Nie przesadzaj ze słońcem - rak skóry atakuje!

Poradopedia.pl  |   |  + 1  |  Ocena: (głosy: 0)

Promienie słońca kumulują się w organizmie przez wiele lat i powodują szybsze starzenie się skóry oraz stymulują rozwój nowotworów. Skutki opalania możesz odczuć nawet po czterdziestu latach. To nie jest tak, że opalisz się i od razu zachorujesz. Skóra jest różna - jedni potrzebują dziesięciu lat na rozwój zmian patologicznych, inni więcej.

Opalanie się na plaży

Zachorowalność na czerniaka rośnie w każdej grupie wiekowej, ale najbardziej zagrożone są osoby po 65. roku życia (w tej grupie wiekowej może zachorować co trzecia osoba). U starszych osób występuje wiele naturalnych zmian na skórze, dlatego trudno im dostrzec coś nowego lub przemianę starej zmiany.

Słońca powinny unikać także panie po 50. roku życia. W takiej skórze melatonina powstająca podczas opalania rozkłada się nierównomiernie - w niektórych miejscach opalenizna jest jaśniejsza, a w innych ciemniejsza z plamami; szybciej też powstają odbarwienia (małe, białe punkciki, które nie chcą się opalać).

Przy niektórych chorobach nawet półgodzinne przebywanie na słońcu może zaszkodzić - nie tylko skórze, ale i całemu organizmowi. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby chore na bielactwo (wrodzone lub nabyte) i niektóre schorzenia o podłożu genetycznym (tzw. skóra pergaminowata) czy metabolicznym (porfiria). Zbyt długie opalanie się grozi w tym przypadku ostrym zapaleniem skóry lub wykwitami chorobowymi.

Skutki opalania się możesz ponieść niekoniecznie tylko tam, gdzie docierały promienie słoneczne - wiele czerniaków rozwija się od zera, czyli w miejscu gdzie niczego wcześniej nie było. Nowotwory skóry to uwypuklenia, narośle, niegojące się ranki. Dlatego, jeśli coś niepokojącego pojawia się na skórze (np.: niegojący się od miesiąca strupek), powinieneś odwiedzić lekarza. Zmiany na skórze trudno przeoczyć - większość z nich jest widoczna, ale reszta może się ukrywać chociażby pod włosami czy w zagięciach skóry. Lekarz dermatolog lub chirurg onkolog bardzo precyzyjnie oceni stan skóry i wykryje wszelkie zmiany we wczesnym stadium.

Powinieneś przebywać na świeżym powietrzu i to jak najczęściej, ale jednocześnie nie wolno Ci zapominać o odpowiedniej ochronie. Skóra nieosłonięta na słońcu jest bezpieczna tylko przez 10-15 minut (osoby z jasną karnacją są bardziej podatne na oparzenia słoneczne) - to wystarczy, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość witaminy D.

Zapoznaj się z zasadami, dzięki którym ładnie i bezpiecznie opalisz się na słońcu.

Oceń poradę: Przydatna Nie polecam

Komentarze

Zostaw komentarz:


Liczba komentarzy: 1

Najnowsze porady