nawet gdy mocno pieką. Brudne ręce przenoszą bakterie oraz podrażniają je. Nie przemęczaj wzroku, jeśli siedzisz w pracy przez 8h przed komputerem rób sobie przerwy.  W trakcie ich trwania wykonuj proste ćwiczenia: poruszaj gałkami w prawo i lewo, zamykaj oraz otwieraj oczy, patrz najpierw bliżej, potem dalej. Jeśli chodzisz na basen miej zawsze przy sobie okulary, chlor podrażnia spojówki. Nigdy nie wychodź z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Ochronię Cię one nie tylko przed słońcem, ale także kurzem, pyłkami roślin oraz wiatrem. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe postępuj z nimi zgodnie z zaleceniami lekarza i producenta. Pamiętaj, aby myć i przechowywać je w odpowiedni sposób. Gdy dopadnie Cię zapalenie spojówek zrezygnuj z noszenia ich przez jakiś czas - załóż okulary.  Codziennie rób demakijaż oczu. Nie pożyczaj nikomu ani nie używaj kosmetyków koleżanek. Liszaje, podrażnienia, gronkowce to tylko niektóre reakcje oczu.

 

Nie lekceważ choroby

Choć zapalenie spojówek czasem przebiega w łagodny sposób, to nigdy nie należy go lekceważyć. Zaniedbana choroba może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, a nawet skończyć się zapaleniem rogówki. Poprawne zdiagnozowanie alergii i podjęcie leczenia zapobiegnie w przyszłości rozwojowi astmy oskrzelowej. 

Czy wiesz, że…?

o   Dzieci palących rodziców są bardziej podatne na wystąpienie alergii niż, tych którzy nigdy nie sięgnęli po papierosa.

o   Z badań epidemiologicznych wynika, że największym problemem wśród alergików jest zapalenie spojówek.

 
 

 

 

Polecane strony

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady