Ferie zimowe z dzieckiem - pierwsza pomoc

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Co roku, w czasie ferii zimowych dochodzi do wielu mniej lub bardziej groźnych wypadków. Niemiłe zdarzenia, takie jak zwichnięcie nogi czy uraz głowy mogą przydarzyć się w trakcie jazdy na nartach, łyżwach, a nawet podczas lepienia bałwana czy rzucania się śnieżkami. Wyjeżdżając na ferie zimowe razem z dzieckiem, trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność.

Do torby podróżnej należy spakować apteczkę pierwszej pomocy, w której powinny się znaleźć następujące rzeczy:

  • bandaże i gaza;
  • różnej wielkości plastry z opatrunkiem;
  • zwykłe plastry;
  • maści/kremy na stłuczenia i urazy;
  • leki, które dziecko zażywa stale;
  • kompresy jałowe;
  • woda utleniona;
  • spirytus salicylowy;
  • termometr;
  • nożyczki.

Pierwsza pomoc w razie wypadku:

Siniak (krwiak)

Objawy: ból, fioletowe zabarwienie skóry, obrzęk.

Co robić? Stosować zimne, a w kolejnych dobach ciepłe okłady.

Stłuczenie

Objawy: ból, czasem siniak lub obrzęk.

Co robić? Zastosować zimny okład albo preparat przeciwbólowy i przeciwobrzękowy.

Rana

Objawy: sącząca się ze skóry krew.

Co robić? Płukać skaleczenie czystą zimną wodą przez 2-3 minuty. Jeśli krwawienie nie ustąpi, uciskać zranione miejsce czystym gazikiem przez następne 2-3 minuty. Oczyścić ranę i przemyś ją środkiem antyseptycznym, a następnie założyć jałowy opatrunek. Na małe skaleczenia wystarczy nalepić plaster z opatrunkiem.

Skręcenie

Objawy: silny ból, obrzęk, często krwiak; utrudnione poruszanie się.

Co robić? Przede wszystkim wezwać lekarza. Usunąć ze skręconej kończyny ubranie, biżuterię, itp., a następnie umieścić skręcony staw powyżej poziomu serca. Skręcenia związane są z naciągnięciem lub naderwaniem aparatu więzadłowo-torebkowego; najbardziej narażone są na nie stawy kolanowe, skokowe, nadgarstka oraz palców rąk. Skręcony staw należy unieruchomić za pomocą elastycznego bandaża.

Zwichnięcie

Objawy: silny ból i narastający obrzęk; poszkodowany nie może poruszać kończyną.

Co robić? Jest to bardzo poważne uszkodzenie narządu ruchu i towarzyszyć mu może naruszenie różnych struktur tworzących staw, m.in.: chrząstek i więzadeł stawowych, nerwów, ścięgien i mięśni. Pierwsza pomoc polega na unieruchomieniu stawu. Należy skontakować się z lekarzem i absolutnie nie próbować nastawiać zwichnięcia samodzielnie.

Złamanie

Objawy: silny ból i obrzęk, niemożność poruszania kończyną, która często znajduje się w nienaturalnym ułożeniu. Przy złamaniu otwartym widoczne są odłamy kości, a rana krwawi.

Co robić? Oczywiście wezwać pogotowie i unieruchomić złamaną nogę. W apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się również specjalne szyny, ale równie dobrze można skorzystać z kijków narciarskich. Jeśli ani jednych, ani drugich nie ma w pobliżu, należy przymocować uszkodzoną nogę do zdrowej za pomocą bandaża. W przypadku złamania otwartego należy najpierw założyć opatrunek z jałowej gazy na ranę, a dopiero później unieruchomić kończynę. Złamaną rękę wystarczy unieruchomić za pomocą temblaka lub przybandażować do klatki piersiowej.

Tak zaopatrzone dziecko, ze złamaniem lub zwichnięciem, powinno zostać jak najszybciej przetransportowane do szpitala celem dalszego leczenia.

Uraz głowy

Objawy: nudności, wymioty i/lub bóle głowy (świadczące o urazie ośrodkowego układu nerwowego), utrata przytomności.

Co robić? Wezwać pogotowie. Położyć dziecko na wznak, wsunąć pod plecy element odzieży, aby zabezpieczyć kręgosłup szyjny i udrożnić jego drogi oddechowe, ale nie odginać głowy dziecka: należy klęknąć za nim, ustabilizować jego głowę pomiędzy swoimi kolanami, a następnie wysunąć żuchwę dziecka do przodu. W razie potrzeby należy zacząć sztuczne oddychanie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: