Jak leczyć odmrożenia?


Odmrożenia powstają w wyniku działania niskiej temperatury. Najbardziej narażone są na nie odsłonięte części ciała, zwłaszcza twarz, dłonie oraz stopy. Skóra zaczyna robić się czerwona, piecze i szczypie, a później blednie i traci wrażliwość na ból. Poniżej znajdują się wskazówki, jak leczyć odmrożenia.
Stopień odmrożenia
I - obrzęki, pieczenie i swędzenie skóry; sinoczerwone lub blade jej zabarwienie
II - pęcherze wypełnione płynem surowiczym
III - powierzchowna martwica skóry
IV - głęboka martwica skóry; może wystąpić samoistna amputacja odmrożonej części ciała (np.: ucha lub palca).
Leczenie
Pierwsza pomoc polega na przywróceniu krążenia krwi w miejscu odmrożenia. W przypadku najlżejszego stopnia, należy je ogrzewać za pomocą kąpieli lub okładów o coraz wyższej temperaturze (od 25 do 36 stopni C). Jeśli na skórze są widoczne pęcherze lub plamy, warto zastosować suche opatrunki z wyjałowionej gazy. Poszkodowanemu należy podawać ciepłe napoje, np.: słodką herbatę lub kawę. Po ogrzaniu odmrożonych części ciała (dłonie, stopy), należy ułożyć je nieco wyżej i okryć. Jeśli poszkodowany czuje się w miarę dobrze, należy zawieźć go do lekarza, a jeśli nie - wezwać pogotowie.
Przy cięższych odmrożeniach powstają pęcherze (często podbarwione krwią) - nie wolno ich przekłuwać, masować ani nacierać czymkolwiek. Stan poszkodowanego powinien ocenić lekarz - przy odmrożeniach powyżej II stopnia, podawana jest surowica przeciwtężcowa. Trzeba pamiętać, że odmrożenia są bardzo wrażliwe na zimno - każde następne zmarznięcie może zakończyć się powstaniem piekących i swędzących obrzęków.
Profilaktyka
Aby zapobiec odmrożeniom należy ogólnie hartować organizm, tzn. nosić odpowiednią odzież, wygodne obuwie, ciepłą czapkę i rękawiczki. Zbyt ciasne ubranie i buty sprzyjają powstawaniu odmrożeń. Warto przyjmować witaminę C i używać odpowiednich kosmetyków (tłustego lub półtłustego kremu). Nie należy wychodzić z domu tuż po kąpieli, ani pić alkoholu przed wyjściem na mróz. Kiedy jest zimno, należy się ruszać -tupać nogami, biegać.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam