Jak pozbyć się kurzajki?
Poradopedia.pl | |
1 | Ocena:
(głosy: 0)


Kurzajki to szarobrunatne grudki o chropowatej powierzchni, najczęściej pojawiające się na skórze rąk, w otoczeniu płytki paznokci oraz na stopach. Kurzajkami można się zarazić przez bezpośredni kontakt z zakażoną osobą, poprzez korzystanie ze wspólnego ręcznika i przedmiotów domowych, a także na basenie, w szatni, w solarium - wszędzie tam, gdzie bywa dużo ludzi.
Walkę z kurzajkami należy rozpocząć od wizyty u dermatologa. Lekarz postawi diagnozę i przepisze odpowiednie lekarstwa - preparaty do stosowania miejscowego, np.:
- Aldara 5% Krem - preparat nowej generacji, który niszczy tkanki zakażone wirusem, ale nie uszkadza zdrowej skóry wokół kurzajki. Pobudza również mechanizmy obronne organizmu.
- Wartner - sztyft działający na zasadzie krioterapii - zamraża kurzajkę. Zwykle wystarczy jeden zabieg, jednak przy głębokich i starych kurzajkach potrzebne są z reguły 2-3. Wartner zatrzymuje rozwój brodawki - tworzy się niewidoczny pęcherzyk i w ciągu 10-14 dni kurzajka zanika lub odpada, a pod spodem odtwarza się zdrowy naskórek.
- Brodacid, Duofilm, Verrumal - zawarte w nich pochodne kwasu salicylowego i mlekowego złuszczają i rozpuszczają nieprawidłowe komórki naskórka. Kwas salicylowy zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, a kwas mlekowy niszczy zmienioną tkankę kurzajek i hamuje nadmierne rogowacenie naskórka. Kuracja tymi specyfikami trwa zazwyczaj ok. 6-8 tygodni.
Jeśli leczenie w domu nie pomoże, warto zdecydować się na zabiegi w gabinecie, o których rodzaju decyduje lekarz. Może to być:
- Łyżeczkowanie - usuwanie kurzajek zwykłych i stóp. Metoda skuteczna i rzadko się zdarza, aby brodawka odrastała. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna;
- Krioterapia - zamrażanie kurzajki ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Metoda stosowana jest w przypadku brodawek zwykłych i stóp. Gojenie trwa dość długo, a potem powstaje mała blizna;
- Elektrokoagulacja - niewskazana w przypadku brodawek płaskich. Rana goi się ok. 7 dni; pozostają blizny;
- Laser - niewskazany na kurzajki w okolicach paznokci i na grzbietach rąk - może zdeformować płytkę paznokci albo oszpecić dłonie bliznami;
- Metody keratolityczne, np.: zeskrobywanie preparatami z kwasem retinolowym. Skuteczne usuwanie kurzajek płaskich (na twarzy); nie pozostawia śladów.
Oceń poradę: Przydatna Nie polecam