Jak dbać o zęby

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Trudno spotkać osobę, która  nie myje zębów, ale pomimo to problemy z zębami są powszechne. Przeczytaj jak właściwie dbać o swoje zęby.

Zdrowe zęby

Powodem większości dolegliwości zębów jest płytka nazębna, która składa się z bakterii, kawałków jedzenia i innych substancji. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej tworzą kwasy, które powodują ubytki. Dlatego najważniejsze jest regularne szczotkowanie zębów.

Jak często myć zęby

Myj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, a idealnie po każdym większym posiłku. Wbrew pozorom to właśnie szczotkowanie jest ważniejsze niż używanie pasty do zębów. Pamiętaj o dokładnym szczotkowaniu - szczotkuj zęby przynajmniej przez 3 minuty, odrobinę krócej w przypadku szczoteczki elektrycznej.

Używaj właściwej szczoteczki

Dla większości osób najlepszym wyborem jest szczoteczka o średniej twardości, a jeżeli jednak podczas szczotkowania odczuwasz ból, a co gorsza pojawia się krwawienie, to lepiej przerzuć się na miękką. Twarde szczoteczki przeznaczone są dla osób o silnych dziąsłach i bardziej zagrożonych kamieniem nazębnym. Większość szczoteczek nadaje się do wymiany po 3 miesiącach używania - pamiętaj, aby regularnie wymieniać szczoteczkę na nową, aby skutecznie usuwać plytkę nazębną.

Możesz zastanawiać się, czy lepsza jest szczoteczka elektryczna czy zwykła. Zwykła szczoteczka wystarczy do właściwej pielęgnacji zębów, natomiast przewagą elektrycznych szczoteczek jest to, że ich używanie jest łatwiejsze, wygodniejsze i pozwalają szybciej umyć zęby.

Używaj nici dentystycznych

Nawet najlepsza szczoteczka do zębów nie jest w stanie usunąć osadu zbierającego się między zębami. Nie używanie nici dentystycznych to jeden z częstszych powodów problemów zębami.

Myj język

Resztki jedzenia i bakterie zbierają się także na języku. Język możesz czyścić za pomocą szczoteczki do zębów, albo za pomocą specjalnych szczoteczek do języka. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z płynu do płukania ust, który działa także na przestrzenie między zębami i całą jamę ustną.

Odwiedzaj regularnie dentystę

Przynajmniej dwa razy w roku powinieneś odwiedzić dentystę niezależnie od tego, czy masz . Przede wszystkim sprawdzić stan Twoch zębów, a po drugie aby wyczyścić kamień nazębny.

Jeżeli odczuwasz jakiekolwiek dolegliwości z zębami to nie zwlekaj, tylko umów się jak najszybciej.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: