Jak się ładnie i bezpiecznie opalić na słońcu?

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Przebywanie na słońcu poprawia nastrój i sprzyja zdrowiu; wpływa korzystnie na układ nerwowy i gospodarkę hormonalną a sama opalenizna dodaje nam uroku. Musimy jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu się przed szkodliwym promieniowaniem UV, bo tylko wtedy opalanie się będzie dla nas bezpieczne i przyjemne.

Opalanie się na plaży

Aby ładnie i bezpiecznie się opalić należy przestrzegać następujących zasad:

1. Na kilka dni przed planowanym opalaniem się, warto zrezygnować ze stosowania kremów zawierających witaminy A i C oraz kwasy owocowe - działają one niekorzystnie pod wpływem słońca; mogą bowiem powodować podrażnienia skórne a także wywoływać stany alergiczne. Podobnie zresztą mogą zadziałać (w zetknięciu ze słońcem) kosmetyki zawierające alkohol.

2. W pierwszym dniu opalania się przebywamy na słońcu krótko - nie dłużej niż 15 minut. Przez następnie dni możemy stopniowo ten czas wydłużać - od 30 do 60 minut. Unikamy jednak wielogodzinnego "plażowania". Tylko krótkie opalanie się, ale za to przez większą ilość dni pozwoli nam cieszyć się ładną opalenizną przez dłuższy czas.

3. Najsilniejsze promieniowanie słoneczne występuje pomiędzy godzinami 10.00 a 13.00 i dlatego o tej porze lepiej nie wystawiać się na słońce, gdyż można nabawić się poparzeń skórnych a nawet udaru słonecznego.

4. Przed opalaniem się nie powinniśmy używać kolorowych kosmetyków, perfum ani dezodorantów - mogą bowiem wystąpić na naszej skórze przebarwienia.

5. Wystawiając się na słońce pamiętajmy o nakryciu głowy (przewiewnym i odbijającym promienie słoneczne). Brak czapki może być przyczyną wystąpienia niebezpiecznego udaru słonecznego. Równie ważne są okulary przeciwsłoneczne, oczywiście z filtrami UV.

6. Opalając się, co pewien czas powinniśmy zmieniać pozycję. Najlepiej i najbezpieczniej opalać się będąc w ruchu, np.: spacerując, grając w piłkę a nawet podczas prac w ogrodzie. Jest to o wiele zdrowsza forma opalania się niż leżenie "plackiem" na słońcu.

7. Na słońce wychodzimy tylko po zastosowaniu na skórę kremów z odpowiednimi filtrami UV. Kosmetyk można łatwo dobrać kierując się własnym fototypem skóry. Należy wziąć pod uwagę barwę skóry, kolor włosów i oczu. Im jaśniejszą mamy karnację, tym wyższe filtry powinniśmy stosować. Pamiętajmy też o dzieciach; dla nich wybieramy odpowiednie kremy do delikatnej i wrażliwej skóry (kosmetyki przeznaczone dla najmłodszych mają inny skład niż kremy dla dorosłych).

8. Po każdej kąpieli słonecznej bierzemy chłodny prysznic; to pomaga odpocząć nagrzanej słońcem skórze i usunąć nagromadzone zanieczyszczenia.

Opalajmy się, ale z rozsądkiem. Stosujmy kosmetyki ochronne, chrońmy głowę i oczy przed słońcem. Jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek, opalanie się będzie bezpieczniejsze a my będziemy cieszyć się ładną i długotrwałą opalenizną.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1
~Kaś | 2015-05-15 15:02
Warto jescze do ochrony wysokim SPF stosować beta karoten. Szczegulnie przy jasnej cerze jak moja. Sporo jest teraz wspomagaczy opalania. Ja korzystam z beta Solar. Bardzo i sobie moja skóra po nim zrobiła się złotawa i co mnie cieszy nie jest podatna na poparzenia słoneczne jak kiedyś, pomimo, że na słońcu potrafię spędzać całe dnie, gdyż żyje aktywnie. Opalenizna natomiast jest złotobrązowa i długo sie utrzymuje. Kiedyś schodziła razem ze skóra...A i przed i po kąpieli słoneczmej trzeba mocno skórę nawilzać.