Czym kierować się przy wyborze okularów?

mniam  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Jakie powinny być dobre okulary? Na co powinnyśmy zwracać uwagę przy ich wyborze? Jakie możliwości technologiczne oferuje nowoczesna optyka i czy warto inwestować w innowacyjne rozwiązania, pojawiające się na rynku?

Te i inne wątpliwości powinny stać się udziałem każdej osoby, stojącej przed koniecznością wyboru okularów. Niestety, brak odpowiedniej edukacji z zakresu dopasowania optymalnych soczewek okularowych sprawia, że przeciętny użytkownik okularów kieruje się w procesie decyzyjnym przede wszystkim kształtem i kolorem oprawek, ich zgraniem z owalem twarzy, dopasowaniem do osobistego stylu czy aktualnej mody. Niewątpliwie to, jak prezentują się okulary, jest niezwykle istotne, wpływa bowiem na samopoczucie użytkownika i jego zadowolenie ze swojego wyglądu. Nadmierne skupienie się na aspekcie wizualnym prowadzi jednakże do marginalizacji podstawowej funkcji, jaką okulary mają spełniać, czyli korekty wady wzroku oraz poprawy widzenia. Na szczęście kompromis nie jest konieczny - trzeba tylko spojrzeć na ich wybór z szerszej perspektywy.

 

Nie wybieraj na oko

Pierwszym krokiem przy wyborze okularów jest dokładne określenie celu, do jakiego są one potrzebne. Czy korekcja wzroku jest niezbędna w celu poprawy widzenia w dali czy w bliży? A może pożądane są soczewki, umożliwiające dobre widzenie na każdą odległość i we wszystkich kierunkach? Czy będą używane do jazdy samochodem, do czytania, pracy przed komputerem czy może do uprawiania sportu? Współczesna optyka oferuje szereg konstrukcji i materiałów, z których wykonywane są soczewki okularowe - aby jednak dokonać prawidłowego wyboru, nie wystarczy proste komputerowe badanie wzroku u okulisty - to dopiero wstęp do kompleksowej diagnozy. Okulista specjalizuje się przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu chorób oczu. Za pomocą badania autorefraktometrem okulista określi wprawdzie, w przybliżeniu, moc przyszłych soczewek, nie wykona jednak dodatkowych testów optycznych czy też innych precyzyjnych pomiarów pozostałych  parametrów układu wzrokowego. Pomiary te są konieczne do określenia wady wzroku oraz niezbędne do prawidłowego doboru konstrukcji soczewek tak, aby najlepiej zaspokajała ona potrzeby wzrokowe pacjenta.

Badanie autorefraktometrem, czyli komputerowe badanie wzroku, określa jedynie przybliżoną wartość korekcji optycznej i powinno być jedynie wstępem do dalszych badań  - tłumaczy Maja Kornacka, marketing manager w firmie Hoya Lens Poland. To zadanie dla optometrysty, który specjalizuje się w badaniu wad refrakcji, czyli wad wzroku. Optometrysta wykonuje szereg testów, które pozwalają na profesjonalny dobór soczewek okularowych z uwzględnieniem ich mocy oraz komfortu widzenia. Kompleksowe pomiary wykonane przez fachowca w swojej dziedzinie to gwarancja dla użytkownika, że będzie dobrze widział. Dodatkowo, co równie istotne, optometrysta posiada wiedzę, jakie rozwiązania są dostępne, z jakich materiałów wykonywane są soczewki, jakie powłoki można zastosować oraz czemu to wszystko ma służyć - dodaje Maja Kornacka.

Rzut oka na ulepszenia - powłoka antyrefleksyjna. Zbytek czy standard?

Zdecydowanie standard. Oczekiwana jakość widzenia uzależniona jest nie tylko od prawidłowo dobranej korekcji wady wzroku i właściwie dopasowanej konstrukcji soczewek, lecz także od uszlachetnień, na które można zdecydować się przy wyborze okularów. Mowa przede wszystkim o różnego rodzaju powłokach „udoskonalających” jakość widzenia w różnych warunkach atmosferycznych oraz zwiększających walory zdrowotne. np. chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV czy światłem niebieskim. Wśród uszlachetnień soczewek okularowych, szczególne miejsce zajmuje powłoka antyrefleksyjna.

Powłoka antyrefleksyjna to rodzaj wielowarstwowego uszlachetnienia, nakładanego na soczewkę okularową, którego zadaniem jest eliminowanie odbicia światła od powierzchni soczewek. Dzięki temu  soczewki przepuszczają więcej światła, poprawiając tym samym kontrast i komfort widzenia. Są szczególnie polecane kierowcom (oślepiające światła nocą), osobom pracującym przed komputerem (odbicia światła od ekranu) oraz.... każdemu użytkownikowi okularów (dzięki takiej powłoce rozmówca widzi oczy, nie zaś refleksy odbijające się od powierzchni okularów). Powłoki antyrefleksyjne, mogą posiadać również szereg innych właściwości, wpływających na komfort użytkowania okularów - np. zwiększają odporność soczewek na zarysowania czy zaparowanie, zmniejszają podatność na zabrudzenia i przyleganie pyłków czy też zdecydowanie ułatwiają usuwanie brudu i tłuszczu z ich powierzchni. Tym samym, powłoka antyrefleksyjna gwarantuje ostre i komfortowe widzenie w każdym świetle, zdecydowanie ułatwia codzienną pielęgnację soczewek i zwiększa ich żywotność, przez co maksymalnie wzrasta komfort użytkowania okularów.

Soczewka soczewce nierówna

 Przez wiele lat preferowanym surowcem do produkcji soczewek optycznych było szkło - pomimo, że nie jest materiałem lekkim, umożliwia wytworzenie praktycznie każdej mocy korekcyjnej, jest odporne na zarysowania i przejrzyste. Własności szkła można dodatkowo poprawić, stosując barwienie i powłoki uszlachetniające, dostosowując w ten sposób wygląd okularów do różnych trendów i stylów użytkowania. W ostatnich latach, osoby noszące okulary stały się jednak znacznie bardziej wymagające. Oczekują lżejszych i cieńszych soczewek, zwiększających komfort użytkowania, szkło zaś nie jest już jedynym dostępnym materiałem, z którego tworzy się soczewki okularowe stałe miejsce na rynku zdobyły bowiem wysokoindeksowe soczewki organiczne (z zaawansowanych technologicznie tworzyw sztucznych), które poza doskonałymi parametrami optycznymi, są wyjątkowo lekkie, cienkie i wytrzymałe. Soczewki organiczne, w połączeniu z odpowiednią powłoką antyrefleksyjną, dają gwarancję korzystania z soczewek przez wiele lat - bez względu na warunki otoczenia.

Nie bój się zapytać optyka

Bywa, że pomoc w doborze okularów w salonach optycznych sprowadza się do zapytania o  wartość korekcji wzroku (wady wzroku) i preferowany kształt i wygląd oprawek. Nierzadko klienci sami nie wiedzą, czego potrzebują, jakie rozwiązania są dostępne, z jakich materiałów wykonywane są soczewki. Możliwości oferowane przez nowoczesną optykę są znacznie bardziej rozbudowane niż mogłoby się początkowo wydawać, dlatego każdą decyzję warto przemyśleć i przedyskutować z optykiem - to on pomoże ustalić niezbędne cechy naszych idealnych okularów. 

Hoya.pl

Polecane strony

Hoya.pl

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady