Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Na początku zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych może sprawiać Ci trudności, ale już po kilku razach stanie się to zupełnie normalne i zapomnisz o wszelkich problemach.

Zakładanie szkieł kontaktowych

Zakładanie soczewek kontaktowych

 1. Umyj ręce w ciepłej wodzie i wytrzyj czystą ściereczką, która się nie mechaci i nie pozostawia na dłoniach nitek oraz pyłków. To bardzo ważne, abyś miała dobrze wysuszone ręce, gdyż soczewki nie lubią kontaktu z wodą, która zawiera wiele groźnych bakterii.
 2. Zakładanie soczewek zaczynaj zawsze od tego samego oka, np.: prawego, i staraj się robić to systematycznie w ten sam sposób.
 3. Jeśli zakładasz świeżą parę soczewek, zerwij folię zabezpieczającą z blistra i delikatnie wysuń palcem soczewkę z pojemniczka.
 4. Umieść soczewkę na opuszku palca wskazującego prawej dłoni (jeśli jesteś praworęczny) i upewnij się, że nie posiada ona żadnych rozdarć ani wyszczerbień - uszkodzone szkiełko wyrzuć.
 5. Brzegi soczewki prawidłowo ułożonej powinny mieć regularny półkolisty kształt "miseczki". Jeśli soczewka jest wywinięta na niewłaściwą stronę, jej brzegi są wygięte na zewnątrz i przypominają kształtem "głęboki talerz do zupy". Na niektórych soczewkach znajdują się znaczniki ułatwiające rozpoznanie prawidłowej strony.
 6. Środkowym palcem prawej dłoni pociągnij w dół dolną powiekę, a palcem wskazującym lub środkowym lewej dłoni przesuń w górę górną powiekę.
 7. Skieruj wzrok do góry i delikatnie umieść soczewkę na dolnej części oka. Następnie powoli opuść dolną powiekę i zamknij oko na kilka sekund.
 8. Zamrugaj kilka razy powiekami, aby soczewka przesunęła się na środek oka.
 9. Wszystkie powyższe czynności powtórz przy zakładaniu soczewki na drugie oko.
 10. Pamiętaj, by makijaż nakładać zawsze po założeniu soczewek.

Codziennie, po założeniu soczewek opróżnij pojemniczek ze znajdującego się w nim płynu pielęgnacyjnego, przepłucz świeżym płynem i pozostaw do wyschnięcia. Staraj się regularnie wymieniać pojemniczek na soczewki, najlepiej przy otwarciu nowej butelki z płynem pielęgnacyjnym.

Zdejmowanie soczewek kontaktowych

 1. Przed zdjęciem soczewek, dokładnie umyj i wysusz ręce.
 2. Zdejmowanie soczewek również rozpoczynaj od tego samego oka - dzięki temu zawsze trafią do odpowiedniej komory pojemniczka. Pomyłka może spowodować złą tolerancję soczewki w przyszłości.
 3. Skieruj wzrok do góry i pociągnij środkowym palcem prawej dłoni dolną powiekę w dół, a palec wskazujący prawej dłoni zbliżaj do oka, aż dotkniesz dolną część soczewki.
 4. Zsuń soczewkę w dół na dolną część oka. Chwyć delikatnie kciukiem i palcem wskazującym, a następnie zdejmij z oka.
 5. Makijaż zmywaj dopiero po zdjęciu soczewek.

Jeśli stosujesz soczewki wielokrotnego użytku, po zdjęciu musisz je wyczyścić i zdezynfekować. W przypadku soczewek jednodniowych, po zdjęciu wyrzuć je do kosza. 

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady