Jak rozpoznać problemy z wątrobą

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Wątroba jest największym i najbardziej zapracowanym narządem organizmu, dlatego powinieneś codziennie wspomagać jej działanie, a zwłaszcza nie prowokować sytuacji, w których zmuszona będzie do jeszcze bardziej intensywnej pracy.

Co może świadczyć o problemach z wątrobą?

  1. Ogólne rozbicie i zmęczenie - towarzyszy temu utrata apetytu, a także dość często - kłopoty ze snem. Oczywiście objawy te mogą mieć zupełnie inną przyczynę, jeśli jednak występują razem w tym samym czasie, powinieneś pomyśleć o wykonaniu badań - koniecznie, jeśli od pewnego czasu odżywiasz się w sposób niewłaściwy lub też stosujesz bądź stosowałeś sterydy anaboliczno-androgenne lub inne farmaceutyki.
  2. Regularnie pojawiające się nudności i wzdęcia - do tego może dojść dyskomfort w prawym podżebrzu, związany z patologicznym powiększeniem się wątroby. Jeśli dodatkowo występują wymioty z krwią, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Objawy te nie zawsze muszą świadczyć o chorobie tego narządu, nie mniej jednak przypadłości którym towarzyszą, zwykle stanowią poważne zagrożenie i nie powinny być bagatelizowane.
  3. Zażółcenie skóry i białek oczu - może to świadczyć o żółtaczce, która wymaga podjęcia odpowiednich działań, przede wszystkim konsultacji medycznej. W przypadku problemów z wątrobą często także pojawiają się charakterystyczne pajączki naczyniowe, obrzęki wokół kostek i rumień dłoni oraz świąd skóry. A w niektórych przypadkach są to również zaburzenia miesiączkowania, problemy z libido, a nawet utrata owłosienia łonowego i pachowego.

Jakie czynniki szkodzą Twojej wątrobie?

Zła dieta 

Najbardziej szkodzą tłuste posiłki, gdyż aby je strawić wątroba musi intensywnie pracować, szczególnie jeśli chodzi o rozkładanie tłuszczów zwierzęcych, bogatych w cholesterol. Jeśli więc dokucza Ci wątroba, unikaj nadmiaru tłuszczu - przede wszystkim niewskazany jest smalec i słonina, ale też tłuste mięsa i wędliny powinny zniknąć z Twojego jadłospisu. Sięgaj po chude mięsa i przygotowuj je bez tłuszczu - gotuj, duś, grilluj. Nie zapominaj o warzywach i owocach, które są źródłem witamin i wspomagają walkę z substancjami toksycznymi, a także wspomagają wątrobę w jej działaniu odtruwającym organizm. Pij soki i przeciery, a warzywa gotuj na parze.

Jedz regularnie - częściej, a w mniejszych ilościach, aby nie obciążać wątroby nagłym dowozem dużej ilości składników odżywczych do przetworzenia. Posiłki zjadaj powoli, dokładnie gryząc i przeżuwając każdy kęs.

Po spożyciu zbyt tłustego dania, ulgę przyniesie Ci napar z dziurawca lub tymianku. Dodawaj też zioła do potraw - tymianek, majeranek, koper i jałowiec ułatwiają trawienie, a kminek działa rozkurczowo.

Alkohol

Nawet małe ilości, ale pite regularnie bardzo szkodzą Twojej wątrobie. Alkohol powoli i systematycznie prowadzi do jej trwałego uszkodzenia, dlatego nie ma znaczenia czy będzie to kieliszek wina czy lampka koniaku - już taka dawka, wypijana każdego wieczoru może doprowadzić do obumierania komórek wątroby, a w rezultacie do jej marskości.

Jeśli po spożyciu alkoholu chcesz uniknąć przykrych dolegliwości, wypij herbatkę z dziurawca i mięty. Pamiętaj też o uzupełnianiu płynów - odpowiednia dawka wody mineralnej zmniejszy stężenie alkoholu we krwi. Dzięki temu krew dostająca się do wątroby będzie dla niej trochę mniej szkodliwa.

Nadwaga

Zdarzają się przypadki, że nadwaga jest spowodowana nieprawidłową pracą wątroby. Częściej jednak to właśnie nadwaga powoduje stłuszczenie tego narządu, co w efekcie prowadzi do jego stanu zapalnego oraz włóknienia. Największe zagrożenie stwarza tzw. otyłość brzuszna. O chorobie może świadczyć także zbyt niski poziom dobrego cholesterolu HDL oraz zbyt wysokie stężenie trójglicerydów we krwi.

Nierozsądne odchudzanie

Bardzo drastyczne diety odchudzające powodują nadmierne zagęszczanie się żółci w pęcherzyku żółciowym, wskutek czego tworzą się kamienie. Jeśli chcesz pozbyć się nadmiernych kilogramów, zastosuj niskokaloryczną dietę odchudzającą.

Leki

Wszystkie zażywane przez Ciebie preparaty trafiają do wątroby, a tam ulegają różnym przemianom, których wynikiem mogą być toksyny, niekiedy bardzo szkodliwe dla tego organu. Nadużywanie leków, szczególnie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz antybiotyków, może więc prowadzić do uszkodzenia komórek wątroby.

Co robić, gdy wątroba niedomaga?   

Niezbędne są badania krwi, tzw. próby wątrobowe. Pomocne mogą okazać się także badania obrazowe, zwłaszcza ultrasonografia, która umożliwia całkiem dokładną obserwację wątroby. Jednak przy poważniejszych problemach bardziej od USG sprawdza się tomografia komputerowa, scyntygrafia lub rezonans magnetyczny. Lekarz może również zlecić biopsję, czyli zabieg polegający na pobraniu komórek wątroby do badania mikroskopowego.

W leczeniu wątroby istotne znaczenie odgrywa właściwa dieta. W przewlekłych stanach chorobowych stosuje się również leczenie farmakologiczne, które jest niestety długotrwałe i nie zawsze w pełni skuteczne, choć w większości przypadków udaje się chociażby powstrzymać postęp choroby. O najcięższych przypadkach mówi się wtedy, gdy farmakologia już nie pomaga - wówczas lekarze mogą podjęć decyzję o przeszczepieniu wątroby.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Misz | 2015-05-15 14:50
Jeszcze ból pod prawym żebrem jest objawem, ze coś jest nie tak. A bywa naprawdę okropny. A czynnikiem głównie szkodzącym są alkohol i diety cud. U mnie zawiniły diety. Natomiast żeby dbać o wątrobę jak w artykule trzeba ograniczyć tłuszcze w diecie, a jeśli już boli bądź występują inne objawy przeciążenia polecam wspomagać wątrobę np Essentix. Czasem leczenie farmakologiczne tez może zaszkodzić. Mi ten preparat pomógł zniwelować dolegliwości i zregenerować wątrobę. Wątroba jest tylko jedna i nie da się bez niej żyć, więc warto o nią dbać.

Najnowsze porady