Gorączka - co robić?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Temperatura ciała zdrowego człowieka, w zależności od miejsca pomiaru waha się w granicach 36-37,5 st. C. Stan podgorączkowy nie wymaga pilnej interwencji, a może nawet wzmagać system obronny organizmu. Co innego gorączka.

Z gorączką masz z nią do czynienia, kiedy temperatura ciała przewyższa o 1,5-3 st. C dozwoloną normę. Organizm staje się wówczas osłabiony, a jeśli gorączka trwa długo może dojść nawet do niewydolności układu krążenia. Wysoka temperatura grozi uszkodzeniem komórek nerwowych, a po przekroczeniu 43 st. C następuje nieodwracalna denaturacja białek. Poniżej znajdziesz sposoby łagodzenia gorączki.

Termometr

Najczęściej stosowane środki przeciwgorączkowe

Leki przeciwgorączkowe można zakwalifikować do wielu grup, jednak tylko część z nich jest powszechnie używana.

Paracetamol - jest jednym z najbezpieczniejszych leków. Dozwolony już od 3-go miesiąca życia (małym dzieciom możesz podawać go w syropie lub czopkach). Paracetamol zwalcza gorączkę, uśmierza ból głowy i gardła oraz kostno-mięśniowe bóle towarzyszące infekcjom wirusowym. Specyfiki, które zawierają paracetamol to m.in.: Apap, Codipar, Efferalgan (dostępny w postaci tabletek musujących) i Panadol. Ze względu na poważne interakcje, nie powinieneś łączyć paracetamolu z lekami przeciwgruźliczymi i przeciwwirusowymi oraz barbituranami.

Ibuprofen - jest równie bezpiecznym i skutecznym lekiem. Dostępny w takich preparatach jak: Ibuprom, Burofen czy Ibum. U dzieci możesz go stosować od 6-go miesiąca życia (w postaci czopków lub syropu). Lek ma silne działanie przciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Skutecznie łagodzi gorączkę oraz bóle mięśni, głowy i stawów, które towarzyszą infekcjom wirusowym. Ibuprofenu nie stosuj w ospie wietrznej, gdyż wzrasta wtedy ryzyko ropowicy i posocznicy paciorkowcowej.

Leki przeciwgorączkowe mogą skutecznie obniżyć gorączkę, ale musisz pamiętać o właściwym ich dawkowaniu i dokładnym czytaniu ulotek.

Bardzo ważne! Nigdy nie podawaj kwasu acetylosalicylowego dzieciom poniżej 12-go roku życia. Może to spowodować wystąpienie zespołu Reye'a - bardzo poważnej choroby, która uszkadza wątrobę i mózg.

Domowe sposoby na obniżenie gorączki

Napotne herbatki

  1. Napar z lipy - 2 łyżeczki kwiatu lipy zalej szklanką wrzątku. Po 10 minutach przecedź i wypij (możesz posłodzić miodem).
  2. Napar z bzu czarnego - 2 łyżeczki kwiatu zalej szklanką wrzątku. Pij 3 razy dziennie.
  3. Napar z babki lancetowatej - 3 łyżeczki świeżych liści rozetrzyj, wymieszaj z wodą i podgrzej do wrzenia. Pij 3 razy dziennie.

Po wypiciu naparu połóż się do łóżka, aby nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Zmieniaj bieliznę i pościel, kiedy tylko zwilgotnieją.

Okłady

Ręczniki lub bawełniane ściereczki zanurz w zimnej wodzie, starannie wyciśnij a następnie połóż na czoło i kark; owiń też nadgarstki i łydki. Okłady zmieniaj, gdy staną się ciepłe.

Kąpiel

Do wanny wlej wodę o temperaturze niższej o 1 stopień od temperatury ciała chorego, po czym ułóż go w niej i stopniowo dolewaj zimnej wody. Taka kąpiel powinna trwać do chwili, aż temperatura spadnie poniżej 37 st. C. Pilnuj jednak, by nie była mniejsza niż 36,6 st. C, gdyż to może jeszcze bardziej osłabić organizm chorego. Po wyjściu z wanny, połóż go do łóżka.

Powinieneś udać się do lekarza, jeśli:

  • gorączce towarzyszy silny ból głowy, wysypka lub nadwrażliwość na światło;
  • choremu dokucza silny ból brzucha albo zaburzenia w oddawaniu moczu;
  • dziecko poniżej 3-go miesiąca życia ma temperaturę 38,3 st. C lub wyższą;
  • temperatura powyżej 38,3 st. C utrzymuje się dłużej niż 72 godziny;
  • gorączkujący cierpi na choroby wymagające stałej opieki medycznej.

Przeczytaj również o tym, Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2
~Małgosia | 2013-01-28 20:39
Bardzo cenne rady na pewno z nich skorzystam kiedy moje dziecko będzie gorączkować, mam nadzieje że nie za szybko, zakupię również Milifen jeśli ma truskawkowy smak to mój Franuś na pewno nie będzie protestował.
~anna | 2012-12-27 19:50
dodałabym jeszcze obok wymienionych specyfików z ibuprofenem dla dzieci milifen, jest w syropie dlatego łatwo go podać a ponieważ ma truskawkowy smak dzieci chętnie je przyjmują, można podawać maluszkom już od 3 miesiąca życia

Najnowsze porady