Jak samej badać piersi?

Poradopedia.pl  |   |  + 0  |  Ocena: (głosy: 0)

Ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy każdej z nas, dlatego bardzo ważne są regularne badania piersi. Nie musimy co miesiąc chodzić do ginekologa, powinnyśmy jednak dokładnie oglądać swoje piersi i umieć rozpoznawać pojawiające się w nich zmiany.

Jak samej przeprowadzić badanie piersi?

Badanie piersi powinnyśmy przeprowadzać raz w miesiącu, mniej więcej tydzień po pierwszym dniu okresu. Piersi są wówczas mniej obrzmiałe i dotyk nie powinien sprawiać żadnego bólu. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów, które obejmują badanie wizualne oraz badanie dotykowe.

Badanie wizualne

Badanie to polega na dokładnym oglądaniu i poznaniu swoich piersi. Ustawiamy się przed lustrem z rękami swobodnie opuszczonymi wzdłuż tułowia i przyglądamy się piersiom, brodawkom oraz okolicom pachowym. Należy się upewnić, czy nie zaszły żadne zmiany w ich wielkości, kształcie, wyglądzie czy kolorze skóry. Następnie powoli podnosimy ręce do góry i unosimy je nad głową, obserwując jednocześnie, czy podczas wykonywania ruchu nie pojawiają się jakiekolwiek zgrubienia, guzki, itp. Badanie wizualne można dla pewności powtórzyć, przyjmując pozycję z rękami opartymi na biodrach lub rękami złączonymi przed sobą.

Badanie dotykowe

Po wykonaniu dokładnego badani wizualnego, przechodzimy do etapu dotykowego. Badamy całą pierś poczynając od zewnętrznej jej strony a kończąc na brodawce. Dłoń musi być płasko położona na piersi a uścisk delikatny. Badamy również brodawkę oraz okolice pachowe, dla pewności że nie ma tam jakichkolwiek zgrubień a z brodawki nie wydobywa się wydzielina zabarwiona krwią. Badanie to możemy przeprowadzać na dwa sposoby:

1. W pozycji stojącej - unosimy zgiętą w łokciu prawą rękę i kładziemy dłoń z tyłu głowy. Lewą ręką badamy prawy sutek a następnie zmieniamy ręce, by zbadać drugą pierś.

2. W pozycji leżącej - ramię po stronie badanej piersi kładziemy nad głową, powodując napięcie sutka. Drugą ręką (trzema środkowymi palcami) zataczamy na piersi pełne koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara: jedno duże i dwa mniejsze, zbliżając się do brodawki. Metoda jest zwana metodą zegarową i polega na badaniu tkanki wokół piersi oraz węzłów chłonnych pod pachami.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli podczas samobadania wyczujemy niepokojące zmiany w tkance piersi, np.: guzek, powinnyśmy skonsultować się z lekarzem. Powody dla których również powinnyśmy umówić się na wizytę u specjalisty to m.in.: stwardnienia w piersi, zmiany w kształcie piersi, zmarszczenia, wciągnięcie brodawki sutkowej, zaczerwienienia i owrzodzenia, pojawienie się wydzieliny surowiczej z brodawki lub powiększenie węzłów chłonnych.

Pamiętajmy!

Regularne samobadanie piersi pozwala zidentyfikować ewentualny guz rakowy już w początkowej jego fazie.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz: