Jak czyścić i przechowywać soczewki kontaktowe?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Osoby używające soczewek kontaktowych muszą pamiętać o odkładaniu ich w odpowiednie komory pojemniczka. Jednak podstawą stosowania "kontaktów" jest odpowiednia higiena.

Przygotowanie soczewek do czyszczenia

Wszelkie czynności zmierzające do dotykania soczewek kontaktowych (zakładanie, zdejmowanie, czyszczenie) powinny być poprzedzone starannym umyciem rąk. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia na szkiełka wszystkich bakterii oraz drobnoustrojów. Do mycia rąk należy używać nieperfumowanego mydła w płynie, które wykazuje dużo większą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Przed bezpośrednim kontaktem z soczewką należy spłukać resztki mydła z rąk, aby nie podrażnić oka. Do osuszania dłoni najlepiej użyć ręcznika, który nie pozostawia pyłków i tym samym nie powoduje dyskomfortu noszenia soczewek oraz większego ryzyka infekcji.

Płyn do pielęgnacji soczewek

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów przeznaczonych do czyszczenia szkieł kontaktowych. Wśród nich można wyróżnić cztery podstawowe:

 1. Płyn dezynfekujący - do przechowywania soczewek w odpowiednim pojemniczku. Zabija bakterie osadzające się na powierzchni, które mogą powodować infekcję oczu.
 2. Płyn czyszczący - pozwala usunąć zanieczyszczenia zgromadzone na powierzchni szkieł kontaktowych.
 3. Płyn spłukujący - usuwa brud, dzięki czemu soczewki są gotowe do założenia.
 4. Płyn wielofunkcyjny - łączy w sobie powyższe funkcje.

Istnieją odpowiednie płyny zarówno do miękkich, jak i twardych soczewek - nie należy ich mieszać. Najwygodniejszym rozwiązaniem w przypadku pielęgnacji "kontaktów" jest stosowanie płynów wielofunkcyjnych. Dzięki nim można wyczyścić, zdezynfekować i spłukać soczewki.

Czyszczenie soczewek krok po kroku

W przypadku stosowania soczewek jednodniowych czyszczenie ich jest zbędne. Zaraz po wyjęciu z oczu należy wyrzucić je do kosza. Soczewki przeznaczone do noszenia w trybie dziennym, po zdjęciu na koniec dnia należy wyczyścić, zdezynfekować i przechowywać w specjalnym pojemniczku. Natomiast soczewki przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym pozostają na oku przez cały czas, nawet podczas snu. Można je zdjąć, wyczyścić, zdezynfekować i ponownie założyć. Umieszczając je w pojemniczku na soczewki, przed założeniem trzeba ponownie wyczyścić i zdezynfekować (podobnie jak w przypadku soczewek noszonych w trybie dziennym).

Po zdjęciu soczewki należy położyć ją na środku drugiej ręki - wklęsłą stroną do góry. Następnie trzeba nalać kilka kropel płynu do soczewki oraz na dłoń i pocierać szkiełko łagodnie palcem wskazującym drugiej ręki przez ok. pół minuty, w górę i w dół. Nie należy wykonywać ruchów okrężnych, ponieważ mogą uszkodzić soczewkę. Dzięki delikatnemu pocieraniu, wszelkie zanieczyszczenia i osady zostają usunięte. Teraz należy wywinąć szkiełko na drugą stronę i powtórzyć te same czynności. Następnym krokiem jest opłukanie soczewki płynem i umieszczenie jej w odpowiednim pojemniczku. Tak samo należy postępować w przypadku czyszczenia drugiego szkiełka. Będąc w posiadaniu płynu z formułą No Rub (bez pocierania) soczewkę należy jedynie opłukać z każdej strony, a następnie umieścić ją w pojemniczku.

Podsumowując:

 • soczewki należy dezynfekować bezpośrednio po ich zdjęciu;
 • szkiełka należy kłaść na zdezynfekowanej, czystej i suchej dłoni;
 • kilka kropel płynu do czyszczenia należy nalać na soczewkę i małym palcem drugiej ręki pocierać ją w celu usunięcia zanieczyszczeń;
 • soczewkę należy spłukać większą ilością płynu;
 • wyczyszczone i opłukane szkiełko należy umieścić w pojemniczku na soczewki.

Przechowywanie soczewek kontaktowych

Obie komory pojemniczka do przechowywania soczewek należy po brzegi wypełnić płynem przeznaczonym do czyszczenia. Po upewnieniu się, że każda soczewka jest całkowicie zanurzona w płynie można dokładnie zakręcić wieczko pojemnika. Proces dezynfekcji powinien trwać tak długo, jak jest to zalecane w ulotce informacyjnej dołączonej do produktu - zazwyczaj jest to minimum 4-6 godzin. Pomiędzy poszczególnymi dezynfekcjami, pojemniczek na soczewki powinien pozostać czysty i suchy.

Do czyszczenia pojemniczka na szkła kontaktowe najlepiej używać nowej szczoteczki do zębów lub bawełnianej ściereczki oraz płynu do soczewek. Po wyjęciu "kontaktów", pojemnik należy oczyścić i spłukać obficie wielofunkcyjnym płynem do soczewek. Przed zakręceniem wieczek, pusty pojemnik należy dokładnie osuszyć. Warto możliwie często wymieniać pojemniczek na soczewki; koniecznie raz na 3 miesiące. 

Problem z wyschniętą soczewką

Soczewka kontaktowa wyjęta z oka i nie zanurzona w odpowiednim płynie, może wyschnąć i stać się krucha. W takiej sytuacji należy ją po prostu wyrzucić lub spróbować ponownie uwodnić. Soczewka, która dodatkowo przylgnęła do przypadkowej powierzchni, przed oderwaniem powinna być polana sterylnym płynem.

Aby powtórnie uwodnić soczewkę kontaktową należy:

 • obchodzić się z nią bardzo delikatnie;
 • umieścić ją w pojemniczku i zalać płynem stosowanym do płukania i przechowywania soczewek, a następnie pozostawić na co najmniej 30 minut (w tym czasie powinna znów stać się miękka);
 • wyczyścić i zdezynfekować ją przed ponownym założeniem na oko.

Jeśli soczewka nie spełnia oczekiwanego komfortu, tzn. nie powróciła do pierwotnego kształtu lub nadal pozostaje twarda, należy ją wyrzucić i zastąpić nową.

Dodatkowe wskazówki:

1. W przypadku okazjonalnego używania soczewek kontaktowych należy je myć i dezynfekować zawsze wieczorem w dniu poprzedzającym dzień ich założenia.

2. Niektóre leki mogą zakłócać komfort noszenia soczewek. Warto poinformować swojego specjalistę o zażywanych lekarstwach i poprosić go o radę.

3. Do czyszczenia oraz przechowywania soczewek kontaktowych należy używać wyłącznie świeżych i sterylnych roztworów (nie nadaje się do tego woda mineralna, a tym bardziej "kranówka).

4. Nie należy wkładać soczewek kontaktowych do ust. Do nawilżenia szkiełek należy używać produktów rekomendowanych przez specjalistów.

5. Stosując soczewki kontaktowe należy pamiętać, by:

 • nie używać tego samego płynu do czyszczenia po raz drugi,
 • szczelnie zamykać butelkę na okres nie używania płynu,
 • przechowywać płyn w miejscu niedostępnym dla dzieci,
 • zużyć płyn przed upływem daty ważności,
 • nie dotykać końcówką wkraplacza pojemniczka oraz innych powierzchni,
 • nie przelewać płynu do innych pojemników lub butelek,
 • nie mieszać ze sobą różnych płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Najnowsze porady