Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Poradopedia.pl  |   |  + 2  |  Ocena: (głosy: 0)

Pomiar ciśnienia krwi jest ważnym krokiem w kierunku utrzymania zdrowego ciśnienia krwi. Z uwagi na fakt, że wysokie ciśnienie krwi i podwyższone ciśnienie krwi często nie dają objawów, sprawdzenie ciśnienia krwi jest jedynym sposobem, aby się upewnić, czy jest zbyt wysokie.

Aby ustalić, czy masz nadciśnienie, lekarz lub pielęgniarka wykonuje odczyt ciśnienia krwi. Sposób przygotowania się do testu, pozycja ramienia i inne czynniki mogą zmienić odczyt ciśnienia krwi o 10% lub więcej. Może to wystarczyć, aby ukryć wysokie ciśnienie krwi, zacząć od leku, którego tak naprawdę nie potrzebujesz, lub doprowadzić lekarza do nieprawidłowego dostosowania leków.

Oto, co możesz zrobić, aby zapewnić poprawny odczyt: 

  • Usiądź spokojnie przez pięć minut przed rozpoczęciem testu.
  • Nie rozmawiaj podczas pomiaru.
  • Nie pij napoju kofeinowego, nie pal papierosów w ciągu 30 minut przed testem.
  • Podczas pomiaru usiądź na krześle, opierając stopy na podłodze i opierając rękę, aby łokieć znajdował się na wysokości serca.
  • Nadmuchiwana część mankietu powinna całkowicie obejmować co najmniej 80% górnej części ramienia, a mankiet powinien być umieszczony na gołej skórze, a nie na koszuli.
  • Mierz ciśnienie krwi dwukrotnie, z krótką przerwą pomiędzy nimi. Jeśli odczyty różnią się o 5 lub więcej punktów, zrób to po raz trzeci.

Z uwagi na fakt, że ciśnienie krwi zmienia się w ciągu dnia, lekarz rzadko zdiagnozuje nadciśnienie na podstawie jednego odczytu. Zamiast tego będzie chciał potwierdzić pomiary co najmniej dwa razy, zwykle w odstępie kilku tygodni. Wyjątkiem od tej reguły jest, jeśli masz odczyt ciśnienia krwi wynoszący 180/110 mm Hg lub więcej. Tak wysoki wynik zwykle wymaga szybkiego leczenia.

Dobrym pomysłem jest również mierzenie ciśnienia krwi co najmniej raz w obu ramionach, ponieważ odczyt na jednym ramieniu (zwykle prawym) może być wyższy niż na lewym. 

Zasadniczo ciśnienie krwi między 160/100 mm Hg a 179/109 mm Hg należy ponownie sprawdzić w ciągu dwóch tygodni, a pomiary między 140/90 a 159/99 należy powtórzyć w ciągu czterech tygodni.

Osoby z kategorii przeciwnadciśnieniowej (między 120/80 a 139/89 mm Hg) powinny zostać ponownie sprawdzone w ciągu czterech do sześciu miesięcy, a osoby z normalnym odczytem (mniejszym niż 120/80 mm Hg) powinny być sprawdzane raz w roku.

Jednak lekarz może zaplanować wizytę kontrolną wcześniej, jeśli poprzednie pomiary ciśnienia krwi były znacznie niższe; jeśli występują oznaki uszkodzenia serca, mózgu, nerek i oczu lub jeśli masz inne czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Ponadto większość lekarzy rutynowo sprawdza ciśnienie krwi za każdym razem, gdy przychodzisz na wizytę.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 2

Najnowsze porady